Fundacja Wiedzy i Dialogu Społecznego Agere Aude opublikowała strategię rozwoju na lata 2022-2027
Po niemal półrocznej pracy powstała Strategia Rozwoju Fundacji Agere Aude. Dokument powstał po 9 latach działalności organizacji. Strategia została opublikowana na stronie fundacji i może posłużyć jako inspiracja dla innych organizacji pozarządowych.
Po co tworzyć strategię rozwoju?
Strategia to „starannie zaplanowany sposób działania zmierzający do osiągnięcia istotnych i sięgających daleko w przyszłość celów” (Wielki Słownik PWN). Wypracowanie takiego dokumentu pozwala na całościowe spojrzenie na to, co było - co wypracowaliśmy, jak się rozwijaliśmy i na to, co jest teraz – jaki jest stan organizacji, jaki mamy potencjał i jakie problemy. Na podstawie zgromadzonej w ten sposób wiedzy możemy wyznaczyć cele strategiczne na kolejne lata działalności.
Tyle teorii. A jak wygląda praktyczne tworzenie strategii rozwojowej?
Jak tworzyliśmy strategię rozwoju?
Praca przebiegała w kilku etapach. Pierwszym było poszukiwanie inspiracji, a więc analiza strategii innych, podobnych do naszej organizacji oraz wskazówek, jak taką strategię stworzyć. Następnym krokiem był podział pracy. Powstało kilka zespołów, których zadaniem było gromadzenie, porządkowanie oraz analiza danych, takich jak sprawozdania finansowe, dane o zmianach składu zarządu i zespołu fundacji, zrealizowane projekty i wypracowane rezultaty, potencjał rzeczowy i finansowy, działania promocyjne, interesariusze wewnętrzni i zewnętrzni oraz partnerstwa krajowe i zagraniczne. Zgromadzone dane i dokumenty były prezentowane wszystkim współpracownikom. Całościowe spojrzenie na różne aspekty działalności fundacji dały możliwość zbudowania kompletnego obrazu dotychczasowego rozwoju i stanu obecnego organizacji.
W wyniku dalszych prac powstały: szczegółowa analiza otoczenia i interesariuszy, analiza SWOT, scenariusze przyszłości oraz cele strategiczne fundacji na lata 2022-2027. Cały dokument dostępny jest na stronie Fundacji Agere Aude, w sekcji „dokumenty”. Zachęcamy do lektury.
Czy warto tworzyć strategię organizacji?
Niewątpliwie praca nad stworzeniem dokumentu strategicznego jest czasochłonna i wymaga przygotowania merytorycznego. Jest to dodatkowe zadanie, które trzeba zmieścić w napiętym kalendarzu bieżących spraw. Skutecznym sposobem na sprawne przeprowadzenie całej operacji jest podział pracy na zespoły, zarówno na etapie gromadzenia danych, jaki i podczas finalnego pisania strategii. Wspólna analiza zgromadzonych danych pozwala uzupełnić braki i unikać błędnych wniosków. Jest to także okazją do wspominania ciekawych wydarzeń z historii organizacji i ludzi, z którymi współpracowaliśmy. Efekt pracy – dokument strategiczny daje wiele satysfakcji. To kompleksowe spojrzenia na historię, potencjał oraz możliwości i wyzwania w przyszłości. To także świetny moment na korektę kursu - rezygnację z tego, co jest nieefektywne, wzmocnienie dobrze funkcjonujących obszarów i podejmowanie nowych, ciekawych inicjatyw.
Projekt finansowany przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.