Fundusze 2014-2020: Możliwości dla NGO-sów w programach unijnych (cz.1)
Unijne rozporządzenie określające tzw. wieloletnie ramy finansowe (WRF) na lata 2014-2020 funkcjonuje od 1 stycznia 2014. W uproszczeniu można powiedzieć, że Unia Europejska zainwestuje w okresie tych siedmiu lat prawie 1 bln euro – przede wszystkim w działania na rzecz wzrostu gospodarczego i tworzenia nowych miejsc pracy. Przyjrzyjmy się programom, w ramach których organizacje pozarządowe będą mogły aplikować o środki na realizację projektów.
Polityki UE w różnych obszarach realizowane są za pośrednictwem szerokiej gamy programów i funduszy, które zapewniają wsparcie finansowe setkom tysięcy beneficjentów, takich jak organizacje pozarządowe, przedsiębiorstwa, rolnicy, studenci, naukowcy, miasta, regiony i wiele innych.
Zaczynamy od programów, z których organizacje pozarządowe będą mogły korzystać w największym stopniu.
PROGRAM KREATYWNA EUROPA
Program oferuje wsparcie finansowe dla sektorów audiowizualnych, kultury i kreatywnych. Składają się nań trzy komponenty: Media, Kultura i część międzysektorowa wraz z nowym instrumentem finansowym.
Skierowany jest do instytucji, organizacji i innych podmiotów działających w sektorach kultury i kreatywnych. Skupi się na promocji europejskiej kultury i sztuki, zwiększaniu mobilności artystów i dzieł europejskich, budowaniu współpracy kulturalnej na poziomie ponadnarodowym, rozwijaniu europejskiej publiczności oraz dostosowywaniu sektorów kultury i kreatywnych do technologii cyfrowych i wdrażania innowacji.
Aplikować mogą podmioty sektora kultury, które w dniu, w którym upływa termin składania wniosków, posiadają osobowość prawną od co najmniej dwóch lat. Osoby fizyczne nie mogą składać wniosków o dotację.
Obszary grantowe:
-
Projekty współpracy europejskiej (w tym projekty współpracy na mniejszą lub większą skalę; oba typy maks. cztery lata) dotyczące: wzmacniania międzynarodowego funkcjonowania europejskiego sektora kultury i sektora kreatywnego, propagowania ponadnarodowego obiegu dzieł kultury oraz wsparcia ponadnarodowej mobilności podmiotów sektora kultury, artystów.
Termin składania wniosków: październik 2014, ogłoszenie naboru: lipiec 2014, wyniki: marzec 2015, umowy i start projektów: maj/czerwiec - grudzień 2015. Kolejne nabory raz do roku na jesieni.
-
Sieci europejskie – granty na działania 4-letnie przyznawane w oparciu o plan roczny (nie granty operacyjne) i nastawione na: budowanie kompetencji, wymianę doświadczeń i testowanie innowacji. Wnioskodawcy: sieci posiadające osobowość prawną od przynajmniej dwóch lat i zrzeszające min. 15 organizacji członkowskich (nie osób fizycznych) z przynajmniej 10 różnych państw.
Termin składania wniosków: październik 2016, ogłoszenie: lipiec 2016, wyniki: marzec 2017, umowy i start projektów: maj/czerwiec - grudzień 2017.
-
Platformy europejskie – granty przyznawane na działania w oparciu o plan roczny (nie granty operacyjne) i nastawione na: promocję nowych talentów, mobilność artystów, rozwój publiczności, ponadnarodowy obieg dzieł. Wnioskodawcy: platformy składające się z jednostki koordynującej + min. 10 członków z przynajmniej 10 różnych krajów, posiadających osobowość prawną od przynajmniej dwóch lat.
Terminy składania wniosków: I. nabór: luty 2015 (projekty 2-letnie), ogłoszenie naboru: styczeń 2015; II. październik 2016 (projekty 4-letnie), ogłoszenie naboru: lipiec 2016.
-
Tłumaczenia literackie (w tym: Kategoria 1: projekty dwuletnie, Kategoria 2: umowy ramowe o partnerstwie – 3-4 lata) – tłumaczenia beletrystyki z jednego języka europejskiego na inny język europejski (pierwsze tłumaczenie na dany język) oraz promocja książek i ich autorów. Wnioskodawcy: wydawcy, wydawnictwa.
Terminy składania wniosków: kategoria 1 – luty 2015, ogłoszenie naboru: listopad 2014; kategoria 2 – luty 2017, ogłoszenie naboru: listopad 2016. Kolejne nabory raz do roku w lutym.
