Wirtualny Bieg Poczty Polskiej jest już tylko miłym wspomnieniem, które pewnie przywołuje w pamięci wielu jego uczestników. Dla niektórych ma on jednak wymierne skutki. Są to kluby sportowe, które uzyskały pomoc z środków zebranych w czasie wydarzenia na rzecz Fundacji „Pocztowy Dar”. Przypominamy, że łącznie było to 13 974 zł.
Klub Sportowy Lesznowola
Klub Sportowy Lesznowola – klub piłkarski, który rozpoczął swoją działalność w roku 2004. Obecnie Klub zrzesza w swoich szeregach blisko 30-osobową grupę osób. Celem jego działania jest popularyzacja gry w piłkę nożną, wśród dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych, rozwój sportowy a także organizacja wolnego czasu dla mieszkańców gminy.
Pomimo trudnej sytuacji, związanej z pandemią koronawirusa, Klub stara się funkcjonować normalnie – organizuje treningi i uczestniczy w meczach ligowych. Obecnie Klub Sportowy Lesznowola występuje na szczeblu VII ligi polskiej, tj. w radomskiej Campeon.pl Klasie A, grupa II, do której awans uzyskał w ubiegłym sezonie rozgrywkowym 2019/2020. Po zakończonej rundzie jesiennej sezonu 2020/2021 zajmuje 11 lokatę w ligowej tabeli.
Działalność Klubu wymaga środków niezbędnych do ciągłego ponoszenia kosztów (m.in. opłacanie uczestnictwa Klubu w rozgrywkach, oraz opłacenie trenera klubowego). Klub utrzymuje się ze składek członkowskich, pomocy lokalnych sponsorów oraz dotacji gminnych.
W ostatnim czasie Klub Sportowy Lesznowola stracił sprzęt treningowy w pożarze magazynku, znajdującego się na terenie stadionu Grójeckiego Ośrodka Sportu „Mazowsze”. Dzięki pomocy sponsorów i darczyńców mógł zapewnić uczestnikom powrót do normalnego trenowania.
– W imieniu Zarządu Klubu, zawodników oraz wszystkich osób związanych z Klubem Sportowym Lesznowola, składamy serdeczne słowa podziękowania dla Fundacji „Pocztowy Dar”, która wspomogła naszą działalność. Środki, które otrzymaliśmy od Fundacji przeznaczyliśmy na zakup sprzętu – piłek treningowo – meczowych oraz pachołków, niezbędnych do treningów koordynacyjno-ruchowych – mówi Sławomir Siwiec, Wiceprezes Klubu.
GKS Mazowsze
Klub powstał w 1945 do rozgrywek przystąpił wiosną 1946. W tym roku miał obchodzić jubileusz 75-lecia, ale sytuacja epidemiczna zniweczyła te plany.
Aktualnie stowarzyszenie posiada sekcję piłki nożnej, w której występuje 8 drużyn dziecięco-młodzieżowych, z których wszystkie występują w systemie rozgrywek organizowanych przez Polski Związek Piłki Nożnej. Klub posiada również zespół seniorski, w obecnym sezonie występujący na poziomie IV ligi mazowieckiej. Łącznie w GKS zarejestrowanych ok. 150 zawodników.
Klub organizuje również otwarte zajęcia poza sportowe. W czasie wakacji prowadził np. projekt pod nazwą “Stop smartfonizacji”, którego celem było oderwanie dzieci od telefonów, tabletów i innych urządzeń elektronicznych na rzecz aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu.
W GKS Mazowsze również miał miejsce nieszczęśliwy wypadek. W nocy, z 3 na 4 września br., w pożarze magazynu, spłonął prawie w całości sprzęt sportowy, zarówno odzież sportowa ( koszulki meczowe, dresy, kurtki) jak i elementy wyposażenia treningowego (piłki, pachołki, tyczki, drabinki). Klub został pozbawiony możliwości odbywania treningów i rozgrywania meczów.
– Pomoc Fundacji, którą przeznaczyliśmy na zakup sprzętu sportowego dla grup młodzieżowych, jest dla naszego stowarzyszenia bezcenna. W imieniu Zarządu, zawodników i trenerów serdecznie za nią dziękujemy – mówi Jarosław Kostrzewa, Prezes Zarządu.
Szkoła Tańca Dance Crew
Szkoła Tańca Dance Crew – szkoła powstała w 2013 roku, jako spełnienie marzeń trenerki Małgorzaty Kosickiej, która systematycznie coraz więcej dzieci zarażała miłością do tańca. Dzieci rozwijały swoje talenty i umiejętności w stylu Disco Dance oraz Disco Show oraz reprezentowały swoje miasto na wielu zawodach, zdobywając czołowe miejsca. W 2018 roku reprezentowały Polskę na międzynarodowych zawodach w Czechach i zdobyły tam 13 złotych medali. W 2020 roku Małgorzata Kosicka założyła Fundację „Taneczne Marzenie”, która obejmuje pomocą m.in. szkołę tańca. Z własnych zasobów ufundowała zaś stypendium taneczne dla jednej z tancerek szkoły.
Dziś do szkoły uczęszcza ok. 60 dzieciaków i młodzieży w wieku od 4 do 20 lat. Dance Crew jest drugim domem. Spędzają tu każdą wolną chwile, biorą udział w wielu organizowanych bezpłatnie przez właścicieli zabawach oraz akcjach. Taneczne nocki są dla Nich największą atrakcją.
W czasie pandemii radzi sobie jak może. Pierwsza fala pandemii, podczas której musiała zawiesić działalność, była dla niej bardzo trudna. Druga fala nie jest łatwiejsza – rodzice, bojąc się o zdrowie dzieci, zawieszają ich udział w zajęciach albo przenoszą na treningi on line. Najtrudniejsze było jednak zdarzeniem do którego doszło 28 września br. Szkołę zalały setki litrów wody. Budynek został zdewastowany, sale płynęły, niczego nie dało się uratować. Straty są tak duże, że trzeba wszystko zaczynać wszystko od nowa. Prowadzący szkołę są przekonani, że dla dzieci, które mają taniec w sercu i podczas każdego treningu walczą ze swoimi słabościami, warto to zrobić.
– Wsparcie, które otrzymaliśmy od Fundacji Pocztowy Dar, pozwoliło nam ruszyć z remontem. Za pieniądze od Fundacji kupiliśmy podłogę taneczną na sale treningowe. Zakupiliśmy również sprzęt nagłaśniający. Dzieciaki już nie mogą się doczekać, kiedy na nowej podłodze pokażą swoje piruety i zrobią szpagat. Nasza taneczna Rodzina z całego serca śle wyrazy podziękowania. Dajecie Nam Państwo nadzieję na powrót do działania, na kawałek normalności w tych strasznie trudnych czasach. Taniec dla naszych dzieciaków jest odskocznią od problemów, spełnieniem marzeń i ciągłą walką o lepsze jutro – mówi Małgorzata Kosicka, Prezes Fundacji „Taneczne Marzenie”.
Jeszcze raz dziękujemy wszystkim uczestnikom Wirtualnego Biegu, nie tylko za sportowe emocje ale także za wielkie serca!
Źródło: Fundacja "Pocztowy Dar"