Od 1 stycznia 2016 r. obowiązuje rozporządzenie w sprawie gospodarki finansowej Funduszu Wspierania Organizacji Pożytku Publicznego. Fundusz to sposób na zagospodarowanie źle wydanych pieniędzy z 1 procenta. Rozporządzenie wymienia 5 zadań, na które będzie się przeznaczać gromadzone środki.
Wydanie rozporządzenia jest realizacją delegacji zawartej w artykule 27ab ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Artykuł ten powołał do życia Fundusz Wspierania Organizacji Pożytku Publicznego. To państwowy fundusz celowy, którego dysponentem jest minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego.
Jakie środki tworzą Fundusz?
Fundusz powołano, żeby zagospodarował on środki z 1 procenta. Chodzi o pieniądze źle wydawane lub trafiające do organizacji nieuprawnionych. Ustawa wymienia trzy kategorie środków, które zasilą fundusz:
- środki z 1 proc. niewydatkowane przez organizacje, które utraciły status organizacji pożytku publicznego,
- środki wydatkowane w sposób niezgodny z art. 27 ust. 2 ustawy o działalności (…) czyli wykorzystane na coś innego niż prowadzenie działalności pożytku,
- środki, o których mowa w art. 27aa ust. 3 ustawy – to środki przekazane na rzecz organizacji pożytku publicznego, która nie została uwzględniona w wykazie OPP uprawnionych do zbierania 1 proc.
Cele w rozporządzeniu
Nowy artykuł 27ab ustawy o pożytku ogólnie definiuje, na co Fundusz przeznaczy zebrane pieniądze.
(art. 27ab ust. 1)
Szczegółowe zadania, na które przeznaczane będą środki Funduszu, określa paragraf 2 rozporządzenia (poniżej zacytowany w całości).
1) wyrównywanie szans rozwoju organizacji pożytku publicznego;
2) wzmocnienie organizacji pożytku publicznego działających lokalnie;
3) rozwój wolontariatu w organizacjach pożytku publicznego;
4) wzrost kompetencji organizacji pożytku publicznego, w szczególności przez podnoszenie wiedzy i umiejętności osób
działających w organizacjach pożytku publicznego;
5) wzmocnienie infrastruktury organizacji pożytku publicznego.
Co jeszcze w rozporządzeniu
Kiedy konkursy?
Artykuł 27 ab ustawy o pożytku obowiązuje od 9 listopada 2015 r. Oznacza to, że pierwsze środki, zasilające konto Funduszu, mogły się już pojawić. Jednak zanim zostaną ogłoszone konkursy, musi zostać zgromadzona sensowna pula. Nie ma wskazówek, jak duża ma być. Ani ustawa, ani rozporządzenie nie narzuca również okresów czy momentów ogłaszania konkursów – nie mówi np. że mają być ogłaszane rokrocznie. Czy Fundusz ogłosi jakiś konkurs w 2016 r.? Odpowiedź może się znaleźć w planie finansowym, który powstanie zgodnie z zapisami paragrafów 4 i 5 rozporządzenia.
Więcej informacji, jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – znajdziesz w serwisie poradnik.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)