Zalogowało się czterdzieści przedsiębiorstw – trzydzieści spośród nich podjęło wyzwanie startowania w IV edycji Konkursu na Najlepsze Przedsiębiorstwo Społeczne Roku.
Obok uznanych przedsiębiorstw, jak Spółdzielnia Socjalna OPOKA, Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości „Być Razem”, Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne „Teatr Grodzki”, Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy FLANDRIA, zgłosiły się również te mniej rozpoznawalne m.in.: Fundacja ,, Praca dla Niewidomych'' Rolniczy Zakład Aktywności Zawodowej, Spółdzielnia Socjalna Netlajt, ART Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna, Fundacja Vlepvnet. Wracają, by odnowić znak [eS] lub ponownie wziąć udział w konkursie przedsiębiorstwa nagrodzone w poprzednich edycjach: Spółdzielnia Socjalna „Szklany Świat” Bombki, Spółdzielnia socjalna PATRON, Spółdzielnia Socjalna INTEGRACJA.
– Bardzo cieszy nas różnorodność branż, w których działają zgłoszone przedsiębiorstwa – mówi Julia Koczanowicz-Chondzyńska sekretarz Konkursu i przedstawiciel jego organizatora Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych. – Minimalnie przoduje, co prawda, branża kateringowa, ale pojawiła się silna reprezentacja usług turystycznych, hotelarskich oraz opiekuńczych, szczególnie nastawionych na opiekę nad dziećmi.
Reasumując: Hotel i Pensjonat U Pana Cogito w Krakowie będzie konkurował z Hotelem La Granda oraz Hotelem Laliki. Zakład aktywności zawodowej z Siedlec stanie w szranki z „Gospodą Jaskółeczka” oraz kawiarniami prowadzonymi przez Spółdzielnię Socjalną Rybka, a także Fundację Kultury KALEJDOSKOP i Fundację Innowacji Społecznej. W usługach opiekuńczych rywalizować będą Spółdzielnia Socjalna „Marzenie”, Spółdzielnia Socjalna „Wyspa przygód”, a także Stowarzyszenie na rzecz Chorych Długotrwale Unieruchomionych „Niebieski Parasol” i Fundacja SŁONIE NA BALKONIE. W branży turystycznej działają zaś Fundacja „Zamek Królewski w Niepołomicach”, Spółdzielnia Socjalna „Gród” z Brodnicy, Beskidzkie Towarzystwo Turystyczne „Przełom Wisłoka”.
Widać, że powoli konkurs zakorzenia się w świadomości przedsiębiorstw społecznych. Pytania, na które trzeba odpowiedzieć w formularzu są oczywiste. Dowodzi tego poziom zgłaszanych aplikacji. – Mechanika konkursu była w zasadzie dla wszystkich jasna – mówi sekretarz Konkursu – nie mieliśmy w zasadzie żadnych problemów w trakcie zbierania głosów. Wątpliwości były rozwiązywane na bieżąco.
Eksperci pracować będą do końca czerwca. W czasie wakacji odbędą wizyty studyjne w przedsiębiorstwach, które otrzymają najwięcej punktów. Na jesieni zbierze się Rada Konkursu, pod przewodnictwem Henryka Wujca, która zdecyduje o przyznaniu nagród. W tym roku, do Rady dołączyła Joanna Wardzińska z TISE SA oraz Marek Szczepański, dyrektor Zarządzający z BGK. PwC Polska reprezentować będzie Małgorzata Marek.
Ogłoszenie wyników odbędzie się w październiku, w czasie uroczystej gali organizowanej w Warszawie, w ramach Ogólnopolskich Spotkań Ekonomii Społecznej.