Serwis Samorządowy PAP pisze o tym, że 180 dni upływa zwykle od dnia ogłoszenia konkursu o unijne dotacje do zatwierdzenia listy ocenionych projektów. W programach regionalnych okres ten wynosi średnio 192 dni.
Z analiz Ministerstwa Rozwoju Regionalnego wynika, że najszybciej rozstrzygane były nabory w regionalnych programach operacyjnych (RPO) dla województwa lubuskiego – trwały średnio 105 dni. Z kolei największą cierpliwością musieli się wykazać beneficjenci RPO z województw: kujawsko-pomorskiego oraz śląskiego. Tam średnia długość konkursów zakończonych w I półroczu 2009 r. wyniosła odpowiednio 309 i 247 dni.
Warto zaznaczyć, że uwzględniony przez MRR okres, tj. od 1 stycznia 2009 r. do 30 czerwca 2009 r., to czas kiedy instytucje zarządzające programami operacyjnymi musiały dostosowywać procedury konkursowe do nowych wymogów w zakresie oddziaływania na środowisko. Między innymi dlatego w wielu regionach tak bardzo wydłużył się proces oceny wniosków o dofinansowanie. Średnia długość całego procesu oceny w ramach konkursów zamkniętych (ocena formalna i merytoryczna) w RPO zajmowała 117 dni. Najszybciej przebiegała w woj. dolnośląskim (76 dni) i woj. łódzkim (79 dni). Natomiast najdłużej oceniane były wnioski w województwach śląskim – 164 dni oraz podlaskim i lubelskim – 138 dni.
Co ciekawe, mniej czasu potrzebowali eksperci na ocenę merytoryczną niż formalną. W programach regionalnych analiza merytoryczna wniosków zajmowała średnio 50 dni. Najmniej w woj. łódzkim i woj. dolnośląskim średnio 16 dni. Najwięcej w jednostkach zaangażowanych we wdrażanie RPO dla woj. kujawsko-pomorskiego – 119 dni.
Średnia długość oceny formalnej w konkursach w RPO wynosiła 67 dni. Najszybciej przebiegała w RPO dla woj. lubuskiego (36 dni) i RPO dla woj. pomorskiego (50 dni). Najdłużej weryfikacja formalna trwała w RPO dla woj. lubelskiego i śląskiego – 105 dni.
Źródło: Serwis Samorządowy PAP