Gazeta Podatkowa: Na co zwracają uwagę oceniający projekty?
"Ocena wniosku o dofinansowanie realizacji projektu to wieloetapowy proces składający się z oceny formalnej i merytorycznej. Niespełnienie nawet jednego z kryteriów formalnych, takich jak np. brak podpisu w odpowiednim miejscu, powoduje, że wniosek nie podlega dalszej weryfikacji. Czasami błędy można poprawić, aby projekt przeszedł do dalszego etapu oceny". Na co zwracają uwagę osoby oceniające projekty europejskie? Jolanta Białkowska z Gazety Podatkowej poszukuje odpowiedzi na to pytanie (artykuł z dnia 3 listopada 2009 r.).
Autorka artykułu przypomina koleje każdego z wniosków złożonych w odpowiedzi na ogłoszony konkurs w ramach PO KL.
Na początku wniosek oceniany jest formalnie. "Sprawdzany jest pod kątem dwóch rodzajów kryteriów: ogólnych i dostępu. Ogólne kryteria formalne są identyczne dla wszystkich projektów konkursowych. Obejmują np. pytania: czy suma kontrolna papierowej i elektronicznej wersji wniosku jest tożsama na wszystkich stronach wniosku, czy wypełniono wszystkie wymagane pola i złożono wymagane załączniki? Z kolei kryteria dostępu są określane dla konkretnego konkursu i nie ma ogólnej listy dla wszystkich projektów. Mogą one dotyczyć okresu realizacji projektu, np. nie dłużej niż 12 miesięcy. Kryteria formalne są rozpatrywane przez oceniających projekt w kategoriach "spełnia" lub "nie spełnia". Jeśli wniosek spełnia wszystkie kryteria formalne, przechodzi do dalszego etapu weryfikacji, czyli oceny merytorycznej".
Na etapie oceny merytorycznej "przeprowadzana jest analiza wniosku w oparciu o ogólne kryteria merytoryczne (czy wniosek jest dobrze uzasadniony), kryteria horyzontalne (czy jest zgodny z założeniami PO KL), oraz kryteria strategiczne (czy projekt spełnia dodatkowe warunki punktowane w danym województwie)".
Dlatego, aby projekt przeszedł ocenę formalną i uzyskał największą liczbę punktów przy ocenie merytorycznej konieczne jest dokładne i wnikliwe zapoznanie się z dokumentacją konkursową. Czy to jednak wystarczy?
Autorka, w swoim artykule stara się znaleźć przyczyny odrzucania dobrych wniosków, podając także wskazówki dla potencjalnych projektodawców.
Źródło: Gazeta Podatkowa