Prezydent Gdańska zaprasza gdańszczan do dyskusji o przyszłości miasta i współpracy przy budowie koncepcji jego przestrzennego rozwoju, która zostanie wyrażona w nowym Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gdańska.
Złożone zagadnienia urbanistyczne nie są przedmiotem zainteresowania żadnego ze szczebli szkolnictwa, poza specjalistycznymi kierunkami studiów – architektury i gospodarki przestrzennej. Zaangażowanie mieszkańców w proces planistyczny, oparty na dialogu społecznym, wymaga zatem wsparcia w postaci przystępnej i zrozumiałej kampanii informacyjnej. W odpowiedzi na to wyzwanie Biuro Rozwoju Gdańska rozpoczęło działania na rzecz przygotowania takiej platformy wymiany informacji, która mieszkańcom dostarczy niezbędnej wiedzy z zakresu planowania przestrzennego, a urbanistom pomoże otworzyć się na społeczny sposób postrzegania przestrzeni i jej zagospodarowania.
Rozumiejąc, że zaangażowanie mieszkańców w proces planowania miasta jest nieodzownym elementem społeczeństwa obywatelskiego oraz fundamentem zrozumienia i poczucia współodpowiedzialności za podejmowane decyzje, zaplanowano szereg działań, zachęcających mieszkańców do aktywnego udziału w procesie prac nad Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego.
– Szczególnie szerokie zaproszenie kierujemy do mieszkańców Gdańska – mówił Wiesław Bielawski. – Planujemy szereg spotkań, warsztatów i dyskusji publicznych na różnych etapach prac nad Studium.
Celem kampanii jest wypracowanie gdańskiego modelu partycypacji społecznej w planowaniu przestrzennym poprzez zaproszenie mieszkańców do dyskusji i współpracy.
– Będziemy rozmawiać o uwarunkowaniach, determinantach i możliwościach rozwoju przestrzennego Gdańska, który chcemy planować w odpowiedzi na potrzeby mieszkańców. Naszą ambicją jest również przybliżenie społeczeństwu dotychczasowych działań miasta jako transparentnej i zasadnej polityki przestrzennej – zachęca Barbara Pujdak, Zastępca Dyrektora BRG.
Jednym z elementów uspołecznienia prac nad nowym Studium jest powołanie przez prezydenta Pawła Adamowicza Rady Studium – eksperckiego ciała doradczego. W skład Rady weszli przedstawiciele różnych profesji (w tym przedstawiciel Gdańskiej Rady Organizacji Pozarządowych), którzy w ramach swojej działalności zajmują się różnymi kontekstami urbanistyki. Rada Studium ma przede wszystkim opiniować i konsultować działania miejskich urbanistów.
Kampania informacyjna o Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz możliwościach udziału mieszkańców w procesie prac nad tym strategicznym dokumentem właśnie rusza.