Fundacja PFR ponownie wspiera lokalne projekty na lato dla dzieci – Wakacyjna AktywAKCJA 3. edycja
Jak co roku dzieci oraz młodzież z utęsknieniem wyczekują wakacji. Nie każdy z nich ma jednak szansę na spędzenie tego czasu aktywnie i beztrosko. Fundacja Polskiego Funduszu Rozwoju już po raz trzeci staje na wysokości zadania i umożliwia lokalnym organizacjom z całej Polski zdobycie wsparcia finansowego na organizację wypoczynku dla najmłodszych. Zgłoszenia można nadsyłać do 8 maja.
Dwie edycje, 150 organizacji non profit i ponad 15 tysięcy młodych uczestników. To dotychczasowy sukces programu grantowego Wakacyjna AktywAKCJA, a już teraz można zgłosić swój wniosek do III edycji! W tym roku na dofinansowanie lokalnych projektów Fundacja PFR przeznaczyła budżet 500.000 złotych. Natomiast wnioski na pojedyncze grant można składać na kwotę do 5.000 złotych. Aby to zrobić, wystarczy wypełnić formularz online.
Integracja i zabawa
Kolejny raz Fundacja PFR wesprze lokalne projekty aktywizujące dzieci i młodzież w trakcie wakacji. Przez całe lato będą wspierać projekty edukacyjno-sportowe dla dzieci i młodzieży z mniejszych miejscowości. Wakacyjna AktywAKCJA to program grantowy finansujący projekty lokalnych organizacji na różnorodne atrakcje i formy spędzania czasu wolnego od szkoły. To największy i unikatowy program społeczny skierowany bezpośrednio na wsparcie aktywności i edukacji dzieci podczas letniego wypoczynku. Dzięki pomocy Fundacji PFR na aktywnie spędzony okres wakacyjny ma szansę kilka tysięcy dzieci.
Program „Wakacyjna AktywAKCJA” to setki godzin zajęć dla kilku tysięcy dzieci z różnych zakątków kraju. Projekty są realizowane z dala od dużych ośrodków miejskich, a ich organizatorzy to przede wszystkim lokalni aktywiści, osoby, które na co dzień zajmują się działaniami społecznymi i dzięki temu bardzo dobrze znają potrzeby odbiorców swoich projektów.
Misja Wakacyjnej AktywAKCJI
Celem Programu jest wsparcie wartościowych inicjatyw społecznych oraz zachęcenie do podejmowania działań sportowych, edukacyjnych
i integrujących dzieci i młodzież z mniejszych miejscowości (do 20.000 mieszkańców) w czasie przerwy wakacyjnej. Kryteria wyboru najciekawszych Projektów obejmują bezpłatność inicjatywy, atrakcyjność formy i programu dla uczestników, a także wartość edukacyjną projektu, czyli poziom merytoryczny przekazywanych uczestnikom treści dydaktycznych. Dodatkowe punkty są przyznawane za projekty skierowane do dzieci
i młodzieży z trudniejszych środowisk.
„Projektem Wakacyjna AktywAKCJA wspieramy lokalne społeczności, które na co dzień pracują z dziećmi, są blisko nich i dzięki temu najlepiej znają ich potrzeby. Wiemy, że mieszkańcy mniejszych miejscowości często mają skromną ofertę atrakcji, dlatego doceniamy każda inicjatywę. Bardzo mocno zdajemy sobie sprawę z wyzwania, jakim jest praca z dziećmi, w związku z tym oprócz wsparcia finansowego oferujemy pomoc wolontariuszy” – opowiada Kamila Surała, specjalistka ds. projektów społecznych Fundacji PFR.
Udział w Programie mogą zgłosić szkoły podstawowe, stowarzyszenia, fundacje, organizacje pozarządowe, jednostki ochotniczej straży pożarnej, domy dziecka, świetlice szkolne i środowiskowe, kościelne jednostki organizacyjne mające siedzibę na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, biblioteki, domy kultury, placówki oświatowe i opiekuńcze, koła gospodyń wiejskich, ośrodki socjoterapii oraz ośrodki wychowawcze. Wszystkie były bogate
w pomysły na atrakcyjne spędzenie wakacji – zawody sportowe, zwiedzanie, wycieczki rowerowe, działania artystyczne i kulturalne. Kluczowe dla organizatorów było i jest, aby udział w aktywnościach był dla wszystkich bezpłatny.
Sukces poprzednich edycji
Skala zainteresowania Programem podczas poprzednich edycji to dowód na to, że to działanie jest potrzebne. Chęć udziału w Programie zgłosiło ponad 2000 organizacji i instytucji, co świadczy o bardzo dużej potrzebie w tym obszarze, ale także pokazuje jak wiele podmiotów jest chętnych, by tworzyć projekty nastawione na wsparcie aktywnego wypoczynku najmłodszych. Spośród zgłoszonych projektów, Fundacja PFR wyłoniła te najbardziej oryginalne, skierowane do mieszkańców mniejszych miejscowości, w których udział był całkowicie bezpłatny dla uczestników.
Dzieci biorące w nich udział miały szansę nie tylko atrakcyjnie spędzić czas, ale także nabyć nowe, cenne umiejętności, jak na przykład znajomość zasad ruchu drogowego czy udzielania pierwszej pomocy. Ambasadorem pierwszej edycji Wakacyjnej AktywAKCJI został podróżnik i działacz społeczny Jasiek Mela, który wspólnie z wolontariuszami Grupy PFR odwiedzał organizatorów wakacyjnych AktywAKCJI i przez całe lato relacjonował jak uczestnicy Programu spędzają czas. Druga edycja była nastawiona na integrację dzieci
i młodzieży z Polski i Ukrainy, którym również towarzyszyli wolontariusze.
Więcej informacji znajduje się na stronie Fundacji PFR: Wakacyjna AktywAKCJA - Fundacja PFR
Partnerem Wakacyjnej AktywAKCJI jest Centralny Dom Technologii. Patronat Honorowy nad programem objął Minister Edukacji i Nauki oraz Polski Komitet Olimpijski.