Fundusze 2014-2020: Możliwości dla NGO-sów w programach krajowych (cz.1)
Polska otrzyma 82,5 mld euro z budżetu Unii Europejskiej na realizację polityki spójności w latach 2014-2020. Przeglądamy projekty krajowych programów operacyjnych pod kątem możliwości uzyskania dofinansowania przez organizacje pozarządowe.
Przyjrzyjmy się, jaki system zarządzania funduszami strukturalnymi na najbliższe siedem lat opracowała Polska. Na początku stycznia 2014 r. Rada Ministrów przyjęła dokumenty programowe, które stanowić będą podstawę wdrażania tych funduszy w Polsce. Są to:
- Umowa Partnerstwa: kontrakt między Polską a Komisją Europejską, w którym wskazujemy, w jaki sposób mamy zamiar zrealizować nasze cele rozwojowe dzięki funduszom unijnym. W dokumencie rząd wskazał m.in. rodzaje inwestycji, które będą mogły liczyć na dofinansowanie, zaproponował układ programów operacyjnych, zarys systemu ich wdrażania oraz podział odpowiedzialności za zarządzanie funduszami między władze krajowe i regionalne. Konsultacje społeczne Umowy Partnerstwa trwały od połowy lipca do połowy września 2013 r. Udział w nich wzięły m.in. organizacje pozarządowe (czytaj o tym na nowaperspektywa.ngo.pl).
- Programy Operacyjne: dokumenty opisujące, jak wdrażane będą fundusze strukturalne w podziale na obszary tematyczne.
Realizowane będą programy regionalne (obecnie w większości projekty tych programów są konsultowane na szczeblu wojewódzkim) oraz sześć programów krajowych (w tym jeden ponadregionalny dla województw Polski Wschodniej):
Umowa Partnerstwa oraz programy operacyjne podlegać będą jeszcze negocjacjom z Komisją Europejską. Dopiero po ich przyjęciu przez Komisję będą mogły wejść w fazę realizacji i wydatkowania. Z harmonogramu Komisji Europejskiej wynika, że umowy partnerstwa powinny zostać przez nią zatwierdzone nie później niż do końca sierpnia 2014 r., a programy operacyjne nie później niż do końca stycznia 2015 r.
Generalne zasady ustalone na poziomie UE:
- Podatek VAT w projektach dofinansowanych z Funduszy Europejskich będzie kosztem kwalifikowalnym, co oznacza utrzymanie możliwości jego refundacji.
- Poziom dofinansowania unijnego w wysokości 85 proc. (dla regionów mniej rozwiniętych) oraz 80 proc. dla Mazowsza.
W pierwszej części artykułu przyjrzymy się programom: Program Inteligentny Rozwój, Program Infrastruktura i Środowisko, Program Polska Cyfrowa, Program Polska Wschodnia oraz Program Pomoc Techniczna. W drugiej częsci opiszemy możliwości, jakie niesie dla NGO-sów Program Wiedza Edukacja Rozwój oraz programy nastawione na wsparcie rolnictwa i rybołówstwa.
PROJEKT PROGRAMU INTELIGENTNY ROZWÓJ
Głównym celem PO IR jest wspieranie innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki, wyrażające się głównie zwiększeniem nakładów na badania i rozwój. W tym kontekście istotnym aspektem programu będzie wzmocnienie instytucji otoczenia biznesu (m.in. akademickie inkubatory przedsiębiorczości, inkubatory przedsiębiorczości, lokalne i regionalne fundusze pożyczkowe, ośrodki szkoleniowo-doradcze).
- promowanie inwestycji przedsiębiorstw w badania i innowacje oraz rozwijanie powiązań i synergii między przedsiębiorstwami, ośrodkami badawczo-rozwojowymi i instytucjami szkolnictwa wyższego, w szczególności w zakresie rozwoju produktów i usług, transferu technologii, innowacji społecznych, ekoinnowacji, aplikacji z dziedziny usług publicznych, tworzenia sieci, pobudzania popytu, klastrów i otwartych innowacji poprzez inteligentną specjalizację oraz wspieranie badań technologicznych i stosowanych, linii pilotażowych, działań w zakresie wczesnej walidacji produktów, zaawansowanych zdolności produkcyjnych i pierwszej produkcji w dziedzinie kluczowych technologii wspomagających oraz rozpowszechnianie technologii o ogólnym przeznaczeniu (Priorytet inwestycyjny 1.2); wśród beneficjentów instytucje otoczenia biznesu.
- promowanie przedsiębiorczości, w szczególności poprzez ułatwianie gospodarczego wykorzystywania nowych pomysłów oraz sprzyjanie tworzeniu nowych firm, w tym poprzez inkubatory przedsiębiorczości (Priorytet inwestycyjny 3.1); wśród beneficjentów instytucje otoczenia biznesu wspierające powstawanie nowych firm innowacyjnych.
