Fundusz pożyczkowy dla podmiotów ekonomii społecznej podsumowuje pierwszy rok funkcjonowania
105 pożyczek na kwotę ponad 10 milionów złotych – Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych, operator funduszu pożyczkowego dla podmiotów ekonomii społecznej Funduszu ES, podsumowuje pierwszy rok funkcjonowania funduszu. Pierwsze seminarium podsumowujące odbyło się w Lublinie.
Fundusz działa sprawnie
Pierwszą pożyczkę z TISE przyznało na początku 2013 roku. Do dzisiaj przyznano ich 105 dla 95 przedsiębiorstw społecznych (spółdzielni socjalnych, pracy, inwalidów, organizacji pozarządowych prowadzących działalność gospodarczą, spółek not for profit) o wartości 10 milionów złotych.
Słabymi stronami funduszu są m.in. wprowadzenie obostrzeń formalnych oraz niskie kompetencje ośrodków wsparcia, których zdaniem powinno być pomaganie w wypełnianiu wniosków o pożyczkę.
Karolina Michalik z rzeszowskiej Akademii Obywatelskiej, prowadzącego ośrodek wsparcia ekonomii społecznej, podkreśliła, że pożyczki są elementem motywacyjno-edukacyjnym wsparcia dla przedsiębiorstw społecznych. Wymóg spłaty pożyczki mobilizuje do działania. Ośrodki wsparcia otrzymały zaś elastyczne i efektywne narzędzie aktywizacji i pomocy przedsiębiorstwom.
Firmy rosną w siłę
Przyszłość funduszu
Fundusz ES będzie działał do czerwca 2015 roku, ale już wiadomo, że fundusz będzie kontynuowany w programie PO WER. Joanna Wardzińska, wiceprezeska TISE, wskazała zasadność rozszerzenia oferty pożyczkowej na inwestycje start-up oraz utrzymanie płynności przedsiębiorstwa. Zaznaczyła również potrzebę wypracowania zasad przyznawania pożyczek również zakładom aktywności zawodowej, które nie mają oddzielnej osobowości prawnej.
Pożyczkobiorcy wskazali propozycje udoskonalenia programu. Przede wszystkim zasugerowali podniesienie maksymalnej kwoty pożyczki i wydłużenie okresu jej spłaty.
Powrócono również do tematu ewentualnego wprowadzenia mechanizmu poręczeniowego, które było dyskutowane w czasie projektowania funduszu. Jest to jednak bardzo trudne i najprawdopodobniej nie uda się tego wprowadzić w najbliższym czasie. Zdaniem Joanny Wardzińskiej, należy jeszcze zbudować odpowiedni klimat i bazę dla wzajemnego zaufania biznesowego między przedsiębiorstwami społecznymi i instytucjami finansowymi.
Fundusz ES w regionach
Kolejne spotkania podsumowujące działanie Funduszu ES w makroregionach odbędą się w Krakowie (24 kwietnia), Poznaniu (6 maja), Gdańsku (16 maja). 22 maja spotkanie odbędzie się w Warszawie, jego organizatorem będą TISE, Bank Gospodarstwa Krajowego i Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Lubelskie spotkanie odbyło się w kawiarni prowadzonej przez przedsiębiorstwo społeczne. Również katering i druki zostały przygotowane przez podmioty ekonomii społecznej.
Źródło: ekonomiaspoleczna.pl