Fundacja UNAWEZA prowadzi działania edukacyjne i profilaktyczne w Polsce oraz na krańcach świata. Organizacja założona pięć lat temu przez dziennikarkę i podróżniczkę Martynę Wojciechowską, zebrała już ponad 8 milionów złotych na pomoc najbardziej potrzebującym. Działania obejmują już ponad 180 000 osób w sześciu krajach.
Pierwszą podopieczną Fundacji UNAWEZA była Kabula Masanja z Tanzanii. Dokładnie 10 lat temu, podczas nagrań do filmu dokumentalnego „Ludzie duchy”, poznała Martynę Wojciechowską. Ta młoda dziewczyna z albinizmem, w brutalnym ataku straciła rękę. Dziś jest 24-letnią studentką prawa, gotową walczyć o prawa słabszych. To właśnie ona zainspirowała Martynę do stworzenia fundacji, której nazwa pochodzi z języka suahili i oznacza „możesz”.
„Ten rok jest naprawdę wyjątkowy. Skończyłam właśnie 50 lat, Fundacja UNAWEZA obchodzi 5. urodziny i mija 10 lat, od kiedy poznałam Kabulę, która pokazała mi, jak wiele można zmienić dzięki determinacji i odwadze. Jej historia jest żywym dowodem na to, że niemożliwe nie istnieje. Dziś jako fundacja dajemy skrzydła już ponad 180 000 osobom w Polsce i na krańcach świata! A to dopiero początek naszej podróży. Wspólnie udowadniamy, że zmieniając życie jednego człowieka, możemy zmieniać cały świat” – mówi Martyna Wojciechowska, założycielka Fundacji UNAWEZA.
Najważniejsze działania Fundacji UNAWEZA:
Projekt MŁODE GŁOWY – skupia się na zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży. Prowadzone są działania edukacyjne i profilaktyczne wspierając uczniów, nauczycieli oraz rodziców. Jednym z kluczowych działań jest bezpłatny program profilaktyczny „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW”, do którego zapisało się już ponad 4000 szkół z całej Polski. Czas zacząć mówić o zdrowiu psychicznym OTWARCIE.
#CorinneRunsForGood – wsparł aż 40 Paralimpijek z Polski i Ukrainy, które dzięki inicjatywie Corinne Klajda mogły trenować bez obaw o sytuację finansową. Ponad MILION złotych w ramach stypendiów powędrowało do zdolnych sportowczyń, które na ostatnich Igrzyskach Paralimpijskich w Paryżu zdobyły 18 medali. Ich historie to żywy dowód na to, że niemożliwe nie istnieje.
Dom dla nastoletnich mam – już niedługo otwarcie domu dla nastoletnich i usamodzielniających się matek oraz ich pociech. Przez ostatnie lata UNAWEZA towarzyszyła fundacji po DRUGIE w stworzeniu bezpiecznego miejsca, które pomoże młodym kobietom nauczyć się samodzielności, zapewniając im jednocześnie wsparcie w dorastaniu do najważniejszej roli w życiu, roli mamy.
Pomoc Ukrainie – od początku wojny fundacja zaangażowała się w pomoc rodzinom zastępczym i dzieciom ewakuowanym z Ukrainy. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Jedno Serce może zapewniać 12 rodzinom (107 osób) wsparcie finansowe, psychologiczne i materialne. Działania skupiły się również na kobietach, które doświadczyły przemocy seksualnej podczas konfliktu zbrojnego.
Dom dla dzieci z albinizmem w Tanzanii – fundacja współfinansowała budowę domu oraz wielofunkcyjnej sali edukacyjno-integracyjnej w Mwanzie. Jest to bezpieczna przystań dla dzieci i młodzieży z albinizmem, które dotyka przemoc czy marginalizacja. To miejsce, w którym mogą czuć się bezpieczne i rozwijać swoje talenty.
Inicjatywy na krańcach świata – kluczowe są również działania na rzecz edukacji i ochrony zdrowia w takich krajach jak Madagaskar, Boliwia czy Nigeria. Prowadzone są stypendia edukacyjne, zajęcia muzyczne, sportowe, warsztaty szycia, projekty położnicze i medyczne. Angażujemy się też w akcje na rzecz walki z ubóstwem menstruacyjnym w Afryce.
Fundacja UNAWEZA została założona przez Martynę Wojciechowską w 2019 roku. Daje skrzydła podopiecznym poprzez wyrównywanie szans ekonomicznych, społecznych i prawnych. Zapewnia dostęp do edukacji, opieki medycznej oraz spełnia marzenia. Pomaga w Polsce i na krańcach świata. Teraz skupia swoje działania również na młodych ludziach w ramach projektu „MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym”. Słowo UNAWEZA pochodzi z suahili i po angielsku oznacza YOU CAN. MOŻESZ. Każdy z nas może. A razem możemy więcej.
Źródło: Fundacja UNAWEZA