Fundacja Świętego Mikołaja otworzyła 60. Przystań Świętego Mikołaja
Działa już 60. Przystań Świętego Mikołaja, kolejne dzieci z Ukrainy trafiły pod skrzydła Fundacji Świętego Mikołaja.
Przystanie Świętego Mikołaja to miejsca w całej Polsce, które fundacja tworzy razem z partnerami lokalnymi dla dzieci z Ukrainy. W Przystaniach zawsze zatrudniane są osoby ukraińskojęzyczną z doświadczeniem pedagogicznym. Na dzieci czekają opiekunowie, bezpłatne zajęcia integracyjne, arteterapia, lekcje języka polskiego, pomoc psychologiczna i w okresie letnim dodatkowo – wycieczki, zajęcia sportowe, wyjazdy i inne wakacyjne atrakcje. Łącznie na uruchomienie 60 Przystani Świętego Mikołaja w całej Polsce Fundacja przeznaczyła już ponad 2 200 000 złotych.
Przystanie Świętego Mikołaja działają w całej Polsce i wciąż pomagają dzieciom z Ukrainy. W wakacje nie zwalniają tempa. Na przykład wraz ze Stowarzyszeniem Magnolia prowadzona jest Przystań w Gdańsku, w której odbywają się półkolonie letnie. Mizerna to niewielka miejscowość w Małopolsce, w gminie Czorsztyn, gdzie od lat funkcjonuje Stowarzyszenie Sprężyna. To właśnie tam wspólnie stworzono Przystań Świętego Mikołaja gdzie 45 dzieci z Ukrainy w trzech grupach wiekowych, dzięki działalności Przystani może nauczyć się języka polskiego, poznać region i zniwelować poczucie obcości.
– 60. Przystań Świętego Mikołaja została otwarta w Końskich. Otworzyliśmy ją we współpracy z naszym partnerem lokalnym – Fundacją Inspiracja i Rozwój. Na dzieci z Ukrainy, które mieszkają w okolicy czekać będą wakacyjne języka polskiego, zajęcia integracyjne, warsztaty tematyczne i inne atrakcje takie jak gry, zabawy ruchowe, szachy, wyjścia na lody i na basen. Do Przystani w Końskich przychodzą dzieci w wieku od 7 do 14 lat – mówi Izabela Stawicka z Fundacji Świętego Mikołaja.
Przystanie Świętego Mikołaja znajdują się w całej Polsce to miejsca niosące pomoc dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. W ramach Przystani zawierane są partnerstwa z lokalnymi stowarzyszeniami, bibliotekami czy kołami gospodyń wiejskich, aby działać razem.
Fundacja pracuje także nad otwarciem Świetlicy Świętego Mikołaja w Iwano-Frankiwsku, mieście w zachodniej Ukrainie (130 km na południowy wschód od Lwowa), do którego uciekło ze wschodniej Ukrainy wiele rodzin z dziećmi. Dzieci już teraz przebywają pod opieką i mają zapewnione zajęcia plastyczne i integracyjne.
– Przystań to miejsce, w którym można bezpiecznie zacumować i schronić się przed burzą. Nasze Przystanie Świętego Mikołaja stworzyliśmy po to, by otoczyć opieką dzieci z Ukrainy, które trafiły do Polski w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia. Od 2019 roku prowadziliśmy w Mariupolu Świetlicę Świętego Mikołaja, do której każdego dnia przychodziły na zajęcia dzieci i młodzież. Rosjanie zniszczyli ją doszczętnie, zostały tylko wypalone ściany. Ale to nas nie zatrzymało. Od początku wojny udzieliliśmy pomocy tysiącom dzieci z Ukrainy. Nie przestaniemy działać. Dzieci nas potrzebują, nie zostawimy ich – mówi Izabela Stawicka z Fundacji Świętego Mikołaja.
Przystanie Świętego Mikołaja w całej Polsce starają się zapewnić dzieciom z Ukrainy pomoc, opiekę i wsparcie w trudnej sytuacji. Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, do Polski przybyło około pół miliona dzieci w wieku szkolnym. W wyniku wojny Ukrainę opuściło 5 mln uchodźców. 3 mln pozostały w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, z czego blisko 1,9 mln w Polsce. 40% z nich to dzieci. Wraz z upływem czasu ich potrzeby zmieniają się, ale nie maleją. Pomoc nadal ma kluczowe znaczenie dla ich integracji, edukacji i harmonijnego rozwoju. Fundacja chce wspierać dzieci w systemowy sposób, dlatego prowadzi w całej Polsce Przystanie Świętego Mikołaja.
Źródło: Fundacja Świętego Mikołaja