Gdynia została wyróżniona Europejską Nagrodę Sektora Publicznego. To prestiżowe wyróżnienie zostało przyznane za gdyński program współpracy z organizacjami pozarządowymi.
W 2009 roku Europejski Instytut Administracji Publicznej - European Institute of Public Administration (EIPA) ogłosił po raz drugi konkurs o Europejską Nagrodę Sektora Publicznego - European Public Sector Award – EPSA 2009. Konkurs odbywa się pod patronatem Komisji Europejskiej. Jego celem jest upowszechnianie wzorcowych, najbardziej innowacyjnych i efektywnych rozwiązań w sektorze publicznym państw europejskich oraz wspieranie współzawodnictwa pomiędzy organizacjami sektora publicznego. Organizatorzy konkursu chcą w ten sposób stworzyć platformę wymiany doświadczeń między innowacyjnymi instytucjami publicznymi Europy oraz zachęcić do modernizacji struktur administracyjnych. Jest to europejski "Oscar" dla władz publicznych, najwyższej rangi laur na kontynencie. W konkursie uczestniczyło ponad 300 instytucji z 29 krajów europejskich.
W konkursie EPSA 2009, w kategorii „Zaangażowanie obywateli” wyróżniono projekt „Gdyński sektor obywatelski”. Nagroda trafiła do Gdyni w uznaniu działań, które są znane, jako „Program Gdyński”. Była to pierwsza w Polsce inicjatywa nawiązania systemowej współpracy samorządu z III sektorem. Przyjęty w 1995 roku program współpracy z organizacjami pozarządowymi był kompleksowym działaniem obejmującym, konsultowanie i współtworzenie lokalnych programów i przedsięwzięć, bezpośrednią realizację zadań publicznych przez organizacje, system grantów, udział w pracach wspólnych zespołów złożonych z przedstawicieli organizacji pozarządowych i samorządu. Program umożliwił również wspieranie organizacji przez władze lokalne poprzez udostępnianie im lokali i obiektów komunalnych, pomoc w promocji w mediach oraz w nawiązywaniu współpracy międzynarodowej.
W uzasadnieniu Jury Konkursu podało, że Gdynia:
- stworzyła program wychodzący poza ramy tradycyjnej demokracji przedstawicielskiej i zbudowała zrównoważone partnerstwo z lokalnymi organizacjami pozarządowymi,
- angażuje lokalne organizacje pozarządowe w konsultowanie i współtworzenie lokalnych programów i przedsięwzięć, a także w realizację zadań publicznych,
- Gdyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych jako komórka Urzędu Miasta Gdyni odpowiedzialna za koordynację współpracy z organizacjami pozarządowymi jest jednostką bardzo innowacyjną.
Znamienne jest to, że nagroda została nam przyznana dokładnie w 15 rocznicę rozpoczęcia działań na rzecz współpracy z III sektorem, mówi Michał Guć – wiceprezydent Gdyni. Osiągnęliśmy sukces dzięki temu, że udało się zbudować realne partnerstwo gdyńskich organizacji i samorządu. Program współpracy był pisany wspólnie i dlatego odpowiadał na potrzeby obu stron. Z satysfakcją stwierdzam, że wyprowadzone wtedy w Gdyni rozwiązania zostały później wykorzystane przez inne samorządy, a także znalazły odbicie w zapisach ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Wyróżnienie w tak prestiżowym konkursie to dla nas bodziec do podejmowania kolejnych innowacyjnych działań – mówi Bartosz Bartoszewicz – obecny pełnomocnik prezydenta ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi. Dziś współpraca miasta z organizacjami jest dużo bardziej zaawansowana, niż 15 lat temu, ale cały czas myślimy o jej rozwijaniu. Chcemy wspólnie z III sektorem przecierać nowe szlaki.
Źródło: