Gdańsk – Europejska Stolica Wolontariatu 2022, czyli #BezNasNieDziała [patronat ngo.pl]
Tytuł Europejskiej Stolicy Wolontariatu przyznawany jest od 2013 roku przez Europejskie Centrum Wolontariatu. Decyzję o tym, które miasto zostanie Europejską Stolicą Wolontariatu, podejmuje międzynarodowe jury, składające się z kluczowych osobistości związanych z wolontariatem reprezentujących społeczeństwo obywatelskie, sektor prywatny, a także instytucje Unii Europejskiej. Zwycięzca ogłaszany jest podczas ceremonii organizowanej przez Europejskie Centrum Wolontariatu 5 grudnia, czyli w Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.
Tytuł ten przyznawany jest, aby docenić to, co dana gmina robi w obszarze wolontariatu, ale także, aby inspirować do dalszego rozwoju. Ważnym elementem konkursu jest również dzielenie się dobrymi praktykami z innymi miastami – na przykład organizując wizytę studyjną i pokazując funkcjonujące już rozwiązania.
Zaangażowanie mieszkańców i mieszkanek Gdańska w wolontariat we wszystkich obszarach życia społecznego od zawsze było jednym z najwyższych w skali kraju. Według badań satysfakcji życia mieszkańców Gdańska ponad 60% mieszkańców deklaruje swój udział w wolontariacie. Zostało to dostrzeżone na arenie międzynarodowej, czego wynikiem było przyznanie miastu tytułu Europejskiej Stolicy Wolontariatu. Jest on z jednej strony wyróżnieniem za dotychczasowe działania, a z drugiej motywacją do dalszego rozwoju. To także impuls do podejmowania kolejnych działań w obszarze wolontariatu w mieście oraz jego nieustannego rozwoju.
Miasto Gdańsk od lat wspiera wolontariuszy i inicjatywy obywatelskie. Zapewnia stałe finansowanie aktywności wolontariackich i prowadzenie Regionalnego Centrum Wolontariatu z bazą ofert dla wolontariuszy i indywidualnym oraz szkoleniowym wsparciem. Aktywni mieszkańcy miasta na swoje inicjatywy mogą uzyskać specjalne fundusze lub minigranty. To w Gdańsku co roku odbywa się Gdański Tydzień Wolontariatu w ramach, którego w mieście organizowany jest szereg ciekawych inicjatyw wolontariackich oraz szkoleń podnoszących kompetencje zarówno wolontariuszy, koordynatorów wolontariatu jak i organizacji oraz instytucji, którym idea wolontariatu jest bardzo bliska.
W Gdańsku powstała także pierwsza w Polsce aplikacja mobilna do pośrednictwa wolontariatu WolontariApp.
Konkurs, w którym Gdańsk zdobył tytuł Europejskiej Stolicy Wolontariatu, składał się z trzech etapów: złożenia aplikacji, przygotowania filmu pokazującego zaangażowanie wolontariuszek i wolontariuszy oraz prezentacji miasta (która odbyła się 22 października 2020 roku). Na tej podstawie jury uznało, że to właśnie Gdańsk ma zostać Europejską Stolicą Wolontariatu w 2022 roku, co ogłoszone zostało 5 grudnia 2020 r. – w Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. O tytuł ubiegały się również Madryt (Hiszpania), Izmir (Turcja) oraz Gorizia (Włochy).
Wsparcie Miasta Gdańska i moc zaangażowania mieszkańców – to naturalne połączenie doprowadziło do zdobycia tytułu Europejskiej Stolicy Wolontariatu 2022. Gdańsk był, jest i będzie gotowy, by promować kulturę wolontariatu i swoimi inicjatywami inspirować innych na arenie międzynarodowej.
Wolontariat jest bardzo ważnym elementem rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Gdańsk doskonale o tym wie, bo miasto bez wolontariuszek i wolontariuszy, organizacji, instytucji czy środowisk wspierających działania wolontariackie po prostu nie działa.
„BEZ NAS NIE DZIAŁA”
To oficjalne hasło Europejskiej Stolicy Wolontariatu 2022.
#BezNasNieDziała to nie tylko puste hasło. To przede wszystkim pokazanie ducha mieszkańców i mieszkanek Gdańska. Ich zaangażowania w akcje, wydarzenia i inicjatywy wolontariackie oraz społeczne. Pod tym hasłem kryje się sprawczość i realne działanie mieszkańców– wolontariuszy, społeczników, organizacji, instytucji, firm czy środowisk popularyzujących działania wolontariackie.
Bez nas nie działa można zobaczyć chociażby w planach na 2022 rok. Najważniejsze z nich to:
• 100 000 godzin działań wolontariackich na rzecz Gdańska,
• Powstanie 10 lokalnych centrów wolontariatu,
• Uruchomienie gdańskiego funduszu Europejskiej Stolicy Wolontariatu,
• Uruchomienie gdańskiego funduszu ekologicznego,
• Opracowanie i uruchomienie karty wolontariusza jako komponentu karty mieszkańca,
• I pomorski campus wolontariuszy,
• Certyfikacja kompetencji wolontariuszy i wolontariuszek,
• Certyfikacja organizacji przyjaznych wolontariuszom/kom,
• Powstanie platformy e-learningowej przystosowanej dla osób niedowidzących, niesłyszących oraz migrantów zagranicznych,
• I pomorskie forum wolontariatu pracowniczego.
Poprzednie Europejskie Stolice Wolontariatu
Barcelona EVCapital 2014
Lizbona EVCapital 2015
Londyn EVCapital 2016
Sligo EVCapital 2017
Aarhus EVCapital 2018
Koszyce EVCapital 2019
Padwa EVCapital 2020
Berlin EVCapital 2021