Coraz więcej dziewcząt i chłopców bierze udział w warsztatach dojrzałego rodzicielstwa przygotowanych przez Fundację po DRUGIE. Od maja 2012 roku wzięło w nich udział już prawie 200 osób. Wszystkie uważają, że było warto!
Projekt „Gdy zostanę MAMĄ/TATĄ” jest kierowany do dorastających dziewcząt i chłopców. Może być realizowany w szkołach, placówkach opiekuńczo-wychowawczych i resocjalizacyjnych, ale również może trafić do podopiecznych domów pomocy społecznej czy podopiecznych Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie.
– Wiemy już na pewno, że projekt sprawdza się nie tylko w warunkach zamkniętej placówki – mówi Halina Roszak koordynująca projekt realizowany w PCPR w Wągrowcu. – Podopieczne dostały lalki do domów i opiekowały się nimi na tych samych zasadach, które obowiązywały przy projektach realizowanych w placówkach.
W ramach projektu prowadzone są warsztaty teoretyczne – dostosowane do dziewcząt i do chłopców – w czasie których uczestnicy dowiadują się wszystkiego na temat przebiegu ciąży, opieki nad noworodkiem, ale również są szkoleni z zakresu antykoncepcji. Na warsztatach prowadzący wiele czasu poświęcają profilaktyce – zarówno w odniesieniu do używek (alkohol, narkotyki) jak i chorób przenoszonych drogą płciową.
– Te zajęcia są nawet ciekawe – przyznaje uczestniczka projektu. – Można się wiele dowiedzieć, zapytać. Nie o wszystkim udaje się przecież porozmawiać z rodzicami czy nauczycielami w szkole…
Warsztaty otwierają oczy na wiele istotnych spraw.
– Myślałam, że w ciąży można czasem napić się wina, ale jak zobaczyłam te dzieci z zespołem FAS! To przerażające! Gdybym coś takiego zrobiła mojemu dziecku, nigdy bym sobie tego nie wybaczyła! – dodaje inna dziewczyna.
Część teoretyczna jest bazą do trudniejszej, praktycznej części projektu. Uczestnicy otrzymują pod opiekę specjalne lalki – symulatory niemowląt, którymi opiekują się przez kilka dni. Lalki płaczą, wymagają karmienia, przewijania i czułości.
– Są jak prawdziwe dzieci – wyjaśnia Marta Martuzalska, która koordynuje projekt w Wągrowcu. – Budzą w nocy, zdarza się, że trudno je zadowolić. Pozwalają uczestnikom poczuć ciężar rodzicielstwa i uświadamiają im jak wielką jest ono odpowiedzialnością.
Projekt został już zrealizowany w Zakładzie Poprawczym w Falenicy i Zawierciu, w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Cerekwicy Nowej, w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii nr 2 we Wrocławiu i został skierowany do dziewcząt znajdujących się pod opieką PCPR-u w Wągrowcu.
Źródło: Fundacja po DRUGIE