Future Food 4 Climate dla Zrównoważonego Systemu Żywnościowego. I Forum Bezpiecznej Żywności
Już za kilka dni jako koalicja Future Food 4 Climate, czyli pierwsza koalicja zainicjowana przez fundację Green REV Institute i zrzeszająca 64 organizacje społeczeństwa obywatelskiego z Polski i Ukrainy spotkamy się na ogólnopolskim wydarzeniu, które będzie w pełni poświęcone tematowi zrównoważonego systemu żywnościowego. 19 listopada 2022 roku w Warszawie odbędzie się pierwsze Forum Bezpiecznej Żywności.
I Forum Bezpiecznej Żywności
19 listopada spotykamy się, wierząc, że jako organizacje społeczeństwa obywatelskiego mamy obowiązek być rzeczniczkami i rzecznikami zmian przyjaznych środowisku, zwierzętom i ludziom w każdym możliwym momencie naszej działalności. Działania dla zmiany systemu: rzecznictwo, działania strażnicze, zielona obywatelskość są dzisiaj podstawą dla debaty o sprawiedliwej transformacji sektora produkcji żywności i rolnictwa. Transformacji, która nie zostawi w tyle mieszkańców, mieszkanek obszarów wiejskich, osób wytwarzających zieloną żywność, osób zagrożonych wykluczeniem: kobiet, osób starszych, osób z niepełnosprawnościami.
W Future Food 4 Climate na katastrofę klimatyczną, etyczną i zdrowotną serwowaną na – przysłowiowym i dosłownym – talerzu reagujemy systemowo, współpracując i tworząc partnerstwa. Pierwsza edycja „Forum Bezpiecznej Żywności” to wydarzenie w czasie, w którym pomimo licznych apelów środowiska akademickiego, aktywistycznego i społecznego, decydentki i politycy wciąż nie dostrzegają, jak bardzo potrzebna jest dzisiaj naprawa systemu żywnościowego.
Datę 19 listopada zapiszcie sobie w kalendarzu!
Tego dnia pokażemy determinację społeczeństwa obywatelskiego i organizacji pożytku publicznego i wspólnie z innymi NGOsami damy wyraźnie do zrozumienia, że nie ma zgody polskich aktywistów i aktywistek na to, by dzisiejszy system wykorzystywania zwierząt ludzkich i pozaludzkich w celu produkcji i dystrybucji żywności nie podlegał holistycznej transformacji!
W programie sesja plenarna z udziałem dr Sylwii Spurek, posłanki do PE, byłej zastępczyni RPO, prof. Piotra Skubały, ekologa, biologa i etyka środowiskowego, prof. Joanny Hańderek, filozofki i działaczki społecznej oraz Morgan Janowicz, aktywistki i członkini Zarządu Green REV Institute.
Przed nami dwa panele dot. transformacji systemu żywnościowego. W dyskusji pt. „Klimat, środowisko, ludzie i zwierzęta. Co robi nam sektor hodowlany?” weźmie udział Paulina Januszewska (dziennikarka, moderatorka), Karolina Skowron-Baka (Dyrektorka Wykonawcza Akcji Demokracji), Jarosław Urbański (ekspert, aktywista), Marzena Waligóra (Stowarzyszenie Tarnowska Rospuda), Maria Firynowicz (Stowarzyszenie Tarnowska Rospuda), Prof. Lidia Wolska (ekspertka) oraz Małgorzata Żmudka-Wyrwał z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.
Podczas debaty pt. „Zrównoważony system żywności, czyli zacznijmy łączyć kropki” usłyszymy głosy Sylwii Kowalskiej (Foodsharing), Daniela Petryczkiewicza (bloger klimatyczny, aktywista, Stowarzyszenie Nasz Bóbr), Katarzyny Siczek (It’s Bean), Marcina Tischnera (ProVeg) oraz Marzeny Wichniarz z Rodziców dla Klimatu.
Między sesjami będzie można odwiedzać „Strefę Zielonego Aktywizmu”, w której organizacje społeczeństwa obywatelskiego, będące partnerami koalicji Future Food 4 Climate będą prezentować swoje działania dla naprawy systemu żywnościowego.
Zwieńczeniem konferencji będzie przemówienie dr. Marcina Anaszewicza i Anny Spurek, czyli zarządu Green REV Institute, w którym podsumujemy nasze cele oraz plan działania na 2023 rok dla wdrożenia w życie zrównoważonego systemu żywnościowego.
