Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Gdy organizacja ma już komputery, może pomyśleć o połączeniu ich w sieć. Coraz większą popularnością cieszą się sieci bezprzewodowe.
Czym jest sieć bezprzewodowa?
Dlaczego sieć bezprzewodowa?
- ekonomia – stworzenie prostej sieci bezprzewodowej jest porównywalne cenowo do założenia sieci kablowej, a im większa liczba komputerów, tym WiFi staje się korzystniejsze; wygoda – decydując się na sieć bezprzewodową unikamy kosztownego i stresującego remontu związanego z kładzeniem kabli, nie ma też ryzyka zniszczenia lub uszkodzenia kabli (np. przecięcie przy przesuwaniu fotela czy przypadkowe wyrwanie kabla przy przechodzeniu);
- mobilność – komputery w sieci możemy dowolnie przestawiać i zmieniać ich układ w zależności od potrzeb, nie narażając się na zmiany w okablowaniu. Mamy też możliwość przejścia do innego pomieszczenia bądź nawet na zewnątrz budynku (w zależności od zasięgu sieci) nie tracąc dostępu do internetu;
- prostota – większość urządzeń do sieci biurowych działa na zasadzie autokonfiguracji i nie wymaga specjalistycznej wiedzy informatycznej. Korzystając z instrukcji, nawet osoba niemająca dużego doświadczenia z sieciami jest w stanie uruchomić sieć bezprzewodową i nią administrować.
Co jest potrzebne do sieci bezprzewodowej?
- access point (punkt dostępu) – urządzenie działające podobnie jak klasyczny Switch kablowy – rozgałęzia dostarczany po kablu sygnał sieciowy (np. z modemu kablowego lub innego urządzenia) na wiele komputerów.
- router bezprzewodowy – urządzenie, łączące funkcje Access Point-u z klasycznym routerem (umożliwia podział pojedynczego sygnału na inne komputery, np. Neostrada)
- router bezprzewodowy ADSL - 3w1, czyli urządzenie, który ma wbudowany modem; umożliwia podział łącza (np. Neostrada) i stworzenie w pełni funkcjonalnej sieci za pomocą jednego tylko urządzenia.
- bezprzewodowa karta sieciowa – umożliwia odbiór sygnału z access point-u i połączenie z siecią. Występuje w wersji PCI (do komputerów stacjonarnych), PCMCIA (do komputerów przenośnych) oraz USB (do wszystkich komputerów wyposażonych w port USB).
Uwaga!
Sieć kablowa i bezprzewodowa: plusy i minusy
Sieć kablowa
Plusy
- niska awaryjność
- łatwa konfiguracja
Minusy
- konieczność kładzenia kabli (remont)
- zagrożenie uszkodzenia kabli
- konieczność zakupu kabli i dodatkowych urządzeń w przypadku rozbudowy
- brak możliwości przeniesienia komputerów w inne miejsce bez zmian w ułożeniu kabli
Sieć bezprzewodowa
Plusy
- niska awaryjność (choć trochę wyższa niż przy sieciach kablowych)
- łatwa konfiguracja
- łatwa rozbudowa o nowe komputery i urządzenia
Minusy
- ograniczony zasięg
- konieczności wyposażenia komputerów w bezprzewodowe karty sieciowe
O autorze
Michał Toczyński
Źródło: gazeta.ngo.pl
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.