Gdzie zginęła unijna legislacja dla zrównoważonego systemu żywności?
6 Posłanek.ów do PE pyta Komisję Europejską o projekt prawa dla zrównoważonego systemu żywności. W IX 2023 r. Komisja miała przedstawić założenia legislacji dla naprawy systemu żywności- Sustainable Food System Law. W X 2023 r. Posłanka dr. Sylwia Spurek, Sarah Wiener, Benoît Biteau, Pierre Larrouturou, Sirpa Pietikäinen, Anja Hazekamp przesłali do KE pytanie co dzieje się z wyczekiwaną legislacją dla strategii Od pola do stołu.
Czy Unia Europejska zamiast Od pola do stołu chce wdrażać od przemysłu do talerza?
“Wniosek w sprawie ram prawnych dotyczących zrównoważonych systemów żywnościowych, który pierwotnie miał zostać opublikowany do września 2023 r., jest kluczowym elementem Europejskiego Zielonego Ładu i okrętem flagowym strategii "od pola do stołu". Mają to być kluczowe ramy polityki sprzyjające osiągnięciu celów klimatycznych i zdrowotnych UE.
Jak przypomniało 160 organizacji i naukowców, "nie stać nas na koszty bezczynności w zakresie utraty różnorodności biologicznej, ekstremalnych zjawisk pogodowych i wynikających z nich szkód w wydajności rolnictwa, wraz z gwałtownym wzrostem chorób niezakaźnych związanych z niezdrową dietą".
Czy Komisja może potwierdzić, że przed końcem roku przedstawi ambitny wniosek dotyczący unijnych ram prawnych dla zrównoważonych systemów żywnościowych?” - pytają Europarlamentarzyści.
SFS Law czyli zrównoważony system żywnościowy UE to kluczowy i jeden z najważniejszych projektów Komisji Europejskiej kadencji 2019-2024. Projekt ma wprowadzać regulacje w obszarze przeciwdziałania marnowaniu żywności, zamówień publicznych, wyżywienia zbiorowego, oznakowania żywności. Komisja Europejska za pomocą SFS Law ma zarządzać odpowiedzialnością przemysłu i decydentów i przenieść ciężar działania dla naprawy systemu żywności z osób konsumenckich do działań systemowych.
“Od miesięcy Komisja Europejska blokuje i opóźnia reformy w obszarze żywności i rolnictwa. Największa frakcja polityczna - Europejska Partia Ludowa mówi wprost, że chce oddzielenia reform rolnictwa i systemu żywności od ambicji Europejskiego Zielonego Ładu. Ale nie da się tego zrobić bo rolnictwo jest i sprawcą i ofiarą katastrofy klimatycznej. Odwlekając decyzje dolewamy benzyny do katastrofy klimatycznej i zdrowotnej i jednocześnie tworzymy nowe zagrożenie dla bezpieczeństwa żywności.” mówi Anna Spurek, COO Green REV Institute.
“ Rozumiem, że decydenci unijni boją się wyników wyborów w 2024 i wolą udawać, że w sytuacji gdy planeta płonie a ubóstwo żywnościowe wzrasta mogą odkładać reformy na później. Ale to się nie uda. Potrzebujemy legislacji tu i teraz.” dodaje.
Źródło: Green REV Institute