Na spotkaniu komitetu monitorującego dla funduszy norweskich i EOG, które odbyło się 7 listopada 2013 podsumowano dotychczasowe wykorzystanie tych funduszy w Polsce. Większość programów – 12 – jest już na zaawansowanym etapie wdrażania. Zakontraktowano prawie 515 mln euro, czyli ponad 96 proc. alokacji. Punkt Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego nt. funduszy norweskich i EOG opublikował informację na temat postępów we wdrażaniu funduszy.
Fundusze norweskie i EOG wdrażane są za pomocą programów, które odpowiadają poszczególnym obszarom tematycznym wspieranym przez te środki. Programami zarządzają operatorzy – w większości poszczególne resorty – na podstawie umów. Od marca 2013 r. liczba takich kontraktów wzrosła z 14 do 17, co oznacza, że wszystkie umowy z krajowymi operatorami zostały podpisane. Do zawarcia pozostała jeszcze umowa z operatorem norweskim ws. Programu „Innowacje w zakresie zielonych technologii”.
Zakontraktowano prawie 515 mln euro, czyli ponad 96 proc. alokacji (wzrost o 40 punktów proc. w stosunku do ostatnie posiedzenia KM).
Stan wdrażania Programów:
12 Programów na zaawansowanym etapie wdrażania:
- PL02 (Bioróżnorodność), PL03 (Monitoring środowiska),
- PL04 (OZE),
- PL05 (Fundusz dla organizacji pozarządowych – NGO),
- PL06 (Lokalne i regionalne inicjatywy), PL07 (Poprawa ochrony zdrowia),
- PL08 (Konserwacja i rewitalizacja), PL09 (Różnorodność kulturowa),
- PL10 (Fundusz Stypendialny),
- PL12 (Norwesko-Polska Współpraca Badawcza),
- PL14 (Przeciwdziałanie przemocy),
- PA22 (Dialog trójstronny)
Cztery Programy na początkowym etapie wdrażania:
- PL13 (Ograniczanie społecznych nierówności w zdrowiu),
- PL15 (Schengen),
- PL16 (Wymiar sprawiedliwości),
- PL17 (Wsparcie służby więziennej)
Jeden Program na etapie umowy: PL18 (Innowacje w zakresie zielonych technologii).
Do końca października 2013 r. zakończono już 12 otwartych naborów wniosków w różnorodnych obszarach. Obecnie trwają jeszcze nabory wniosków na przedsięwzięcia dotyczące badań naukowych w zakresie wychwytywania i składowania dwutlenku węgla, walki z przestępczością transgraniczną oraz przeciwdziałania handlowi ludźmi, a także na projekty systemowe w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.
W najbliższym czasie planowane jest uruchomienie pozostałych pięciu naborów w ramach funduszy:
- PL04 Oszczędzanie energii i promowanie odnawialnych źródeł energii - IV kw. 2013/I kw. 2014 r.
- PL05 Fundusz dla Organizacji Pozarządowych I-II kw. 2014 r.
- PL10 Fundusz Stypendialny i Szkoleniowy (mobilność studentów/pracowników uczelni, rozwój uczelni) - I kw. 2014 r.
- PL13 Ograniczanie społecznych nierówności w zdrowiu (nabór ograniczony dla wybranej grupy powiatów na rozwiązania systemowe w ochronie zdrowia) - grudzień 2013 r.
- PL18 Innowacje w zakresie zielonych technologii (Green Industry) - I kw. 2014 r.
Podczas spotkania przedstawiciel Centralnego Zarządu Służby Więziennej (CZSW) przedstawił informację na temat wdrażania programu „Wsparcie Służby Więziennej, w tym sankcji pozawięziennych”. CZSW jest operatorem tego programu, którego wartość wynosi blisko 15,3 mln euro. Porozumienie w sprawie jego realizacji zawarto w styczniu 2013 r. Działania realizowane w ramach kilku składających się na program projektów predefiniowanych, służą zwiększeniu kompetencji pracowników i funkcjonariuszy Służby Więziennej, a także częstszemu stosowaniu rozwiązań alternatywnych w stosunku do kary pozbawienia wolności.