Dobiegł półmetek Europejskiej Szkoły Liderów IT. Dotąd w wykładach wzięło udział 445 uczniów. Do udziału w warsztatach Stowarzyszenie BMC Gliwice zaprosiło 107 najaktywniejszych młodych osób. Z tej grupy wybraliśmy najbardziej utalentowaną młodzież (55 osób). Wzięła ona udział w 5 lokalnych wizytach, odwiedzając innowacyjne gliwickie podmioty z obszaru IT. Najlepiej rokujące osoby już objęliśmy wewnętrznym programem rozwoju młodych talentów.
Na projekt składa się bezpłatny cykl wykładów, warsztatów tematycznych oraz wizyt studyjnych dla gliwickiej młodzieży z zakresu przedsiębiorczości i biznesu, w tym nt. IT. Dotąd uczestnicy odwiedzili kolejno Park Naukowo-Technologiczny „Technopark Gliwice”, EgzoTech, Future Processing, Gliwicką Wyższą Szkołę Przedsiębiorczości oraz i3D S.A. Dzięki temu poznali m.in. nowoczesny park maszynowy, dowiedzieli jakie zalety spełniają egzoszkielety; jakie warunki pracy mają najlepsi programiści; w jaki sposób kształcą się przyszli wzornicy odpowiedzialni za design; czy też w jaki sposób technologia wirtualnej rzeczywistości, a konkretnie – tworzenie interaktywnych aplikacji czasu rzeczywistego oraz obsługa zaawansowanych systemów immersyjnej projekcji obrazu stereoskopowego – może praktycznie wzbogacić proces kształcenia, tak jak wykorzystuje to np. ŚUM.
Dlaczego to robimy? W „zdrowym” społeczeństwie 15-20% liderów to norma. Spośród różnych deficytów (finansowe, handlowe, równych szans, kapitału społecznego), okazuje się, że największe znaczenie ma deficyt liderów, gdyż wpływa (bezpośrednio lub pośrednio) na wszystkie pozostałe. Społeczeństwo bez liderów, jest jak człowiek bez głowy. Chcemy także promować aktywność, wyławiać młode talenty, rozbudzać różne zainteresowania, w tym nt. IT, gdyż umożliwiają one tworzenie nowych, często dobrze płatnych miejsc pracy. Poza tym pokolenie „google” oczekuje konkretów, a nie nudnej, szkolnej teorii, która wręcz „zabija” naturalną kreatywność i otwartość młodych ludzi. Z kolei biznes nie chce świetnych teoretyków, ale zorientowanych praktyków.
Chcemy wskazać młodzieży praktyczne kierunki i sposoby na indywidualny, kreatywny, niestandardowy i nieschematyczny rozwój osobisty i zawodowy, dzięki współpracy przy projekcie środowiska nauki i biznesu. Zadanie to wspiera edukację przedsiębiorczości w praktyce i kształtuje obywatelskie postawy. Jeśli społeczeństwo ma wystarczającą ilość doskonale przygotowanych liderów, to skala problemów jest bardziej symboliczna, a nie rzeczywista. Stąd kształcenie młodych liderów i przyszłych praktyków biznesu ma sens. Nawet jeśli sporo młodych zdolnych wyjedzie, to należy z całą odpowiedzialnością zrobić wszystko, aby ci, którzy pozostaną mieli w sobie „kompetencyjny start-up”. Dobrze przygotowane społeczeństwo, to takie, które w pierwszej kolejności liczy na siebie. To takie, które jest przedsiębiorcze i potrafi dla siebie i innych tworzyć nowe miejsca pracy.
Pomysłodawcą Europejskiej Szkoły Liderów (IT) i jego kontynuatorem, jako wykładowca jest Rafał Foit. Z kolei trenerem warsztatów oraz moderatorem wizyt jest Łukasz Andzel. Honorowym patronem tego zadania od lat jest Prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.
Projekt jest finansowany przez Miasto Gliwice w ramach dotacji na realizację zadania publicznego w dziedzinie „wspierania nauki, edukacji, oświaty i wychowania”.
Źródło: Stowarzyszenie BMC Gliwice