Media zainteresowały się osobą Łucji Bielec i poprosiły ją o rozmowę. Opowiedziała o pracy, którą od 25 lat poświęca mieleckiej fundacji, którą założyła, aby wyrazić wdzięczność obcym ludzim. O niej i innych społecznikach warto się dowiedzieć już teraz.
Jeden z dziennikarzy Polskiej Agencji Prasowej w tekście przybliża sylwetki osób z organizacji pozarządowych. To przedstawiciele stowarzyszeń i fundacji działających w różnych rejonach Polski. Nie znacie ich z pierwszych stron gazet. Przeciętny Polak z działalności społecznej zna Owsiaka, kojarzy Ochojską czy Dymną, ale gdyby miał wymienić jeszcze kilka nazwisk, miałby z tym problem. Warto pokazywać też innych liderów NGO, aby świadomość tego, że wokół nas aktywnie działają inni społecznicy rosła
Dwa tygodnie temu zakończyło się VII Ogólnopolskie Forum Inicjatyw Pozarządowych, na którym m.in. podsumowano pracę organizacji regionalnych, które przygotowują projekt strategii III sektora. To otwarcie szerszej debaty nad wyzwaniami, problemami i marzeniami fundacji, stowarzyszeń i innych zorganizowanych grup ludzi, którzy działają dla odmiany. "Działamy dla odmiany" to hasło, które OFIP-owi towarzyszyło.
Tym razem do głosu są dopuszczone organizacje działające lokalnie i regionalnie, usytuowane na peryferiach, w miastach innych niż Warszawa, w małych miejscowościach i na wsiach. Zabieranie głosu i decydowanie przez centrum do tej pory uchodziło za normę. W OFIP-ie powoli się to zmienia. Głos zabrali liderzy, pracownicy i wolontariusze nie tylko poprzez ankiety czy wypowiedzi w dopuszczonym czasie. W każdym z regionów odbyło się forum poświęcone jednemu z tematów dotyczących całego III sektora. Dyskusja nad tymi tematami została otwarta i będzie trwała przez wiele miesięcy.
Media tę debatę zapewne zaobserwowały i będą jej towarzyszyć. Tym bardziej, że kilka tematów jest im szczególnie bliskich, a najbardziej temat dostępu o mediów publicznych dla NGO.
Źródło: Gazeta.pl; własne