Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Publicystyka
'Fundusze strukturalne UE instrumentem rozwoju gmin'
Darek Marszałek, Biuro Prasowe MGPiPS
O tym, jak wykorzystać środki unijne na rozwój samorządów terytorialnych rozmawiano na konferencji, zorganizowanej 3 czerwca 2003 przez Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej.
- Resort gospodarki, pracy i polityki społecznej kończy prace nad projektem ustawy o funduszu rozwoju inwestycji komunalnych – powiedziała wiceminister Krystyna Gurbiel, podczas forum „Fundusze strukturalne Unii Europejskiej instrumentem rozwoju gmin”, które odbyło się we wtorek, 3 czerwca w Warszawie.
Celem funduszu, utworzonego ze środków budżetowych, będzie udzielanie samorządom preferencyjnych pożyczek na pokrycie kosztów przygotowania projektów. - Koszty te, zwłaszcza w odniesieniu do większych przedsięwzięć, są duże i część samorządów ma kłopoty z pokryciem tych wydatków. Liczymy, że mechanizm pożyczkowy będzie tu istotną pomocą – dodała wiceminister.
Krystyna Gurbiel ocenia, że środki strukturalne dadzą w Polsce inwestycje na łączną kwotę prawie 17 mld euro, z czego ponad połowa przypadnie samorządom. W latach 2004-2006 Polska musi te środki zaangażować, podpisać umowy o dotacje. Na ich wydanie mamy czas do 2008 r., a przy dużych projektach - nawet do roku 2010.
Komisja Europejska przygotuje umowę między Polską a KE, tzw. podstawy wsparcia wspólnoty. Jej podpisanie nastąpi po wejściu do UE. Na jej podstawie będziemy korzystać z funduszy strukturalnych. - Mamy nadzieję, że umowa będzie ustalona nie w sposób formalny, ale decyzyjny, późną jesienią bieżącego roku. Przed końcem tego roku powinniśmy wiedzieć na jakie rodzaje projektów i w jakich kwotach, według jakich zasad i kryteriów będzie można ubiegać się o środki. Cały system zmierzający do uruchomienia środków strukturalnych, zgodnie z naszymi planami powinien być gotowy do 1 stycznia 2004 r. – powiedziała Krystyna Gurbiel.
Od tego dnia można będzie dokonywać wydatków kwalifikowanych, czyli takich które będą refundowane.
Aby uruchomić środki strukturalne muszą powstać struktury w administracji rządowej i samorządowej. Do końca czerwca we wszystkich resortach i urzędach związanych z tą tematyką zostaną powołane odpowiednie komórki. W większości już funkcjonują. RM w ubiegłym tygodniu podjęła decyzję o podziale rezerwy etatowej na ten rok. Duża część tej rezerwy została przeznaczona na wsparcie tych komórek, które do końca br. będą musiały osiągnąć sprawność organizacyjną.
Ważnym elementem w absorpcji środków unijnych jest przygotowanie wszelkich procedur i formularzy. MGPiPS przygotowało projekt podręcznika wdrażania funduszy strukturalnych, który został rozesłany do konsultacji i weryfikacji resortowych. Do połowy czerwca powstanie kolejny, wstępny podręcznik wykorzystania funduszy spójności. Podręczniki po zweryfikowaniu będą szeroko rozpowszechniane poprzez urzędy marszałkowskie.
Resort planuje przeprowadzenie systemu szkoleń, które dotrą do szerokiego grona osób. Odrębne szkolenia obędą się dla przedsiębiorców i otoczenia biznesu. Przeszkolone zostaną też po 2 osoby z każdego samorządu i przedstawiciele organizacji starających się o fundusze.
Kwestią warunkującą wykorzystanie środków jest dobre przygotowanie projektów. W listopadzie 2002r. b. Ministerstwo Gospodarki uruchomiło internetową bazę danych, do której można wpisywać projekty i pomysły na projekty, które mogą się ubiegać o finansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Baza działa poprzez wszystkie urzędy marszałkowskie. Wpisano do niej już ok. 3,5 tys. pomysłów projektów, które analizowane są przez pracowników urzędów marszałkowskich, a następnie przez odpowiedni zespół w ministerstwie gospodarki, pracy i polityki społecznej. - Pobieżna analiza wskazuje, że duża część jest na wstępnym etapie opracowywania, a znaczna część się nie kwalifikuje. Zostało wyselekcjonowanych kilkadziesiąt, które powinny być gotowe do realizacji do końca roku – poinformowała wiceminister Krystyna Gurbiel.
Forum „Fundusze strukturalne Unii Europejskiej instrumentem rozwoju gminy” zorganizowała Fundacja Promocji Gmin Polskich. Celem spotkania było poinformowanie przedstawicieli samorządu terytorialnego o stanie przygotowań administracji centralnej do absorpcji funduszy strukturalnych przez samorządy. Wzięło w nim udział około 700 osób reprezentujących samorząd terytorialny, samorząd gospodarczy, administrację rządową oraz środowiska eksperckie.
Źródło: Biuro Prasowe MGPiPS
Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.