Gdańsk: Miasto i organizacje pozarządowe wspólnie tworzą spółdzielnię socjalną
Praca zamiast zasiłku. Tak brzmiało podstawowe hasło wczorajszej konferencji, na której miasto Gdańsk oraz siedem organizacji pozarządowych podpisało umowę o powstaniu Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej – informuje serwis Naszemiasto.pl
To będzie pierwsza spółdzielnia socjalna w Gdańsku. „Znajdą w niej zatrudnienie osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, m.in. niepełnosprawne, bezdomne i długotrwale bezrobotne, a także matki samotnie wychowujące dzieci” – czytamy w artykule.
Inicjatorką powstania spółdzielni jest Janina Liedtke Jarema, p.o. dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdańsku.
Spółdzielnia skoncentruje swoje działania na usługach poligraficznych, opiekuńczych, cateringowych, kurierskich i sprzątających.
Założyciele spółdzielni planują też rozszerzyć w przyszłości działalność spółdzielni o wyroby rękodzielnicze, wykorzystując uzdolnienia osób z upośledzeniem umysłowym.
Spółdzielnia może liczyć na szerokie wsparcie ze strony władz miasta. - Początki zawsze są trudne, dlatego będziemy promowali spółdzielnię na szeroką skalę oraz zachęcali przedsiębiorców do wsparcia inicjatywy. Myślę, że ci, którzy dołączą do spółdzielni szybko się przekonają, że to bardzo dobra inwestycja - mówi serwisowi Naszemiasto.pl Paweł Adamowicz, prezydent miasta Gdańsk.