„Gazem zadusili, będą mnie nosili” – zaskakująca współpraca czternastoletniego Bartka i Otwartych Klatek
W ośmiu miastach w Polsce pojawiły się billboardy przedstawiające wzruszające rysunki zwierząt hodowanych na futro. Ich autorem jest Bartek Heller, czternastoletni mieszkaniec Białegostoku, a kampania outdoorowa jest częścią kampanii Stowarzyszenia Otwarte Klatki.
Bartek Heller stworzył cykl rysunków, w których pokazuje cierpienie zwierząt wykorzystywanych w przemyśle spożywczym i odzieżowym. Swoje prace postanowił wysłać aktywistom Stowarzyszenia Otwarte Klatki, których poruszyła wrażliwość nastolatka. Otwarte Klatki zaproponowały Bartkowi współpracę przy kampanii outdoorowej, której efektem jest 59 billboardów w Łodzi, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Szczecinie, Katowicach, Warszawie i Białymstoku.
Rysunki Bartka przedstwiają norkę i lisa – napis na plakacie z norką w chmurach mówi „gazem zadusili, będą mnie nosili”, a przy lisie podpiętym pyskiem i odbytem do kontaktu (na fermach futrzarskich lisy są zabijane przez porażenie prądem – elektrody są wkładane właśnie do pyska i odbytu zwierzęcia) widnieje napis „zabrali mi futerko, bo nie jestem modelką”.
– Prace Bartka bardzo nas wzruszyły i cieszymy się, że mogliśmy je pokazać szerszej publiczności w ramach kampanii przeciwko hodowli zwierząt na futro – mówi Anna Iżyńska ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki – Politycy po raz kolejny zapomnieli o milionach zwierząt, które każdego roku cierpią na fermach futrzarskich. Ponownie złamali dane społeczeństwu obietnice. Mamy nadzieję, że billboardy z rysunkami Bartka dobitnie im o nich przypomną – dodaje Iżyńska.
Bartek uwielbia zwierzęta i ma na ich temat ogromną wiedzę. Niedawno dowiedział się więcej o tym, jak wygląda hodowla zwierząt futerkowych, co zainspirowało go do poruszenia tego tematu w formie rysunków i krótkich, rymowanych haseł.
Stowarzyszenie Otwarte Klatki działa na rzecz zakazu hodowli zwierząt na futro od 2012 roku. Aktywiści apelują, aby głos Bartka i milionów innych Polaków, którzy również chcą zakazu hodowli zwierząt na futro, został wysłuchany, a temat jak najszybciej wrócił do debaty politycznej.
Kampanię Otwartych Klatek można wesprzeć podpisując petycję na stronie: https://cenafutra.info/
Źródło: Stowarzyszenie Otwarte Klatki