Co dwie głowy, to nie jedna. Ta zasada ma zastosowanie również w realizacji projektów finansowanych z Funduszy Europejskich. Zawiązywanie partnerstw pozwala uzyskać bardziej kompleksowe rozwiązania - pisze Monika Niewinowska w Dzienniku Gazecie Prawnej.
Fundusze Europejskie stwarzają szansę na realizację wielu ciekawych projektów. Są nie tylko źródłem finansowania, ale również inspirują do podejmowania ambitnych działań i nawiązywania nowych form współpracy. Zasada partnerstwa jest jednym z fundamentów polityki regionalnej Unii Europejskiej. Przejawia się ona m.in. we współpracy na rzecz realizacji projektów. Kooperacja podmiotów wywodzących się zazwyczaj z zupełnie różnych środowisk daje możliwość bardziej kompleksowego podejścia do istotnych tematów, wymiany doświadczeń, wiedzy i informacji. Wytwarza klimat wspólnego zaufania, które procentuje nie tylko pod względem merytorycznym, ale również kreuje dodatkową wartość społeczno-gospodarczą.
Problemy społeczne
Walka z bezrobociem, wsparcie osób wykluczonych społecznie czy dostosowywanie programów nauczania do potrzeb pracodawców – w tych dziedzinach projekty partnerskie sprawdzają się od lat. Partnerstwa mogą zawiązywać zarówno jednostki sektora finansów publicznych, jak i organizacje pozarządowe i przedsiębiorcy. W projektach ukierunkowanych na rozwiązywanie problemów na rynku pracy sprawdza się współpraca między instytucjami specjalizującymi się w tym zakresie oraz organizacjami pozarządowymi i przedsiębiorcami. Udział tych ostatnich daje szansę na dostosowanie działań edukacyjnych do konkretnych potrzeb pracodawców, a także rozwój kompetencji zawodowych nie tylko w wymiarze teoretycznym, ale i praktycznym. Uczestnicy takich projektów często mają okazję odbycia stażu, a w rezultacie również zdobycia zatrudnienia. Partnerami w projektach kierowanych do osób niemających pracy mogą też być firmy szkoleniowe, które biorą na siebie odpowiedzialność za przygotowanie i realizację części edukacyjnej.
Bardzo dobre rezultaty przynosi współpraca przedsiębiorstw z placówkami edukacyjnymi. Dzięki projektom tego typu renesans przeżywają niektóre szkoły zawodowe. Realizacja wspólnie opracowanego programu nauczania połączonego z systemem praktyk zawodowych daje uczniom niemalże gwarancję zatrudnienia. Jest to tym bardziej cenne, że bezrobocie wśród młodych ludzi jest bardzo dużym problemem, z którym boryka się nie tylko Polska, ale cała Unia Europejska.
W kompleksowych projektach partnerskich przeciwdziałających wykluczeniu społecznemu nie do przecenienia jest z kolei rola organizacji pozarządowych. Mogą one podejmować działania, które znacznie wykraczają poza możliwości np. urzędów pracy czy ośrodków pomocy społecznej. Znacznie łatwiej – choćby ze względu na skalę działania – jest im nawiązać bezpośredni kontakt z osobami wykluczonymi społecznie i podjąć działania terapeutyczne, np. w postaci konsultacji psychologicznych.
W latach 2014–2020 największe możliwości realizacji wspólnych projektów w obszarze społecznym pojawią się w programach regionalnych, w części finansowanej z Europejskiego Funduszu Społecznego, a także w programie krajowym Wiedza Edukacja Rozwój.
Czytaj cały artykuł: Fundusze europejskie: Razem można zdziałać więcej, Monika Niewinowska, Dziennik Gazeta Prawna, 10.02.2015
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna