Gdańskie Centrum Praw Kobiet odnowione przez wolontariuszy Kompanii Piwowarskiej
Wolna sobota, 30 pracowników Kompanii Piwowarskiej i 150 litrów farby – tyle wystarczyło, aby gdańskie Centrum Praw Kobiet zmieniło się nie do poznania. Kompanijni wolontariusze przy materiałowym i technicznym wsparciu firmy Flügger odmalowali pomieszczenia fundacji, wymienili podłogę w korytarzu oraz zamontowali nowe wyłączniki, kontakty i klamki.
Wszystko po to, aby kobiety poszukujące w Centrum wsparcia czuły się jak najbardziej komfortowo. W jasnych, czystych i przytulnych wnętrzach będzie o to łatwiej.
Gdy w sobotni poranek większość ludzi dopiero budziła się po trudach tygodnia pracy, pracownicy gdańskiego oddziału Kompanii Piwowarskiej wyposażeni w malarskie akcesoria, litry białej farby i pokłady dobrej energii rozpoczynali remont siedziby Centrum Praw Kobiet w Gdańsku. Jego wnętrza czekały na ten moment kilka dobrych lat – ostatni remont miał tu miejsce w 2013 roku. Dzięki wolontariuszom Kompanii Piwowarskiej dziś wyglądają jak nowe.
- Efekt przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. Jesteśmy wzruszone chęcią pomocy, zaangażowaniem i ciężką pracą, jaką wykonał zespół wolontariuszy Kompanii Piwowarskiej po to, aby CPK w Gdańsku uczynić bardziej przyjaznym miejscem nie tylko dla zespołu fundacji, ale przede wszystkim dla setek kobiet doświadczających przemocy, które każdego roku poszukują u nas wsparcia. Ta pierwsza w prawie 20-letniej historii CPK w Gdańsku akcja wolontariatu pracowniczego zostanie przez nas zapamiętana na zawsze – mówi Aleksandra Mosiołek, dyrektorka gdańskiego oddziału fundacji.
- Jako Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku (wolontariatgdansk.pl) zajmujemy się bardzo szeroko aktywnością obywatelską. Jednym z naszych celów jest organizacja różnych form wolontariatu pracowniczego dla firm, tak aby inwestowały swój czas i zasoby w pomoc organizacjom, które mają realną potrzebę, a efekt działań będzie służył innym. Tak też stało się w przypadku Centrum Praw Kobiet – organizacji, która na co dzień otacza opieką kobiety w trudnych sytuacjach. Chcielibyśmy podkreślić, że akcja ta była wyjątkowa pod każdym względem, a to co najważniejsze, zrealizowana została z wielkim zaangażowaniem pracowników Kompanii Piwowarskiej – dodaje Agnieszka Buczyńska, prezeska Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku.
Malowanie prosto z serca
Prawie 500 m2 ścian i sufitów, czyli mniej więcej trzy boiska do siatkówki – taką powierzchnię w ciągu jednego dnia pracy zdołali odmalować wolontariusze KP. Do tego doszły drzwi, okna, parapety i grzejniki, które dzięki ich pracy odzyskały śnieżnobiały kolor. W korytarzu fundacji została wymieniona podłoga, a we wszystkich pomieszczeniach – wyłączniki światła, kontakty i klamki.
- Drugie imię naszej ekipy remontowej mogłoby brzmieć „kompania entuzjastów pomagania” – śmieje się Krzysztof Wilma kierownik obszaru sprzedaży KP i pomysłodawca inicjatywy. – Do zapasu farby, którą otrzymaliśmy od naszego partnera, firmy Flügger, dołożyliśmy trochę siły własnych mięśni, dużą porcję szczerego zaangażowania i drzemiącą w sercu każdego z nas chęć zrobienia czegoś dobrego. To niesamowite, że czasem wystarczy tak niewiele, by zmieniło się tak wiele – mówi.
- Powiedzieć, że różnica jest widoczna, to za mało. Zmiana wyglądu siedziby fundacji jest spektakularna. Cieszymy się, że mamy w niej swój udział. Radość, jaką daje pomaganie, trudno porównać z jakimkolwiek innym uczuciem. Kto nie wierzy, niech po prostu spróbuje – zachęca Małgorzata Undziłło, prezes firmy Flügger, która dostarczyła zarówno farbę do pomalowania ścian i sufitów, jak i okien, drzwi oraz kaloryferów. Udostępniła również środki gruntujące. Zanim wolontariusze chwycili za pędzle, doradca techniczny firmy Flügger, pan Piotr Łada, przeprowadził krótki instruktaż podpowiadając, na co zwrócić szczególną uwagę, aby finalny efekt był jak najlepszy. Ekipa remontująca Centrum przez cały czas mogła liczyć na doradztwo techniczne i produktowe ekspertów firmy.
Kompania Piwowarska stawia na kobiety
Wolontariusze sił sprzedaży gdańskiego oddziału Kompanii Piwowarskiej, od lat zaangażowani w akcje społeczne, nieprzypadkowo postawili na wsparcie organizacji niosącej pomoc kobietom.
– Chcieliśmy w ten sposób nawiązać do obchodzonej setnej rocznicy uzyskania praw wyborczych przez Polki. Dzięki możliwości zabierania głosu w sejmie i decydowania o kształcie podejmowanych ustaw kobiety mogły zacząć walczyć o poprawę swojej sytuacji. Dziś na rzecz kobiet w Polsce działają nie tylko parlamentarzystki, ale również takie organizacje, jak Centrum Praw Kobiet. Zdecydowaliśmy się wesprzeć je w tej misji – mówi Krzysztof Wilma.
Kompania Piwowarska przywiązuje ogromną wagę do kwestii równouprawnienia płci. Od 2012 r. firma jest sygnatariuszem Karty Różnorodności – była jedną z pierwszych 14-tu firm w Polsce, która przyjęła zasady tego dokumentu. Firma wdraża programy rozwojowe dla swoich pracownic, a także aktywnie zabiega o przyciąganie kobiet do pracy w swoich browarach organizując m.in. dni otwarte dla studentek i absolwentek kierunków technicznych. Choć może wydawać się, że piwowarstwo to branża wybitnie męska, kobiety stanowią obecnie 23 proc. pracowników Kompanii Piwowarskiej, przy czym w niektórych działach panie stanowią ponad połowę zatrudnionych – w marketingu jest to 63%, w finansach 68%, a w dziale personalnym 69%. Systematycznie zwiększa się też udział kobiet wśród kadry zarządzającej. Obecnie prawie na co trzecim (31 proc.) stanowisku kierowniczym Kompanii Piwowarskiej zasiada kobieta. Co więcej, panie zatrudnione w Kompanii Piwowarskiej otrzymują wynagrodzenie równe temu, jakie otrzymują mężczyźni na równorzędnych stanowiskach, a wysokość płac jest uzależniona od wiedzy, umiejętności i wyników pracy, a nie płci.
Źródło: inf. nadesłana