We wtorek 3 marca gliwiccy olimpijczycy wywalczyli Złoty Puchar w II Ogólnopolskiej Olimpiadzie Zimowej w Rabce-Zdrój. Po III miejscu w klasyfikacji generalnej w roku ubiegłym, tym razem zawodnicy UTW Gliwice zdobyli I miejsce. Złożyło się na to 8 złotych, 4 srebrne i 2 brązowe medale.
Gliwicką kadrę olimpijską reprezentowało 25 zawodników, którzy walczyli w 3 grupach wiekowych: 50+, 60+ i 70+. I choć zanosiło się, że tym razem kontuzje, urazy i drobne dolegliwości pokrzyżują plany na powtórzenie wyników z ubiegłego roku, nasi zawodnicy zdobyli w „generalce” 342 pkt, wyprzedzając Rabkę-Zdrój (261 pkt) i Rzeszów (244 pkt) – z radością stwierdza prezes UTW Gliwice Krystyna Jurczewska-Płońska.
Wynik naszych zawodników odbieram pozytywnie. Pojawiły się nowe nazwiska w naszym teamie, które nie zawiodły. Na ten znakomity rezultat składa się praca całego zespołu. Co bardzo ważne zawodnicy przez cały rok systematycznie brali udział w zajęciach. Tym właśnie różnimy się od większości seniorskich zespołów, że trenujemy regularnie przez cały rok, a nie przez 2-3 miesiące przed zawodami. To także efekt dobrze zaplanowanej i zorganizowanej pracy – zauważa trener kadry olimpijskiej UTW Gliwice Czesław Okoński.
Przed senioriadą mieliśmy kilka dylematów. Jednym z nich, ze względu na bardzo dobry poziom przygotowania zawodników, była wewnętrzne zawody, które pozwoliły przydzielić zawodników do odpowiednich konkurencji. Innym ważnym akcentem był start jednego z uczestników, który ze względów osobistych nie mógł z nami trenować w ostatnim czasie. Pojechał i zdobył srebrny medal, który dedykował swojej zmarłej ostatnio żonie. W tym momencie poczułam wielką ulgę – dodaje opiekun i kapitan drużyny Krystyna Deja.
Na kolejny wspólny sukces (przyp.: w maju ubiegłego roku UTW Gliwice wywalczyło złoty puchar w letniej Olimpiadzie) złożyło się wiele różnych czynników. Stworzyliśmy naszym zawodnikom bardzo dobre warunki do rozwoju. Poza wyjazdem kondycyjno-sportowym w Tatry, nasi zawodnicy biorą udział w zajęciach na sali, siłowni, bieżni i pływalni. Część korzysta także z odnowy biologicznej, a inni z analiz technicznych, dzięki czemu urywamy kolejne części sekundy – podkreśla koordynator projektu i prezes BMC Gliwice Rafał Foit.
Patronat honorowy nad II Ogólnopolską Zimową Olimpiadą UTW objęli m.in.: mistrzyni olimpijska Justyna Kowalczyk, Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, Burmistrz Rabki – Zdroju Ewa Przybyło, Starosta Powiatu Nowotarskiego Krzysztof Faber, Prezes Ogólnopolskiej Federacji Uniwersytetów Trzeciego Wieku Wiesława Borczyk.
Przygotowania UTW Gliwice do startu w II Zimowej oraz w VII Letniej Ogólnopolskiej Olimpiadzie UTW odbywają się w ramach projektu partnerskiego „Akademia Zdrowego Seniora” organizowanego przez Stowarzyszenie UTW Gliwice oraz Stowarzyszenie BMC Gliwice; finansowanego ze środków dotacji Miasta Gliwice na wspieranie realizacji zadania publicznego z dziedziny „wspierania i upowszechniania kultury fizycznej”.
Źródło: Stowarzyszenie BMC Gliwice