Fundusze UE 2014-2020: Umowy o partnerstwie i programy — stan aktualny
Dyrekcja Generalna Komisji Europejskiej ds. Polityki Regionalnej informuje, że Komisja Europejska analizuje postanowienia otrzymanych od 27 państw członkowskich oficjalnych umów o partnerstwie (UP) oraz dostarczonych przez 10 państw członkowskich projektów programów operacyjnych (PO) polityki spójności, w których przedstawiono plany wykorzystania środków z unijnych funduszy strukturalnych i inwestycyjnych w okresie programowania 2014-2020. Pierwsza umowa o partnerstwie została podpisana na początku maja 2014 - z Danią.
Umowy o partnerstwie oraz projekty programów operacyjnych przesłały:
- Polska: przesłała UP (w dniu 10.01) i wszystkie 22 projekty PO
- France: przesłała UP (14.01) i 25 projektów PO
- Latvija: przesłała UP (15.02) i 1 projekt PO
- Portugal: przesłała UP (04.02) i wszystkie 12 projektów PO
- Lietuva: przesłała UP (04.01) i 1 projekt PO
- Slovensko: przesłała UP (14.02)
- Suomi/Finland: przesłała UP (17.02) i 1 projekt PO
- Deutschland: przesłały UP (26.02) i 6 projekty PO
- Eesti: przesłała UP (28.02) i 1 projekt PO
- Danmark: przesłała UP (04.03) i oba projekty PO
- Magyarország: przesłały UP (07.03)
- Nederland: przesłała UP (10.03) i wszystkie 5 projektów PO
- România: przesłała UP (01.04)
- Malta: przesłała UP (01.04)
- България/Bulgaria: przesłała UP (02.04)
- Slovenija: przesłała UP (10.04)
- Sverige: UP (17.04)
- Κύπρος: UP (17.04)
- Ceská republika: UP (17.04)
- Österreich: UP (17.04)
- United Kingdom: UP (17.04)
- Ελλάδα: UP (17.04)
- Italia: UP (22.04)
- España: UP (22.04)
- Hrvatska: UP (22.04)
- Éire/Ireland: UP (22.04)
- Belgien/Belgique/België: UP (23.04)
- Luxembourg: UP (30.04)
Przesłano również jeden program operacyjny w zakresie Europejskiej Współpracy Terytorialnej (NL-DE).
Na początku maja 2014 zawarto pierwszą z 28 umów o partnerstwie - z Danią. Umożliwi ona w ramach polityki spójności realizację nowych inwestycji w zakresie rybołówstwa i gospodarki morskiej oraz będzie wspierać rozwój obszarów wiejskich. Nowa strategia ma także sprzyjać innowacyjności, budowaniu niskoemisyjnej gospodarki oraz podniesieniu poziomu edukacji, dzięki czemu przyczyni się do rozwoju konkurencyjności i przyspieszenia wzrostu gospodarczego. Inwestycje mają także promować przedsiębiorczość i przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu, co ma prowadzić do powstania efektywnej i przyjaznej środowisku gospodarki.
Główne cele umowy o partnerstwie zawartej przez KE i Danię:
- rozwój krajowej i regionalnej konkurencyjności oraz tworzenie nowych miejsc pracy poprzez inwestycje w innowacje i rozwój biznesu; promocja przedsiębiorczości oraz ożywienie rolnictwa, rybołówstwa i akwakultury;
- sprzyjanie włączeniu społecznemu poprzez organizację szkoleń podnoszących kwalifikacje dla osób, które znajdują się na marginesie życia zawodowego;
- promocja ochrony środowiska i efektywnego wykorzystania zasobów energetycznych, a także budowa reputacji Danii jako czołowej gospodarki ekologicznej na świecie.
Komisja Europejska zaproponowała zestaw celów tematycznych, które mają za zadanie pomóc państwom członkowskim oraz regionom w realizacji postanowień dotyczących wzrostu gospodarczego zawartych w strategii „Europa 2020”. Państwa członkowskie, mając na uwadze własne potrzeby rozwoju oraz potencjał wzrostu, określiły priorytety inwestycyjne, dzięki którym powyższe cele tematyczne będą realizowane.
Dania stanowi przykład kraju, który postawił na badania i innowacje w dziedzinie zielonych technologii. Mają one być kluczem do przejścia na gospodarkę niskoemisyjną. Nie bez znaczenia jest to, że Dania nadal musi dążyć do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych o wymagane 20%. Wiele do zrobienia pozostało także w takich dziedzinach, jak wydajność energetyczna budynków czy efektywne wykorzystanie zasobów energetycznych w przemyśle i rozrastających się obszarach miejskich.
Dania postawiła na inwestycje w edukację i szkolenia zawodowe, które podniosą kwalifikacje i umiejętności oraz będą sprzyjać włączeniu społecznemu na rynku pracy, ponieważ w ciągu ostatnich 5 lat nie zwiększyła się tutaj liczba absolwentów uniwersytetów i uczelni wyższych, mimo iż ten wskaźnik wzrósł w krajach sąsiedzkich.
Stworzona zostanie silniejsza sieć powiązań między firmami, jednostkami badawczymi i uniwersytetami, aby wzmocnić przepływ technologii oraz nakłaniać duńskie przedsiębiorstwa do bliższej współpracy.
Przed podpisaniem umowy o partnerstwie musiały zostać spełnione liczne warunki wstępne, m.in. stworzono krajową strategię innowacji, zapewniono pełne poszanowanie praw równości płci oraz utworzono krajowy system oceny ryzyka klimatycznego i ochrony środowiska.
Ponadto Dania zobowiązała się przeznaczać 5% środków z EFRR na realizowane na szczeblu krajowym inwestycje w zintegrowane działania na rzecz zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich.
Podział środków finansowych:
- 84 mln euro dla regionów w okresie przejściowym (Zelandia),
- 329,2 mln euro dla regionów bardziej rozwiniętych (Północna Jutlandia, Jutlandia Środkowa, Dania południowa, region stołeczny i Bornholm),
- 140,1 mln euro na Europejską Współpracę Terytorialną.
- Z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Dania otrzyma dodatkowo 629 mln euro na inwestycje w okresie 2014–2020.
- Rozdział środków z Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego zostanie zakończony i ogłoszony w czerwcu 2014 r.
Kolejne umowy mają być zatwierdzone jeszcze w maju, następne - na jesieni.
Więcej informacji: