Dobiegły końca zajęcia Europejskiej Szkoły Liderów IT. W wykładach wzięło udział 842 uczniów gliwickich szkół. Do udziału w warsztatach zaprosiliśmy 207 osób. Z kolei z tej grupy aktywnych, wyłoniliśmy 107 najbardziej utalentowanych. Wzięli oni łącznie udział w 10 lokalnych wizytach, odwiedzając innowacyjne gliwickie podmioty z obszaru IT.
Na projekt składał się bezpłatny cykl wykładów, warsztatów tematycznych oraz wizyt studyjnych z zakresu przedsiębiorczości i biznesu, w tym nt. IT. Uczestnicy odwiedzili kolejno Park Naukowo-Technologiczny „Technopark Gliwice”, EgzoTech, Future Processing, Gliwicką Wyższą Szkołę Przedsiębiorczości (kierunek wzornictwo), i3D S.A. (dwukrotnie – ConCave i jaskinię 3D), Flytronic i Międzywydziałowe Koło Naukowe High Flyers, Autorobot-Strefa, Koło Naukowe Silesian Greenpower i Śląską Sieć Metropolitalną.
Dzięki temu uczestnicy poznali nowoczesny park maszynowy; dowiedzieli jakie zalety spełniają egzoszkielety; jakie warunki pracy mają najlepsi programiści; w jaki sposób kształcą się przyszli wzornicy odpowiedzialni za design; w jaki sposób technologia wirtualnej rzeczywistości i tworzenie interaktywnych aplikacji czasu rzeczywistego oraz obsługa zaawansowanych systemów immersyjnej projekcji obrazu stereoskopowego – może praktycznie wzbogacić proces kształcenia; jak budować oraz jakie są praktyczne funkcje wykorzystywania bezzałogowych obiektów latających; w jaki sposób projektuje się linie montażowe dla najbardziej prestiżowych marek; jak w praktyce uczyć się podstaw projektowania, budowania układów napędowych i zawieszenia, telemetrii i układów sterowania, wykorzystywania kompozytów i nanotechnologii oraz jakie możliwości dla młodzieży daje praca w kołach naukowych; w jaki sposób spawa się światłowody i jakie zastosowanie mają systemy detekcji, sterowania ruchem i sieć monitoringu miejskiego.
Pomysłodawcą Europejskiej Szkoły Liderów (IT) i jego kontynuatorem, jako wykładowca był Rafał Foit. Z kolei trenerem warsztatów oraz moderatorem wizyt był Łukasz Andzel. Honorowym patronem tego zadania od lat był Prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.
Na zakończenie projektu Europejskiej Szkoły Liderów IT Prezydent Gliwic i Prezes BMC wystosowali wspólne podziękowania do pomiotów wspierających to przedsięwzięcie.
Projekt jest finansowany przez Miasto Gliwice w ramach dotacji na realizację zadania publicznego w dziedzinie „wspierania nauki, edukacji, oświaty i wychowania”.
Źródło: Stowarzyszenie BMC Gliwice