Jego celem jest wsparcie i promocja europejskiej kultury audiowizualnej, zwiększenie cyrkulacji dzieł europejskich, profesjonalizacja sektora audiowizualnego oraz pomoc w stawieniu czoła wyzwaniom rewolucji cyfrowej i globalizacji.
W komponencie wydzielono 13 obszarów grantowych, w ramach wielu z nich trwają obecnie nabory wniosków.
Informacje:
- Creative Europe Desk Polska, kreatywna-europa.eu
-
Agencja Wykonawcza ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego (EACEA), eacea.ec.europa.eu/creative-europe
ERASMUS +
Program oferuje wsparcie finansowe dla instytucji i organizacji działających w obszarze edukacji i szkoleń, młodzieży oraz sportu. Ma się przyczynić do rozwijania umiejętności jego uczestników oraz zwiększania ich szans na zatrudnienie, a także modernizacji systemów edukacji, szkoleń i wspierania młodzieży.
Największy nacisk kładziony jest na edukację formalną i pozaformalną służącą rozwijaniu umiejętności uczniów, nauczycieli i pracowników oraz poprawy ich sytuacji na rynku pracy.
Struktura programu:
-
Akcja 1: mobilność edukacyjna (wyjazdy w celach edukacyjnych):
- Mobilność osób w dziedzinie kształcenia, szkolenia i młodzieży
- Wspólne studia magisterskie
-
Wydarzenia na dużą skalę w ramach wolontariatu europejskiego
-
Akcja 2: współpraca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk:
- Partnerstwa strategiczne w dziedzinie kształcenia, szkolenia I młodzieży
- Sojusze na rzecz wiedzy
- Sojusze na rzecz umiejętności sektorowych
-
Budowanie potencjału w dziedzinach związanych z młodzieżą
-
Akcja 3: wsparcie reform w obszarze edukacji:
-
Usystematyzowany dialog: spotkanie młodych ludzi z osobami odpowiedzialnymi za wyznaczanie kierunków polityki w dziedzinach związanych z młodzieżą
-
Usystematyzowany dialog: spotkanie młodych ludzi z osobami odpowiedzialnymi za wyznaczanie kierunków polityki w dziedzinach związanych z młodzieżą
-
Działania „Jean Monnet”:
- Katedry „Jean Monnet”
- Moduły „Jean Monnet”
- Centra doskonałości „Jean Monnet”
- Wsparcie „Jean Monnet” na rzecz instytucji i stowarzyszeń
- Sieci „Jean Monnet”
-
Projekty „Jean Monnet”
-
Sport:
- Współpraca partnerska w dziedzinie sportu
- Niekomercyjne europejskie imprezy sportowe
Akcje 1. i 2. są prowadzone przez Narodowe Agencje. Akcja 3. oraz działania specjalne jest zarządzana przez Agencję Wykonawczą ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego (EACEA) w Brukseli.
Wnioskodawcą może być każdy podmiot publiczny lub prywatny działający w dziedzinie kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu. Ponadto grupy młodych ludzi działających na rzecz młodzieży, niekoniecznie w ramach organizacji młodzieżowych, mogą składać wnioski o finansowanie mobilności edukacyjnej młodych ludzi i osób pracujących z młodzieżą oraz o finansowanie partnerstw strategicznych w dziedzinach związanych z młodzieżą.
Informacje:
- Narodowa Agencja Programu Erasmus+, erasmusplus.org.pl
-
Agencja Wykonawcza ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego (EACEA), eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus
PROGRAM EUROPA DLA OBYWATELI
Program ma pomóc obywatelom zrozumieć Unię Europejską, jej historię i różnorodność, rozwijając ich wiedzę na temat procesu kształtowania polityki unijnej. Ma także wspierać obywatelstwo europejskie oraz poprawiać warunki sprzyjające demokratycznemu uczestnictwu obywateli na poziomie UE. Jego celem jest również podnoszenie świadomości na temat wspólnej historii i wartości oraz promowanie społecznego zaangażowania, współpracy międzykulturowej i wolontariatu na szczeblu UE.
Struktura programu:
- Pamięć europejska (podnoszenie świadomości, wzmacnianie pamięci na temat wspólnej historii, wartości i celów przyświecających UE);
- Demokratyczne zaangażowanie i uczestnictwo obywatelskie (zachęcanie do demokratycznego i obywatelskiego uczestnictwa obywateli na szczeblu Unii), w tym: Partnerstwo miast, Sieci miast, Projekty społeczeństwa obywatelskiego;
- Dotacje operacyjne.