- opracowywanie i wdrażanie nowych modeli biznesowych dla MŚP, w szczególności w celu internacjonalizacji (Priorytet inwestycyjny 3.2); wśród beneficjentów instytucje otoczenia biznesu.
- udoskonalanie infrastruktury badań i innowacji i podnoszenie zdolności do tworzenia doskonałości w zakresie badań i innowacji oraz wspieranie ośrodków kompetencji, w szczególności leżących w interesie Europy (Priorytet inwestycyjny 1.1); wśród beneficjentów instytucje otoczenia biznesu.
PROJEKT PROGRAMU INFRASTRUKTURA I ŚRODOWISKO
Głownym celem programu jest wsparcie gospodarki efektywnie korzystającej z zasobów i przyjaznej środowisku oraz sprzyjającej spójności terytorialnej i społecznej.
- wspieranie wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych (priorytet inwestycyjny 4.1); wśród beneficjentów organizacje pozarządowe.
- promowanie strategii niskoemisyjnych dla wszystkich rodzajów terytoriów, w szczególności dla obszarów miejskich, w tym wspieranie zrównoważonej multimodalnej mobilności miejskiej i działań adaptacyjnych mających oddziaływanie łagodzące na zmiany klimatu (priorytet inwestycyjny 4.5); wśród beneficjentów organizacje pozarządowe.
- promowanie wykorzystywania wysokosprawnej kogeneracji ciepła i energii elektrycznej w oparciu o zapotrzebowanie na ciepło użytkowe (priorytet inwestycyjny 4.7); wśród beneficjentów organizacje pozarządowe.
- wspieranie inwestycji ukierunkowanych na konkretne rodzaje zagrożeń przy jednoczesnym zwiększeniu odporności na klęski i katastrofy i rozwijaniu systemów zarządzania klęskami i katastrofami (priorytet inwestycyjny 5.2); wśród beneficjentów organizacje pozarządowe.
- ochrona i przywrócenie różnorodności biologicznej, ochrona i rekultywacja gleby oraz wspieranie usług ekosystemowych, także poprzez program „Natura 2000” i zieloną infrastrukturę (priorytet inwestycyjny 6.4); wśród beneficjentów organizacje pozarządowe.
- zachowanie, ochrona, promowanie i rozwój dziedzictwa naturalnego i kulturowego (priorytet inwestycyjny 6.3); wśród beneficjentów organizacje pozarządowe.
PROJEKT PROGRAMU POLSKA CYFROWA
Głównym celem programu jest wzmocnienie cyfrowych fundamentów dla rozwoju kraju.
- podniesienie dostępności i jakości e-usług publicznychjednostki administracji rządowej oraz jednostki im podległe lub przez nie nadzorowane, sądy i jednostki prokuratury, konsorcja ww. podmiotów z przedsiębiorstwami, organizacjami pozarządowymi (cel szczegółowy 2); wśród beneficjentów konsorcja jednostek administracji rządowej oraz jednostek im podległych lub przez nie nadzorowanych, sądów i jednostek prokuratury m.in. z organizacjami pozarządowymi.
- zwiększenie dostępności i wykorzystania informacji sektora publicznego (cel szczegółowy 4):
1) zwiększenie dostępności informacji sektora publicznego – wśród beneficjentów konsorcja jednostek administracji rządowej oraz jednostek im podległych lub przez nie nadzorowanych państwowych lub współprowadzonych z MKiDN instytucji kultury, archiwów państwowych, ogólnokrajowych nadawców radiowych i telewizyjnych, jednostek naukowych z m.in. organizacjami pozarządowymi.
2) tworzenie usług i aplikacji wykorzystujących e-usługi publiczne i informacje sektora publicznego – wśród beneficjentów organizacje pozarządowe.
- e-integracja i e-aktywizacja na rzecz zwiększenia aktywności oraz jakości korzystania z internetu (cel szczegółowy 5):
1) wykorzystanie lokalnych centrów aktywności do działań w zakresie cyfrowej integracji i aktywizacji – wśród beneficjentów organizacje pozarządowe i ich partnerstwa (w tym partnerstwa organizacji pozarządowych z jst).
2) wsparcie inicjatyw społecznych na rzecz aktywizacji cyfrowej oraz e-integracji – wśród beneficjentów organizacje pozarządowe, ich konsorcja z jst, instytucje prowadzące działalność w zakresie uniwersytetów trzeciego wieku.
PROJEKT PROGRAMU POLSKA WSCHODNIA
Głównym celem programu jest wzrost konkurencyjności i innowacyjności makroregionu Polski Wschodniej. W tym kontekście istotnym aspektem programu będzie wzmocnienie instytucji otoczenia biznesu.
PROJEKT PROGRAMU POMOC TECHNICZNA
Głównym celem programu jest zapewnienie sprawnego systemu wdrażania polityki spójności w latach 2014-2020.
Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju będzie udostępniało informacje na temat programów na stronie www.funduszeeuropejskie.gov.pl/2014_2020.
Źródło: inf. własna (ngo.pl)