Agendę wydarzenia można znaleźć na stronie Future Food 4 Climate.
Forum Bezpiecznej Żywności odbywa się pod matronatem/patronatem Krytyki Politycznej, Śląskiej Opinii oraz Ekowyborcy.
Zielone postulaty czy puste obietnice?
Zrównoważony System Żywnościowy jest realną szansą na transformację obecnego szkodliwego systemu produkcji i dystrybucji żywności, który niszczy klimat, bioróżnorodność, zasoby wodne, glebę, powietrze, a także zdrowie i życie ludzi oraz zwierząt tzw. hodowlanych. Ramy tego projektu to propozycja legislacji, jaka ma powstać do 2023 roku w ramach Zielonego Ładu i która może pełnić w przyszłości rolę narzędzia, dzięki któremu transformacja systemu żywnościowego wejdzie w życie. Z pomocą tego projektu zamówienia publiczne, znakowanie i monitorowanie żywności, a także samej polityki żywnościowej we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej umożliwią przeniesienie odpowiedzialności z osób konsumenckich na osoby decydenckie, władze europejskie, państwa i samorządowe oraz przemysł żywnościowy. Innymi słowy, Sustainable Food System to nadzieja na holistyczną zmianę systemu, który eksploatuje, niszczy i zabija.
Jak REV i FF4C walczą o Zrównoważony System Żywnościowy?
Jako Green REV Institute i koalicja Future Food 4 Climate codziennie poprzez działania rzecznicze i strażnicze, projekty badawcze i monitoringowe walczymy, by sposób, w jaki produkujemy jedzenie przestał szkodzić i zabijać naszą planetę i jej mieszkańców. Jesteśmy zdania, że bez transformacji sektora hodowlanego na sprawiedliwy i etyczny roślinny system żywnościowy nie można mówić o Zielonym Ładzie czy podobnych zielonych postulatach i strategiach.
W pełni utożsamiamy się ze słowami Fundatorki Green REV Institute, posłanki do PE dr Sylwii Spurek, zamieszczonymi w najnowszej publikacji tj. „Smród, krew i łzy. Włącz myślenie, bądź zmianą”: „Musimy zrozumieć, że środowisko naturalne, społeczeństwo, gospodarka, świat zwierząt innych niż ludzie – to system naczyń połączonych. Zmiany klimatyczne, spadek bioróżnorodności, zagłada dzikiej przyrody, rozwój chorób cywilizacyjnych, rozpoczęta na naszych oczach sztafeta pochodzących od zwierząt pandemii, codzienne cierpienie miliardów istot – tak kończy się eksploatacja i zabijanie zwierząt. Żeby to zmienić, musimy świadomie tworzyć nowy system żywnościowy, zamiast szukać prowizorek”.
O Green REV Institute i koalicji Future Food 4 Climate
Green REV Institute działa od 2014 r. Jest operatorem koalicji Future Food 4 Climate, pierwszej koalicji, która działa rzeczniczo dla transformacji systemu żywności. W 2021 wyprodukował dokument Wegańska Warszawa, który był wyświetlany na 10 festiwalach na całym świecie. Jest organizatorem European Vegan Summit, który jako pierwsze takie wydarzenie jest platformą debaty łączącej kropki między polityką, aktywizmem, nauką, mediami i biznesem w świetle weganizmu i praw zwierząt. Obecnie prowadzi rzecznictwo dla dostępności roślinnych, wegańskich posiłków w placówkach oświatowych i działa dla wprowadzenia legislacji na poziomie UE i krajowym dla zrównoważonego systemu żywnościowego.
Jest organizacją członkowską 50by40, European Vegetarian Union, Eurogroup for Animals, TAPP Coalition, Aquatic Animal Alliance, World Federation for Animals oraz Plant Europe, jedną z 10 NGO w ramach EU Platform on Animal Welfare, organizacją akredytowaną przy Programie Środowiskowym ONZ. Działa dla przyszłości, włączając młode osoby do działań systemowych.
Informacji prasowej udziela Ewelina Łobodziec, członkini Zespołu Projektów Badawczych w Green REV Institute (ewelina@greenrev.org)
Źródło: Green REV Institute