Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Publicystyka
Fundusze strukturalne - czy Polska gotowa jest je przyjąć?
Darek Marszałek, Biuro Prasowe MGPiPS
- Do 13 czerwca Komisja Europejska powinna przesłać do Warszawy opinie na temat Narodowego Planu Rozwoju i programów sektorowych. Szczegółowe negocjacje rozpoczną się 27 czerwca i mam nadzieję, że zakończą się do grudnia tego roku – poinformował Bruno Dethomas, Szef Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce na konferencji 'Rola instrumentów strukturalnych w Polsce'.
- Polska już teraz osiągnęła znaczny postęp w absorpcji przyszłych funduszy strukturalnych. Była też pierwszym krajem kandydującym, który w Brukseli przedstawił dokumenty programowe. W latach 2004-2006 Polska otrzyma około 11,4 mld euro, z czego 7,6 mld na fundusze strukturalne i 3,7 mld na fundusze spójności – dodał Bruno Dethomas.
- W celu efektywnego wykorzystania tych funduszy, Prezes Rady Ministrów powołał w kwietniu 2003 międzyresortowy zespół ds. wykorzystania instrumentów strukturalnych. Przewodniczy mu minister Jerzy Hausner. Ten opiniodawczo-doradczy zespół Rady Ministrów spotyka się raz w tygodniu. Stanowi robocze forum konsultacji i uzgadniania kwestii związanych z przygotowaniem wykorzystania funduszy strukturalnych. Powinien służyć usprawnieniu, przyspieszeniu i ułatwieniu koordynacji na szczeblu rządowym - powiedziała wiceminister Krystyna Gurbiel, podczas konferencji podsumowującej cykl seminariów promujących rolę instrumentów strukturalnych UE w Polsce.
Aby uruchomić środki strukturalne, muszą też powstać struktury w administracji rządowej i samorządowej. Do końca czerwca we wszystkich resortach i urzędach zostaną powołane odpowiednie komórki. W większości już funkcjonują. RM w ubiegłym tygodniu podjęła decyzję o podziale rezerwy etatowej na ten rok. - Duża część tej rezerwy została przeznaczona na wsparcie tych komórek, które do końca 2003 będą musiały osiągnąć sprawność organizacyjną – dodała Krystyna Gurbiel.
Ważnym elementem w absorpcji środków unijnych jest przygotowanie procedur i formularzy. MGPiPS opracowało projekt podręcznika wdrażania funduszy strukturalnych, który został rozesłany do konsultacji i weryfikacji resortowych. Do połowy czerwca powstanie kolejny, wstępny podręcznik wykorzystania funduszy spójności. Podręczniki po zweryfikowaniu będą szeroko rozpowszechniane poprzez urzędy marszałkowskie i stanowić będą podstawowe dokumenty.
Resort gospodarki i pracy wspólnie z resortem finansów ustala kwestie prefinansowania (finansowania pomostowego) projektów, które do swojej realizacji potrzebują środków krajowych. Obecnie resorty zastanawiają się nad zaliczkowym wypłacaniem dotacji lub udzielaniem pożyczek. Rozpoczęły się również prace nad przyszłorocznym budżetem, które będą miały istotny wpływ na współfinansowanie projektów w 2004. - Współpraca z MF w tej dziedzinie układa się dobrze. Resort finansów zdaje sobie sprawę z potrzeby zapewnienia takiego współfinansownia. Z naszych analiz wynika, że największe nasilenie współfinansownia nastąpi w latach 2006-2007 - poinformowała wiceminister Krystyna Gurbiel.
W konferencji udział wzięli m.in przedstawiciele samorządów wojewódzkich, ministerstw, agencji rozwoju regionalnego, ogólnopolskie organizacje społeczne i gospodarcze, środowiska naukowe i organizacje pozarządowe.
Przedstawiciele MGPiPS zapoznali uczestników ze stanem przygotowań do uruchomienia projektu Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego oraz możliwościami uzyskania wsparcia w zakresie zasobów ludzkich i pomocy dla przedsiębiorstw.
Źródło: Biuro Prasy i Informacji
Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.