Stowarzyszenie Pacjent Europa wraz z ekspertami z zakresu jakości środowiska wnętrz, wentylacji i epidemiologii od wielu miesięcy zajmowało się nagłaśnianiem problemu złej jakości powietrza w szkołach i przedszkolach.
We wrześniu 2024 zorganizowaliśmy na ten temat konferencję w Senacie na zaproszenie wicemarszałkini Magdaleny Biejat, a w maju 2025, wraz z Politechniką Lubelską, seminarium dotyczące tego zagadnienia z udziałem m.in. dr Pawła Grzesiowskiego, dr Jerzego Sowy, prof. Pawła Wargockiego, dr Małgorzaty Gasperowicz czy prof. Lidii Morawskiej. W międzyczasie wysłaliśmy list na ten temat do kandydatów na urząd Prezydenta Polski.
Mamy wielką przyjemność poinformować, że w ostatnim czasie nastąpił przełom w tej sprawie: Główny Inspektor Sanitarny, dr Paweł Grzesiowski, Zarządzeniem 15/25 powołał Zespół Ekspertów do spraw jakości powietrza w placówkach oświatowych.
Zespół, na czele którego stoi dr Jerzy Sowa, a w skład wchodzi m.in. prof. Pawel Wargocki ma za zadanie m.in. przygotowanie wytycznych w zakresie zapewnienia dobrej jakości powietrza w szkołach, zarówno tych istniejących, jak i nowo budowanych. Dziś niestety w wielu szkołach w Polsce te warunki są średnie lub złe.
Dr Jerzy Sowa wyraził opinię, że „Jeszcze rok temu walka o przekonanie decydentów, by podjęli konkretne działania w sprawie poprawy jakości powietrza w szkołach, wydawała się działaniem rozpisanym na lata. Kiedy okazało się, że pełne zrozumienie problemu wykazał Główny Inspektor Sanitarny, dr Paweł Grzesiowski, nasze nadzieje na poprawę sytuacji zostały mocno rozbudzone”.
Prof. Paweł Wargocki, który w swojej pracy opisał wyraźny związek pomiędzy jakością powietrza w szkołach a przyswajaniem wiedzy przez dzieci, tak skomentował powołanie zespołu: „Ta zmiana stwarza szansę, że w niedługiej przyszłości dzieci w polskich szkołach będą uczyły się w znacznie lepszych warunkach: nie tylko będą mniej narażone na zakażenia chorobami między sobą, ale znacznie poprawi się jakość ich nauki. Cieszę się, że mogę współtworzyć tę zmianę, o którą walczyliśmy od lat”.
Źródło: Stowarzyszenie "Pacjent Europa"