Gala Przeglądu Twórczości XIII Dni Osób z Niepełnosprawnościami. Echa Artystycznej Ekspresji
26 kwietnia 2024 roku, Legionowo stało się areną niezwykłej manifestacji artystycznej – Gali Przeglądu Twórczości XIII Dni Osób z Niepełnosprawnościami. To wydarzenie, celebrujące niezłomność ducha i twórczą odwagę osób zmagających się z różnorakimi ograniczeniami, zarówno fizycznymi, jak i społecznymi, ukazało bogactwo ich wewnętrznych światów. Arteterapia, odgrywając kluczową rolę, transformuje sztukę w potężne medium terapeutyczne.
Uroczyste Rozpoczęcie i Medal „Pro Masovia”
Galę uświetniło wręczenie prestiżowego medalu „Pro Masovia, które otrzymali wybitni działacze na rzecz społeczności – pani Małgorzata Janina Berwid oraz pan Andrzej Sobierajski. W imieniu marszałka pana Adama Struzika medale wręczył pan Artur Pozorek. Wyróżnieni przez swoją działalność nie tylko kształtują klimat integracji, ale również rozszerzają horyzonty możliwości, łącząc świat kultury, sztuki i nauki z życiem osób z niepełnosprawnościami. „Żyję nie tylko po to żeby brać ale przede wszystkim dawać"- dając siebie, swój czas innym czuję się szczęśliwa, że mogę komuś pomóc. Radość innych jest dla mnie podziękowaniem, a gdy nagle dostajesz medal to nie ukrywam że jest to nie tylko mentalna radość lecz również materialną, namacalna. Bardzo dziękuję Panu Marszałkowi” Małgorzata J. Berwid
Podsumowanie Konkursów i Uhonorowanie Twórców
Przegląd Twórczości Osób z Niepełnosprawnościami w powiecie objął trzy dziedziny: literaturę w ramach konkursu „Nie jesteś sam”, sztuki plastyczne oraz formy teatralne i medialne. W tegorocznej edycji udział wzięło przeszło 250 uczestników. Podczas Gali, organizatorzy oddali hołd wszystkim artystom i wyrazili wdzięczność za liczne zaangażowanie. Oto podsumowanie wyników: W kategorii Małych Form Teatralnych i Medialnych jury jednomyślnie uznało, że wszystkie prezentacje stały na imponującym poziomie. Każdy występ wyróżniał się przemyślanym detalem, inwencją twórczą i efektownością. W kategorii Grup Tanecznych do lat 16, pierwsze miejsce zdobył zespół „Razem na dobre i na złe” ze Szkoły Podstawowej im. Moniuszki za „Wiosenne rytmy” oraz zespół „Amber” za „Taniec kwiatów”. Powyżej 16 roku życia triumfowali „Roztańczeni” z Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie. W kategorii Grup Wokalno-Muzycznych, „Kaczuszki” z SP Moniuszki w Łajskach zajęły pierwsze miejsce, a „Dziewczyny z Gracją” z SP 4 zdobyły drugie miejsce za „Rozwiń skrzydła”. W kategorii Grup Teatralnych – Inscenizacje Teatralne, młodzież do lat 16 nagrodzono „Szaloną Brygadę” z Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie za „Kaczkę Dziwaczkę” oraz „Wesołe Nutki” za „Taniec Żeglarzy”. W grupie dorosłych pierwsze miejsce zajął zespół „Wkręceni” z WTZ Św. Rity za „Dziady” cz. II. W konkursie Solistów i Zespołów Wokalnych, Kacper Drewnik z SP w Jabłonnie wygrał z utworem „Everybody wants to rule the world”.
Drugie miejsce zajął Grzegorz Jakubiak z „Dniami, których jeszcze nie znamy”, a trzecie miejsce ex aequo zdobyli Nikola Szczypiorska, Julia Balkier i Julia Wicher vel Wichrowska z Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie za „Inny Świat”. Konkurs literacki „Nie jesteś sam”, skierowany do osób powyżej 13. roku życia z powiatu legionowskiego, oceniał prace pod kątem zgodności z tematyką, oryginalności oraz wartości artystycznych. Jurorzy nie kryli wzruszenia, czytając prace, które pozwoliły im zgłębić różnorodność ludzkich przeżyć i zrozumieć, że niepełnosprawność nie definiuje osoby. Nagrodę główną otrzymała Patrycja Prochacka za „Wszyscy jesteśmy równi”, drugą nagrodę zdobyła Julita Tarczyńska za „Moje pasje”, a trzecią ex aequo Agnieszka Siemaszko-Garlicka za „Mój skrzydlaty przyjaciel” oraz Ireneusz Błaszak za „Prawdę o życiu chłopaka z Legionowa”.
Konkurs plastyczny, charakteryzujący się wyrównanym poziomem estetycznym dzieł, zaowocował przyznaniem równorzędnych nagród wszystkim czterem pracowniom: Warsztatowi Terapii Zajęciowej Świętej Rity, Warsztatowi Terapii Zajęciowej przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Legionowie, Powiatowemu Zespołowi Szkół i Placówkom Specjalnym w Legionowie oraz Fundacji „Promień Słońca”.
Twórcze Działanie Łączy Ludzi
Znaczące jest, jak wielką rolę odgrywa współpraca międzysektorowa, fundacje oraz lokalne instytucje w realizacji takich projektów. Dzięki wsparciu fundacji „Promień Słońca”, Powiatu Legionowskiego oraz miasta Legionowo możliwe było stworzenie platformy, na której osoby z niepełnosprawnościami mogły wyrazić siebie poprzez możliwość artystycznego działania. Dodatkowo, udział znanych firm: Granna, Mirage Hobby oraz "M.C. Kwadrat" Hurtownia Książek Skrzeszew przyczynił się do wzbogacenia wydarzenia.
Zapowiedzi Nadchodzących Wydarzeń
Organizatorzy już zapowiadają kolejne inicjatywy w ramach XIII Dni Osób z Niepełnosprawnościami, w tym plener fotograficzny „Świat wokół nas” oraz paraolimpiadę. Te wydarzenia mają na celu dalsze promowanie aktywności i integracji osób z niepełnosprawnościami w społeczeństwie, a także podnoszenie świadomości na temat ich nieograniczonych możliwości twórczych. Niniejsze przedstawienie artystycznej panoramy Legionowa jest dowodem na to, że działalność artystyczna nie zna barier i może stanowić most łączący różnorodne światy ludzkich doświadczeń.
Źródło: Fundacja "Promień Słońca"