Jesienią 2021 roku Wojciech Falkowski, prezes gdańskiej firmy Ecol-Group powołał do życia fundację Biznes dla Klimatu. Fundacja m.in. kontynuuje prowadzoną od 2019 roku kampanię społeczną Manifest Klimatyczny. Za swoje zaangażowania w akcje proklimatyczne Ecol-Group została laureatem konkursu Gryf Gospodarczy 2021 w kategorii Lider Odpowiedzialności Społecznej 2021.
Celem Manifestu Klimatycznego promowanego hasłem „Wszystko w twoich rękach" jest budowanie zaangażowanej, gotowej do działania społeczności, która wierzy, że podejmowanie działań i konkretnych wyzwań dla klimatu, nawet tych najmniejszych, ma sens. W 2020 roku została stworzona deklaracja przedsiębiorców na rzecz adaptacji do zmian klimatu „Biznes dla Klimatu”, którą podpisały wiodące firmy branży wodno-kanalizacyjnej. Podpis pod tą deklaracją może złożyć każda firma i instytucja, która popiera postulaty zawarte w Manifeście Klimatycznym oraz deklaruje wdrażanie ich w swoich organizacjach. Treść deklaracji oraz możliwość podpisu znajduje się na stronie: Wszystko w Twoich rękach (manifestklimatyczny.pl)
Głównym celem fundacji Biznes dla Klimatu jest dzielenie się wiedzą i praktycznymi rozwiązaniami wpływającymi na ograniczenie emisji przedsiębiorstw i ochronę bioróżnorodności. W skład Rady Fundacji weszli eksperci i praktycy z różnych obszarów, zaangażowani w działania na rzecz adaptacji do zmian klimatu.
„Fundacja Biznes dla Klimatu łączy praktyczne doświadczenia inżynierskie oparte na najnowszych osiągnięciach naukowych z ekonomią, czyli możliwościami finansowania projektów ekologicznych. W tego typu projektach nie może nikogo zabraknąć. Każdy z nas, każda firma, każdy samorząd i wreszcie rząd powinien brać odpowiedzialność za losy naszej planety.” – mówi Wojciech Falkowski - Fundator.
Działalność fundacji koncentruje się nie tylko na realizowaniu własnych inicjatyw i projektów, ale także na współpracy i wspieraniu wartościowych inicjatyw. Tak dzieje się między innymi w przypadku projektu edukacyjnego powołanego do życia przez konsorcjum trzech uczelni (SGH, AGH i UWr) o nazwie Międzyuczelniana Akademia Klimatu. Obecnie trwają prace formalno-organizacyjne związane z uruchomieniem pierwszej edycji studiów podyplomowych zaplanowanej na październik tego roku.
„Niesieni pozytywnym odbiorem i zasięgiem naszej akcji społecznej Manifest Klimatyczny, postanowiliśmy, że pomysłów i zapału do działania na rzecz klimatu i środowiska mamy dużo więcej, stąd decyzja o powstaniu fundacji. Chcemy tworzyć platformę do praktycznej współpracy świata biznesu, nauki, sektora publicznego i organizacji pozarządowych, którzy jak my wierzą, że bez realnych działań tu i teraz nie powstrzymamy zmian klimatu, a cenę naszych zaniechań zapłacą przyszłe pokolenia” – mówi prezeska fundacji Sylwia Molewska.
Fundacja zaprasza przedsiębiorców, pracodawców, naukowców, samorządowców oraz wszystkich, którzy chcą działać na rzecz ochrony klimatu i bioróżnorodności do podpisania deklaracji oraz współpracy w realizacji konkretnych projektów.
Źródło: Ecol-Group