Działająca od 1,5 roku Fundacja Różnorodności i Równości „Kontrasty” postawiła na pracę animacyjną w gliwickich dzielnicach, akcje edukacyjne i debaty społeczne. Pierwsze efekty już widać. Jak mówią mieszkańcy Gliwic, działalność organizacji otworzyła im oczy na wiele spraw.
Obszary zainteresowań fundacji skupione są wokół pracy ze społecznościami lokalnymi, tematów równościowych oraz promowania różnorodności kulturowej i przełamywania stereotypów. Obecnie realizuje II edycję projektu AMOK, którego celem jest integracja społeczności lokalnych w gliwickiej dzielnicy Wilcze Gardło w oparciu o współpracę i współdziałanie. Realizuje go w partnerstwie z Radą Osiedla, SP nr 2, oraz Gliwickim Centrum Organizacji Pozarządowych. Projekty A.M.O.K jest dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice.
- W pierwszej edycji, w dzielnicy Łabędy, udało się wyłonić liderów lokalnych/liderki lokalne, społeczników/społecznice, a najmłodszych uczestników zachęcić do zajęć pozaszkolnych z kultury i edukacji. To taki mały sukces – mówi Katarzyna Opielka, prezeska fundacji „Kontrasty”.
Fundacja realizuje także szereg debat publicznych we współpracy z Centrum Sztuki Filmowej Kino Kosmos z Katowic oraz Stowarzyszeniem im. Brzozowskiego z Warszawy, szerzej znanym pod nazwą Krytyka Polityczna.
- Udało nam się zorganizować debatę w marcu 2014 pt.: „Gender w praktyce”. W bieżącym roku 2014 szykują się również trzy kolejne debaty publiczne w tematach równościowych. Ideą nadrzędną jest zaprezentowanie szerokiej publiczności ważnych społecznych tematów, nawiązanie współpracy i integracja środowisk pozarządowych oraz osób zainteresowanych współpracą we wskazanych tematach – dodaje prezeska.
Fundacja „Kontrasty” wraz z Fundacją Brama Cukermana, realizowały także roczny projekt edukacyjny pt.: „Cheder – przestrzeń edukacji”. Dzięki niemu, młodzież z Gliwic i Bytomia mogła się przenieść w świat wielokulturowego regionu, uczestnicząc w interaktywnych warsztatach, wycieczkach śladami kultury żydowskiej na Górnym Śląsku oraz współtworząc gazetkę projektową.
- Projekt Cheder jest przykładem bardzo udanej współpracy z Fundacją Brama Cukermana. Podczas realizacji tego projektu nawiązaliśmy współpracę z Fundacją EVZ z Berlina oraz Muzeum Żydowskim/Juedisches Museum. Mieliśmy także okazję poznać i zainspirować się innymi międzynarodowymi projektami z żydowskiego dziedzictwa kulturowego, które są realizowane w innych krajach – tłumaczy Katarzyna Opielka.
Projekt był współfinansowany przez Fundację EVZ z Berlina, Miasto Gliwice oraz Miasto Bytom.
We wrześniu 2014 r. fundacja otrzymała również dotację na rozwój i promocję. Projekt dofinansowany został ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
- Dzięki tej dotacji możemy doposażyć mobilne biuro Fundacji oraz wyposażyć pakiet promocyjny fundacji - broszury, baner, roll up. Również w ramach ww. dotacji na rozwój podnosimy wiedzę z zakresu III sektora, budowania strategii rozwoju organizacji poprzez doradztwo oraz zakup fachowej literatury.
Źródło: Fundacja Kontrasty