Do końca marca rady gmin powinny zdecydować o wyodrębnieniu w budżecie gminy na 2012 rok środków stanowiących fundusz sołecki – przypominają regionalne izby obrachunkowe.
Z danych Krajowej Rady RIO wynika, że w ubiegłym roku na utworzenie funduszu sołeckiego zdecydowało się co najmniej 1050 gmin (brak danych z woj. łódzkiego).
Najlepsze pod tym względem okazało się woj. podkarpackie, gdzie na 160 gmin aż 110 było na tak. W całym kraju niespełna 600 gmin było przeciwnych przekazywaniu sołectwom środków w tej formie. Kolejne 700 jednostek nie podjęło żadnej decyzji w tej sprawie.
Tymczasem, jak podkreśla MSWiA, obowiązkiem organów gminy, zgodnie z konstytucyjną zasadą legalizmu, jest podejmowanie działań mających na celu wykonywanie nałożonych ustawą obowiązków.
„Ustawa o funduszu sołeckim wyznacza termin do podjęcia takiej uchwały, którego dochowanie - w przypadku zgody - umożliwia terminowe wykonanie pozostałych czynności w trakcie trwania procedury. Z kolei podjęcie uchwały o niewyrażeniu zgody, należy uznać za potwierdzenie braku woli tworzenia funduszu” – tłumaczy ministerstwo.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o funduszu sołeckim (Dz. U. Nr 52, poz. 420 ze zm.) rada gminy rozstrzyga o wyodrębnieniu w budżecie gminy środków stanowiących fundusz sołecki, zwany dalej „funduszem”, do dnia 31 marca poprzedzającego rok budżetowy, podejmując uchwałę, w której wyraża zgodę albo nie wyraża zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego.
Źródło: PAP Serwis Samorządowy