10 czerwca 2014 w Centrum Kulturalno-Sportowym „Łabędź” było gorąco, sportowo i emocjonalnie. Cztery drużyny z trzech szkół z Łabęd, czyli ZSO nr 2, Gimnazjum nr 19 oraz z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii wzięły udział w turnieju piłki nożnej. A to sportowe wydarzenie było inauguracją trzydniowego projektu „Wiosenne przebudzenie”, którego organizatorem jest MOS w Łabędach.
Ten turniej może być przykładem, że mieszanka „komponentów” takich jak: wsparcie infrastrukturalno-merytoryczne, zaangażowane i odpowiedzialne osoby, pozytywna energia młodzieży oraz również wsparcie lokalnych społeczników i podmiotów gospodarczych może być zalążkiem ciekawych inicjatyw, powstawania miniprojektów i poszerzania oferty edukacyjno-sportowej w Łabędach z i dla młodzieży. Ta inicjatywa jest również dobrym przykładem udanej współpracy międzysektorowej, gdzie każda strona wygrywa.
A zaczęło się od hasła „Spotkajmy się”. Tak właśnie brzmi tytuł międzyszkolnej inicjatywy, którą zapoczątkowały uczennice ZSO nr 2 w Łabędach. Młodzież z gimnazjum i liceum chciała po prostu nawiązać kontakt, poznać się z podopiecznymi MOSu i wspólnie podjąć jakieś wyzwanie. Opiekunką grupy jest pani Bożena Błażejczyk, nowa opiekunka Szkolnego Klubu Wolontariatu, która zaangażowała się w działania młodzieży w sposób bardzo intensywny i skuteczny. Ta inicjatywa wpisała się w duży projekt „Wiosenne przebudzenie”, którego głównym pomysłodawcą i organizatorem był Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii a z tej strony wszystkie działania profesjonalnie koordynowała p. Aleksandra Brzezińska-Utratny, zaangażowana wychowawczyni z MOS. Natomiast tzw. „pasem transmisyjnym” i wsparciem merytoryczno-infrastrukturalnym był GCOP oraz projekt TRASA78, który zajmuje się m.in. wsparciem i animowaniem inicjatyw lokalnych, poszerzaniem wiedzy nt. III sektora oraz budowaniem dialogu między młodzieżą, mieszkańcami oraz instytucjami w Gliwicach. Inicjatywę wsparła również Rada Osiedlowa Łabędy, fundując nagrody indywidualne dla młodzieży. Natomiast słodki poczęstunek dla młodzieży i organizatorów zapewniły trzy cukiernie: Cukiernia Kobzik i Piekarnia Saba z Łabęd oraz Wisienka z Gliwic.
Początki jako to początki, nie były łatwe. Ustalenie wspólnego terminu spotkania, omówienie szczegółów współpracy, podział zadań i obowiązków, czy też dbanie o jasną komunikację między partnerami, wymagało dużo wytrwałości, cierpliwości, empatii ale też zaradności od wszystkich zaangażowanych osób. Efektem pracy zarówno młodzieży jak i ich opiekunek był turniej piłki nożnej dla zespołów sportowych z ZSO nr 2, MOS oraz Gimnazjum nr 19. Wszystkie uczestniczki i uczestnicy otrzymali dyplomy a zwycięskie drużyny zabrały do domu dyplomy, puchary i nagrody. Ale w tym turnieju zwycięzcami są wszyscy, bo młodzież, która oprócz obowiązków szkolnych i pozaszkolnych, zainteresowała się swoim najbliższym otoczeniem i obudziła w sobie i w innych energię do integracji i działania. Ideą nadrzędną tej inicjatywy było uruchomienie procesu integracji i zaangażowania się zarówno młodzieży jak i instytucji tu i teraz. I tak od kwietnia do czerwca skutecznie współpracowały ze sobą ZSO nr 2, MOS, Centrum Kulturalno-Sportowe „Łabędź”, Rada Osiedlowa Łabędy oraz GCOP. Warto zaznaczyć, że tego „typu zintegrowane przedsięwzięcie z i dla młodzieży z placówek edukacyjnych w Łabędach, miało miejsce po raz pierwszy”, podkreślają opiekunki uczniów i uczennic, którzy brali udział w turnieju. Organizatorki już teraz rozmyślają, jak może wyglądać współpraca placówek w przyszłym roku. Trzymamy kciuki!
Autorka: Katarzyna Opielka
Źródło: GCOP