Uczniowie Szkoły Podstawowej w Kąkowej Woli w województwie kujawsko-pomorskim odciążą swoje tornistry oraz skorzystają z nowych pomocy edukacyjno-terapeutycznych. Projekt, polegający na zakupie szafek na książki i przybory szkolne oraz wyposażeniu sali terapeutycznej sfinansowała Fundacja Rosa. Projekt będzie funkcjonował w pełni już za kilka dni, wraz z końcem prac na terenie szkoły.
Zgodnie z normami, zalecanymi przez Światową Organizację Zdrowia oraz Główny Inspektorat Sanitarny w Polsce, ciężar umieszczany na plecach dziecka nie powinien przekraczać 10 procent wagi jego ciała. Jednak badania przeprowadzone w 2009 roku przez Państwową Inspekcję Sanitarną pokazują, że aż 44 procent uczniów miejskich i 38 procent uczniów na wsiach zmaga się z nadmiernym obciążeniem. Zdarza się, że tornistry najmłodszych osiągają wagę nawet 8 kilogramów.
- Szkołom brakuje środków, aby zapewnić dzieciom miejsca do przechowywania rzeczy. Stąd wziął się pomysł na akcję „Lekki tornister” ” – mówi Bohdan Pecuszok, prezes Fundacji Rosa – Polega on na wyposażaniu niedofinansowanych szkół w szafki, w których dzieci będą mogły zostawiać najcięższe podręczniki i przybory szkolne. Pozwoli to odciążyć ich teczki, a co za tym idzie, uniknąć poważnych wad postawy.
Pierwszą placówką biorącą udział w programie „Lekki tornister” była Szkoła Podstawowa w Nieszawie, również w województwie kujawsko-pomorskim. W obecnym roku szkolnym zakupiono szafki do jednej z sal, a prace nad wyposażeniem kolejnej wciąż trwają. - Projekt w Nieszawie traktowaliśmy jako akcję pilotażową, która pozwoliła doprecyzować szczegóły „Lekkiego tornistra”. W najbliższym czasie planujemy szersze działania mające na celu dotarcie do szkół najbardziej potrzebujących - zapowiada prezes Pecuszok.
W Szkole Podstawowej w Kąkowej Woli Fundacja Rosa, oprócz sfinansowania szafek dla uczniów, zakupiła również wyposażenie sali terapeutycznej, w skład którego wchodzą m.in.: „skrzynka zgadula”, drewniane klocki, kostka manipulacyjna, zgadywanki obrazkowo-dźwiękowe oraz mebelki. - Naszą misją jest wyrównywanie szans dzieci z niewielkich miejscowości w dostępie do edukacji, rozwoju oraz nowych form terapii. Dlatego dodatkowo, oprócz zakupu szafek, zdecydowaliśmy się wyposażyć salę – dodaje prezes Pecuszok.
- Z Fundacją Rosa współpracujemy już od ponad roku w ramach programu „Twoja szkoła”. Dzięki temu poznaliśmy również inne programy fundacji - mówi Joanna Kotowska, zastępca dyrektora placówki - Postanowiliśmy wnioskować o zakup szafek dla dzieci oraz wyposażenia sali terapeutycznej. Jesteśmy bardzo wdzięczni za wsparcie naszej placówki. Współpraca z pracownikami fundacji przebiegała bardzo szybko i efektywnie, liczymy na jej kontynuację.
Źródło: Fundacja Rosa