Fundacja Świętego Mikołaja – wspieramy uniwersytet w Syrii. Dzieci z Aleppo chcą się uczyć pomimo kryzysu humanitarnego
Wybuch wojny w Syrii w 2012 roku okazał się katastrofą tego ośrodka, a miasto w dzisiejszych warunkach mierzy się z kryzysem humanitarnym na bezprecedensową skalę. Blisko 70% mieszkańców potrzebuje wsparcia, ponad połowa nie ma dostępu do wody pitnej, a ceny prądu wzrosły blisko 300 razy od 2010 roku. Sytuacja w Syrii pogarsza się z każdym tygodniem – na szczęście pomoc, którą oferują polscy darczyńcy, pozwala ratować kolejne pokolenia regionu.
Jego przyszłością są dzieci – ciekawe, bystre i pełne chęci do nauki, której nie jest w stanie zaoferować im upadające państwo. Fundacja Świętego Mikołaja zachęca do wsparcia Uniwersytetu Dziecięcego w Aleppo.
Aleppo to niezwykłe miasto na szlaku z Europy do Indii, o bardzo bogatych tradycjach i wspaniałej kulturze. Jego początki datowane są nawet na 6000 lat p.n.e. W morzu gruzów spowodowanych bombardowaniami i późniejszymi trzęsieniami ziemi, najbardziej zagubione i pozbawione nadziei są dzieci. Niezwykle zdolne i ambitne, pełne chęci do pracy i marzeń o lepszej przyszłości swoich bliskich, miasta i regionu.
Jednym z nich jest Antonio, który w liście do darczyńców Fundacji Świętego Mikołaja napisał: „Myślę, aby zostać informatykiem. Lubię programować. Odkryłem to podczas zajęć robotyki na Uniwersytecie Dziecięcym. Byłem podekscytowany programowaniem i budowaniem robotów. Zwłaszcza, że ta dziedzina pozwoli mi pomagać ludziom wokół mnie poprzez tworzenie przydatnych wynalazków i technologii. Dzięki temu będę mógł pomóc mojemu krajowi i miastu.”
Uniwersytet pośród gruzów
W Uniwersytecie Dziecięcym w Aleppo, który powstał w miejscu dawnej świetlicy założonej przez Fundację Świętego Mikołaja w 2019 roku, uczy się 269 dzieci takich, jak Antonio. Najmłodsze ma 6 lat, najstarsze 16. Każdy może wybrać jedną z nowocześnie przygotowanych i mądrze prowadzonych ścieżek edukacyjnych: medyczną, dziennikarską, techniczną oraz nauk ścisłych. Uniwersytet niesie również pomoc psychologiczną dla najbardziej potrzebujących. Opiekunowie pracują z całymi rodzinami borykającymi się z problemami traum wojennych. Fundacja Świętego Mikołaja odpowiada również za odbudowę jedynego boiska piłkarskiego w mieście. Od pięciu lat trwa proces mozolnej walki o nadzieję dla regionu – o młodych medyków, dziennikarzy i programistów, którzy przywrócą Aleppo jego blask. To wszystko dzięki pracy oddanej i wykwalifikowanej kadry, która stara się dać dzieciom to, co odebrała im wojna.
„Zespół stworzonego przez nas Uniwersytetu dba także o to, żeby zjadły pożywny posiłek i pozostawały nawodnione – co niestety nie jest standardem najmłodszego pokolenia Aleppo. Minimalna pensja w regionie to równowartość 90 złotych, a średni koszt wynajmu mieszkania to około 208 złotych. Przeciętny obywatel Aleppo musi przeżyć dzień za… 8 złotych. To daje wyobrażenie, jak cenna jest każda złotówka przeznaczona na program pomocy Aleppo Fundacji Świętego Mikołaja” – mówi Jolanta Górska z Fundacji Świętego Mikołaja.
Początek nowego roku szkolnego to m.in. wizyta w Labita Lab, profesjonalnym laboratorium, w którym pod okiem życzliwego personelu dzieci mogły poznać tajniki produkcji tradycyjnych, regionalnych kosmetyków tworzonych z naturalnych składników. Każda ścieżka edukacyjna ma swoje atrakcje: wizyty w lokalnych rozgłośniach radiowych, warsztaty robotyki i programowania, naukę języków i wiele innych. Wdzięczność, jaką dzieci okazują swoim dobroczyńcom jest niezwykła, a ich ambicje i plany rozkwitają. Każda złotówka przeznaczona na program pomocy dzieciom z Aleppo przekłada się na nowe szanse, niezwykle potrzebne wsparcie i nadzieję na lepszą przyszłość. Razem ocalimy przyszłość dzieci z Aleppo!
Fundacja Świętego Mikołaja zaprasza do udziału w zbiórce na ten cel. Darowizn można dokonywać na stronie www.mikolaj.org.pl/aleppo oraz na konto:
Nazwa odbiorcy: Fundacja Świętego Mikołaja
Numer konta: 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001
Z dopiskiem: darowizna na pomoc dzieciom z Aleppo
Więcej o działaniach Fundacji Świętego Mikołaja na stronie www.mikolaj.org.pl
Źródło: Fundacja Świętego Mikołaja