Fundacja PFR wspiera dotkniętych skutkami powodzi. Ruszył Program Grantowy „Odbudowa i Wsparcie”
Fundacja Polskiego Funduszu Rozwoju nie pozostaje obojętna wobec losów mieszkańców zalanych terenów w południowej Polsce, jak i działających w tych obszarach instytucji. W odpowiedzi na krytyczną sytuację, stworzyła i uruchomiła Program Grantowy „Odbudowa i Wsparcie”. Fundacja przekaże dofinansowanie na działania naprawcze związane ze zniszczeniami spowodowanymi powodzią.
Obecna sytuacja powodziowa w południowej Polsce jest krytyczna. Fundacja PFR wesprze instytucje mieszczące się na terenie województw objętych stanem klęski żywiołowej. Dofinansowanie ma na celu wsparcie instytucji dotkniętych stratami związanymi z powodzią, odbudowę i renowację infrastruktury społecznej w regionach dotkniętych powodzią oraz umożliwienie lokalnym społecznościom ponownego dostępu do miejsc użyteczności publicznej. Fundacja PFR dąży do tego, aby pomoc dotarła do najmniejszych miejscowości, które najbardziej potrzebują wsparcia.
„Odbudowa i Wsparcie” po powodzi
W ramach programu dostępne są granty o wartości od 20.000 do 150.000 zł brutto. Dofinansowanie ma być przeznaczone na realizację działań naprawczych oraz wsparcie organizacji pomagających osobom poszkodowanym. Celem Programu Grantowego jest wsparcie instytucji dotkniętych stratami związanymi z powodzią, organizacji pomagających osobom poszkodowanym w wyniku powodzi, odbudowa i renowacja infrastruktury społecznej w regionach dotkniętych powodzią oraz umożliwienie społecznościom lokalnym ponownego dostępu do miejsc użyteczności publicznej, które przyczyniają się do poprawy jakości życia mieszkańców z obszarów dotkniętych powodzią.
Program „Odbudowa i Wsparcie” skierowany jest do instytucji takich jak szkoły, przedszkola, domy dziecka, świetlice środowiskowe, biblioteki, dom kultury, placówki oświatowe i opiekuńcze, ośrodki socjoterapii i wychowawcze, Ośrodki Pomocy Społecznej i OSP, fundacje i stowarzyszenia działające na rzecz powodzian oraz instytucji samorządowych i podległych im jednostkom działającym non-profit, których siedziba lub miejsce prowadzenia działalności znajduje się na terenie województw objętych stanem klęski żywiołowej, w związku z powodzią.
Aby wziąć udział w Programie Grantowym „Odbudowa i Wsparcie”, należy wypełnić odpowiedni wniosek. Szczegółowe informacje oraz Regulamin Programu są dostępne na stronie internetowej Fundacji PFR.
Działania Fundacji PFR na rzecz osób dotkniętych skutkami powodzi
W całej Grupie Kapitałowej PFR wolontariat pracowniczy stanowi niezwykle ważny element działalności, a od samego początku trwania powodzi to właśnie pracownicy wykazali się inicjatywą w niesieniu wsparcia. Wolontariusze z Fundacji PFR i GK PFR połączyli siły, aby wspierać mieszkańców Głuchołaz oraz w Stroniu Śląskim w trudnym czasie. Zaangażowali się w różnorodne działania mające na celu usunięcie skutków zniszczeń, które dotknęły lokalne szkoły, przedszkola, bloki oraz domy prywatne. Wiele budynków zostało zalanych, a ich mieszkańcy potrzebowali pomocy w usuwaniu błota, gruzu oraz zniszczonych mebli.
Wolontariusze podzieleni na zespoły odwiedzali poszczególne gospodarstwa, oferując swoją pomoc w sprzątaniu i przywracaniu porządku. Dzięki zakupionemu sprzętowi wolontariusze mogli skutecznie osuszać piwnice oraz zalane budynki. Działania obejmowały nie tylko usuwanie wody, ale także skuwanie podłóg, które uległy zniszczeniu w wyniku długotrwałego kontaktu z wilgocią. Wolontariusze z zaangażowaniem wynosili zniszczone przedmioty, takie jak meble, sprzęt AGD oraz inne osobiste rzeczy mieszkańców, które nie nadawały się już do użytku. Dodatkowo, usuwali naniesiony piach i błoto, co było kluczowe dla przywrócenia funkcjonalności budynków i zapobiegania dalszym szkodom. Te intensywne prace pozwoliły na szybsze przygotowanie zalanych przestrzeni do dalszych działań remontowych i przywrócenia normalności w życiu mieszkańców.
„To była chyba najtrudniejsza i wyczerpująca emocjonalnie akcja wolontariacka, w której brałem udział, ale również dająca największą satysfakcję. To co udało się zrobić wspaniałej ekipie wolontariuszy Grupy Kapitałowej PFR w Głuchołazach, to malutka kropelka w oceanie potrzeb. Jednak dla ludzi poszkodowanych przez powódź każda, nawet niewielka pomoc na miejscu dodaje otuchy oraz daje nadzieję, że w kiedyś w końcu dojdą do normalności. Dlatego na każdym kroku spotykaliśmy się z ogromną życzliwością i wdzięcznością, a dzięki temu mieliśmy motywację, żeby dać z siebie jeszcze więcej. Dziękuję Fundacji PFR za organizację, a wszystkim wolontariuszom za super współpracę” – mówił Maciej Buczkowski, wolontariusz i menedżer zespołu w PFR S.A.
„Intensywny dzień w Głuchołazach. To tylko kropla w morzu potrzeb, wciąż potrzebne są ręce do pracy, opróżniania domów i zalanych piwnic. Szacun dla wojska i strażaków, naprawdę wykonują kawał najcięższej roboty. Dziękuję Fundacji PFR i całej ekipie wolontariuszy, że mogłam dziś być tam z Wami” – opowiadała Marta Damm-Świerkocka, wolontariuszka i ekspertka w PFR Portal PPK.
Dzięki dobrej współpracy wolontariuszy z przedstawicielami instytucji pomocowych na miejscu, w Głuchołazach i Stroniu Śląskim, możliwe było skoordynowanie działań oraz efektywne reagowanie na bieżące potrzeby mieszkańców. Wspólne wysiłki przyczyniły się do szybszego usuwania skutków katastrofy oraz budowania poczucia wspólnoty. Potrzeby są ogromne, a działania Fundacji PFR stanowią istotny krok w kierunku odbudowy społeczności lokalnych. Dzięki wsparciu finansowemu możliwe będzie przywrócenie funkcjonalności kluczowych instytucji oraz poprawa jakości życia mieszkańców terenów zalanych.