Fundacja Ziko dla Zdrowia mecenasem wystawy „Współistnienie“ w Muzeum Krakowa
1 lipca 2021 roku zostanie otwarta dla zwiedzających wystawa „Współistnienie” – swoista opowieść o czasach pandemii, ukazanych z perspektywy mieszkańców Krakowa. Organizator przedsięwzięcia – Muzeum Krakowa oraz Fundacja Ziko dla Zdrowia – mecenas wystawy, już teraz zapraszają do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu.
11 marca 2020 roku Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię nowego koronawirusa SARS-CoV-2. Od tego wydarzenia dzieli nas kilkanaście miesięcy naznaczonych walką z wirusem – walką, którą wciąż toczymy w wymiarze osobistym, rodzinnym, zawodowym, ekonomicznym i społecznym. Pandemia zmieniła nasze życie, sposób myślenia i postrzegania świata – stała się wydarzeniem, które odcisnęło piętno na nas wszystkich… Nic więc dziwnego, że stała się ona tematem najnowszej wystawy Muzeum Krakowa „Współistnienie”.
Pandemia: nasze zdrowie, nasze emocje
Niezwykle trudny czas walki z pandemią odbił swoje piętno na wszystkich sferach naszego życia – troska o zdrowie stała się głównym elementem naszej codzienności. Wokół zachowania zdrowia toczyły się dyskusje, z myślą
o zdrowiu podejmowaliśmy lub zaniechaliśmy podejmowania pewnych działań… A wszystkiemu towarzyszyła masa skrajnych emocji: od smutku do radości, od strachu po nadzieję. Właśnie te emocje będą ścieżką, która poprowadzi widzów przez wystawę „Współistnienie”.
Wystawa współtworzona
Wystawa będzie okazją by na nowo wrócić do uczuć, przeżyć i przedmiotów towarzyszących nam w czasie pandemii – zgromadzenie tych wszystkich świadectw „czasów zarazy” to nie tylko efekt działań pracowników muzeum, ale przede wszystkim wielkiego zaangażowania krakowian, którzy współtworzyli ekspozycję. Tak więc na wystawie znajdziemy zarówno kronikę czasów pandemii w formie osobistych relacji, jak i fizycznych pamiątek. Będziemy mogli odwołać się nie tylko do artystycznych relacji zainspirowanych walką z wirusem, ale również do naukowych faktów. Odnajdziemy historie oraz relacje małych i wielkich bohaterów: zwykłych mieszkańców miasta i tych, którzy doświadczyli służby na pierwszej linii walki z pandemią – pracowników służby zdrowia.
Fundacja Ziko dla Zdrowia – mecenas wystawy „Współistnienie”
To, że Fundacja objęła to wydarzenie mecenatem nie jest przypadkowe. Ze względu na pandemię zmienił się sposób działania organizacji – z pewnych działań trzeba było zrezygnować, by jak najlepiej odpowiedzieć na nowe wyzwania i realizować nowe przedsięwzięcia, które pojawiły się w związku z zagrożeniem zdrowia publicznego. Pandemia była ważnym punktem zwrotnym, który zmienił myślenie o zdrowiu zarówno na skalę mikro, jak i makro. I ta zmiana postrzegania zdrowia jest ważnym tematem, o którym warto mówić i który warto analizować w kontekście promocji i ochrony zdrowia.
Zapraszamy do muzeum!
Wystawa „Współistnienie” będzie dostępna dla zwiedzających w Muzeum Krakowa (Oddział Muzeum Podgórza przy ulicy Limanowskiego 51) od 1 lipca 2021 do 24 kwietnia 2022 roku. Zachęcamy nie tylko do odwiedzenia muzeum, ale również do dzielenia się „na miejscu” z innymi zwiedzającymi oraz twórcami wystawy refleksjami, wspomnieniami, historiami i emocjami. Bo „Współistnienie” to nie jest opowieść pisana wyłącznie w czasie przeszłym dokonanym, to historia, która dzieje się tu i teraz.
Fundacja Ziko dla Zdrowia to organizacja dobroczynna powstała w 2016 roku, jej celem jest prowadzenie działań w obszarze promocji i ochrony zdrowia. Realizowane przez Fundację programy społeczne dotyczą edukacji, rzetelnego poradnictwa prozdrowotnego oraz pomocy osobom w potrzebie. Fundacja Ziko dla Zdrowia jest partnerem społecznym Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej oraz Miasta Kraków. Od 2019 roku organizacja posiada status Organizacji Pożytku Publicznego. Więcej informacji: www.zikodlazdrowia.org
Muzeum Krakowa to muzeum historyczne, które od ponad 120 lat opisuje historię miasta, dba o kultywowanie lokalnych tradycji, oraz podgląda bieżąca rzeczywistość metropolii, by jak najlepiej zachować ją dla przyszłych pokoleń. W kilkunastu oddziałach instytucji zlokalizowanych na terenie Krakowa można poznać historię i teraźniejszość miasta i jego mieszkańców. Więcej informacji: www.muzeumkrakowa.pl
-
Grafika: Sars
pdf ・1.4 MB
Źródło: Fundacja Ziko dla Zdrowia