Uruchomienie funduszu pożyczkowego dla przedsiębiorstw społecznych wciąż przed nami. Trwa przetarg na pośredników finansowych. My tymczasem przyjrzyjmy się jakie ostateczne warunki i możliwości stoją w tym projekcie przed podmiotami ekonomii społecznej.
Na etapie przygotowań do pilotażu nie do końca wiadomo było jakie podmioty będą mogły starać się o pożyczkę. Obecnie wiadomo już, że katalog przedsiębiorstw społecznych będzie dość szeroki. Wedle informacji przedstawionej przez BGK będą się mogły o nią starać:
- spółdzielnie pracy,
- spółdzielnie inwalidów i niewidomych,
- spółdzielnie socjalne,
- organizacje pozarządowe,
- osoby prawne lub jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego,
- spółki akcyjne lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, które nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych oraz nie przeznaczają zysku do podziału między swoich udziałowców, akcjonariuszy i pracowników.
Wszystkie podmioty będą musiały wykazać, że przed dniem złożenia wniosku o pożyczkę prowadziły działalność gospodarczą przez co najmniej 12 miesięcy.
Na co będzie można uzyskać pożyczkę? Wyłącznym celem pożyczki musi być inwestycja, która sprawi, że zwiększą się przychody lub zatrudnienie w przedsiębiorstwie społecznym. Pieniądze mogą być przeznaczone na zakup materialnych i niematerialnych środków obrotowych i inwestycyjnych. Oceniana będzie zatem rentowność przedstawionego przez przedsiębiorstwo biznesplanu.
Podstawowym założeniem funduszu są preferencyjne warunki, na jakich udzielane będą pożyczki. Oprocentowanie pożyczki ma wynosić 0,5 stopy redyskonta weksli. Oznacza to, że przy obecnej stopie redyskontowej wynoszącej 5, oprocentowanie pożyczki wyniesie 2,5%.
Może ono być jednak obniżone do 1,25% dla spółdzielni socjalnych, które w ostatnim zamkniętym rocznym okresie obrachunkowym osiągnęły przychody poniżej 100 tys. zł. Niższe oprocentowanie będzie też przysługiwać przedsiębiorstwom społecznym, które w dniu złożenia wniosku zatrudniają nie mniej niż 50% osób z grup wykluczonych (tj. niepełnosprawnych, bezdomnych, uzależnionych od alkoholu lub narkotyków – po zakończonych terapiach, chorych psychicznie, zwalnianych z zakładów karnych, uchodźców). Z niższego oprocentowania skorzystają też ci przedsiębiorcy społeczni, którzy poprzez pożyczkę zamierzają stworzyć warunki do zatrudnienia osoby lub grupy osób bezrobotnych, jak również ci, którzy co najmniej 10% zysku lub nadwyżki bilansowej przeznaczają na działalność pożytku publicznego.
Kolejnym ułatwieniem dla pożyczkobiorców będzie brak prowizji pośredników z tytułu udzielenia pożyczki oraz możliwość uzyskania 6-miesięcznego okresu karencji w spłacie pożyczki.
Pożyczki udzielane będą na okres 60 miesięcy, zaś ich maksymalna kwota ma wynieść 100 tys. złotych.
Twórcy chociaż początkowo deklarowali szeroki wachlarz instrumentów zabezpieczających pożyczkę, które byłyby dostosowywane do potrzeb i możliwości przedsiębiorstw społecznych ostatecznie zdecydowali się tylko na jedną opcję – weksel in blanco. Weksel powinien być dla przedsiębiorstw społecznych wygodną formą zabezpieczenia pożyczki. Nie wymaga wcześniejszego zabezpieczenia odpowiedniej kwoty w banku. Nie jest również konieczne żadne majątkowe zabezpieczenie pożyczki. Bank zyskuje natomiast szybki i łatwy sposób egzekucji należności.
Pożyczek udzielać będą pośrednicy finansowi, których BGK wybierze w drodze przetargu. Nabór ofert zakończy się już niedługo, bo do 9 listopada. Jest zatem szansa, że wraz z nowym rokiem pilotaż ruszy już na dobre. Jednym z obowiązkowych zadań pośredników będzie świadczenie usług doradczych dla przedsiębiorstw społecznych, które otrzymają pożyczki. Każdemu podmiotowi przysługiwać będzie 30 godzin doradztwa w takich obszarach jak: prowadzenie księgowości/sprawozdawczości, kwestie podatkowe związane z prowadzoną działalnością i realizowanymi przedsięwzięciami, rozliczanie projektów inwestycyjnych, zarządzanie zasobami ludzkimi/polityka kadrowa, informacja i promocja.
Przypomnijmy, że pieniądze zostaną rozdysponowane pomiędzy makroregionami, które odpowiadają obecnym Centrom Ekonomii Społecznej. Najwięcej pieniędzy, bo po 24% przypadnie dwóm makroregionom obejmującym województwa: kujawsko-pomorskie, łódzkie i mazowieckie oraz dolnośląskie, lubuskie, wielkopolskie i opolskie. Najmniej środków – 11% - otrzyma makroregion, w skład którego wchodzą województwa: lubelskie, podkarpackie i podlaskie. Podstawą dla stworzenia takiego podziału była liczba spółdzielni socjalnych i organizacji pozarządowych działających w danych makroregionach.
Pobierz
-
201205021659110435
770155_201205021659110435 ・38.72 kB
-
201301241317580729
838546_201301241317580729 ・38.72 kB
Źródło: BGK