28 kwietnia 2014 w siedzibie Fundacji odbyło się spotkanie prasowe podsumowujące dekadę Polski w Unii Europejskiej oraz inaugurujące XXI Spotkania Europejskie.
Z okazji okrągłej rocznicy członkostwa Polski w strukturach unijnych Fundacja Schumana przygotowała krótki przegląd, nawiązujący do lęków i atmosfery, jakie towarzyszyły Polakom w okresie przedakcesyjnym. Obawy dotyczyły wielu dziedzin i aspektów życia codziennego.
Prezes Fundacji Schumana Anna Radwan podkreśliła, że 10 lat zweryfikowało nasze spojrzenie. Nie tylko polskie rolnictwo nie upadło, ale Polska stała się największym eksporterem w regionie. Od 2004 roku przedsiębiorcy utworzyli 2 mln nowych miejsc pracy, a łączna wartość polskich Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych w 2012 roku wyniosła 43 mld EUR co oznacza ponad 25-krotny wzrost w porównaniu z 2003 rokiem. Dzięki Europie bez granic od 2004 roku 100 tys. Polskich studentów zdobywało wiedzę na innych europejskich uczelniach w ramach programu Erasmus. Jednak swoboda wyjazdów do państw członkowskich przyczyniła się również do emigracji bardzo dużej grupy Polaków za pracą. Jedną z konsekwencji tego zjawiska jest odpływ wysoko wykwalifikowanych kadr.
Grupą bardzo sceptyczną wobec przystąpienia Polski do Unii Europejskiej byli rolnicy, w 2003 roku aż 46% z nich było negatywnie nastawionych do akcesji. Po 10 latach Polska stała się dominującym producentem i eksporterem produktów rolno-spożywczych. Według sondaży, dzisiaj w referendum w sprawie członkostwa 73% rolników odpowiedziałoby „tak”.
Jak podkreśliła Anna Radwan, wielu Polaków nie oczekiwało, że zmiany na lepsze dotkną ich bezpośrednio. „Główne nadzieje związane z przystąpieniem do Unii Europejskiej wiązano z lepszą przyszłością dla naszych dzieci. Pozytywne zmiany miały odczuć dopiero kolejne pokolenia.”
Choć od 10 lat jesteśmy częścią europejskiej wspólnoty, idea integracji wciąż potrzebuje promowania. Nierozwiązane są takie problemy i dylematy jak chociażby kwestia przyjęcia przez Polskę euro, niska frekwencja w wyborach europejskich, pojawiający się w debacie publicznej powrót do myślenia o np. Polsce i Niemczech jako silnie zantagonizowanych państwach narodowych. To wszystko są tematy, którymi Fundacja Schumana obecnie się zajmuje.
Podczas spotkania Fundacja Schumana zainaugurowała XXI Spotkania Europejskie, które oprócz wspomnianej rocznicy członkostwa Polski w UE, poświęcone będą tematyce miejskiej. Miasto Otwarte – to hasło, które w tym roku towarzyszyć będzie Paradzie i Miasteczku Schumana już 10 maja.
Korzystając z europejskich doświadczeń podjęta zostanie dyskusja na temat przyszłości i wyzwań, jakie stoją przed mieszkańcami miast, jak i tymi, którzy zarządzają przestrzenią publiczną. Ewelina Górecka, koordynatorka Spotkań Europejskich, przedstawiła wizję miasta według Fundacji Schumana: „…to miasto które jest otwarte na inicjatywy, pomysły i potrzeby obywateli, które wykorzystuje możliwości, jakie stwarza międzysektorowa współpraca, nowe technologie, czy fundusze europejskie. Chcemy promować miasto, jako przestrzeń znoszącą wszelkie bariery oraz integrującą obywateli.”
Bez wątpienia dla jednoczenia społeczeństwa istotny jest aspekt dialogu międzypokoleniowego. Gościem specjalnym tegorocznej Parady Schumana będzie Dj Wika (Pani Wirginia Szmyt), seniorka, warszawska didżejka, która była obecna również podczas spotkania prasowego. Dj Wika przyznała, że docenia wyjątkowy międzynarodowy oraz międzypokoleniowy charakter Parady Schumana. Cieszę się bardzo, że będę mogła wspólnie z Warszawiakami, gośćmi z całej Polski i Europy wspólnie świętować Dzień Europy. Jestem zaszczycona, że Fundacja Schumana zaproponowała mi współpracę przy tak wielokulturowym projekcie. Radość jest tym większa, że po raz pierwszy będę miała okazję zagrać na Paradzie.
W ramach XXI Spotkań Europejskich w najbliższym czasie odbędzie się debata z udziałem Prezydenta Bronisława Komorowskiego, ulicami Warszawy przejedzie Europejski Tramwaj z europosłami do dyspozycji mieszkańców, a 10 maja o 12.00 z Krakowskiego Przedmieścia ruszy kolorowa, europejska Parada Schumana.
Źródło: Polska Fundacja im. Roberta Schumana