W ramach programu uzyskać można dotacje na działania (konkretne działania o ograniczonym czasie trwania) oraz dotacje operacyjne (finansowanie działalności organizacji).
O dotacje mogą się ubiegać instytucje publiczne i organizacje non-profit posiadające osobowość prawną.
UWAGA: Rada UE przyjęła program 15 kwietnia 2014 r. Rozporządzenie ustanawiające program zostanie opublikowane (i tym samym wejdzie w życie) pod koniec kwietnia. Na początku maja opublikowane zostaną informacje na temat możliwości uzyskania dofinansowania, zasady aplikowania i harmonogrm naborów wniosków.
Pierwszy termin składania wniosków na projekty partnerstwa miast, sieci miast partnerskich i projekty pamięci europejskiej planowany na 4 czerwca 2014 r. Drugi termin składania wniosków na projekty partnerstwa miast, sieci miast partnerskich i projekty społeczeństwa obywatelskiego jest wstępnie ustalony na 1 września 2014 r.
Informacje:
- Agencja Wykonawcza ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego (EACEA), eacea.ec.europa.eu/europe-for-citizens
- Punkt Kontaktowy Europa dla Obywateli w Polsce, www.europadlaobywateli.pl
PROGRAM DZIAŁAŃ NA RZECZ ŚRODOWISKA I KLIMATU (LIFE)
Główne cele programu LIFE:
- wspieranie przejścia w kierunku gospodarki efektywnie korzystającej z zasobów, niskoemisyjnej i odpornej na zmiany klimatu, ochrona i poprawa jakości środowiska oraz zatrzymywanie i odwrócenie procesu utraty różnorodności biologicznej, w tym wspieranie sieci „Natura 2000” i przeciwdziałanie degradacji ekosystemów;
- poprawa rozwoju, realizacji i egzekwowania unijnej polityki i przepisów prawnych dotyczących środowiska i klimatu, a także pełnienie roli katalizatora i działanie na rzecz integracji i włączania celów w zakresie środowiska i klimatu do głównego nurtu innych unijnych strategii politycznych, jak również do praktyki sektorów publicznego i prywatnego, w tym poprzez zwiększanie potencjału sektorów publicznego i prywatnego;
- wspieranie lepszego zarządzania w zakresie środowiska i klimatu na wszystkich poziomach, w tym większego zaangażowania społeczeństwa obywatelskiego, organizacji pozarządowych i podmiotów lokalnych;
- wspieranie wdrożenia 7. Programu działań w zakresie środowiska.
Struktura:
-
Podprogram działań na rzecz środowiska – obszary priorytetowe:
- ochrona środowiska i efektywne gospodarowanie zasobami
- przyroda i różnorodność biologiczna
- zarządzanie i informacja w zakresie środowiska
-
Podprogram działań na rzecz klimatu – obszary priorytetowe:
- łagodzenie skutków zmiany klimatu
- dostosowywanie się do skutków zmiany klimatu
- zarządzanie i informacja w zakresie klimatu
Co najmniej 81% środków budżetowych programu LIFE przeznaczonych zostanie na projekty wspierane za pośrednictwem dotacji na działania lub instrumenty finansowe.
Dotacje na działania mogąfinansować następujące projekty: pilotażowe; demonstracyjne; dotyczące najlepszych praktyk; zintegrowane; pomocy technicznej; na rzecz budowania potencjału; przygotowawcze; informacyjne dotyczące zwiększenia świadomości i rozpowszechniania informacji; jakiekolwiek inne projekty wymagane do osiągnięcia celów ogólnych.
Dotacje operacyjne wspierają niektóre wydatki operacyjne i administracyjne ponoszone przez podmioty niekomercyjne realizujące cel leżący w ogólnym interesie unijnym, prowadzące działalność przede wszystkim w dziedzinie działań na rzecz środowiska lub klimatu, a także zaangażowane w rozwój, realizację i egzekwowanie unijnej polityki i przepisów prawnych.
Aplikować mogą podmioty publiczne i prywatne. Pierwsze ogłoszenia do składania wniosków zostaną opublikowane na przełomie maja i czerwca 2014.
Informacje:
- Komisja Europejska – Dyrekcja Generalna ds. Środowiska, ec.europa.eu/environment/life
- Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, nfosigw.gov.pl/.../instrument-finansowy-life
Źródło: inf. własna (ngo.pl)