Niemal 9 tys. złotych zebraliśmy z wpłat indywidualnych darczyńców i podczas imprezy charytatywnej "Palestyna Music Aid" zorganizowanej przez BarKa, Klub Plan B i Plac Zabaw.
Choć ośrodki dla osób z niepełnosprawnościami w Betlejem zapewniają podopiecznym zajęcia terapeutyczne i konsultacje lekarskie, to wielu chorych nie stać na sam dojazd na leczenie. Wszyscy pacjenci wymagają natomiast ciągłej terapii. – Wielu naszych podopiecznych nie jest w stanie zapłacić za dojazd na zajęcia. Udział w terapii jest dla niektórych jedyną okazją do wyjścia z domu – mówi kierowniczka jednego z ośrodków, Basma Giacaman.
– George, Ramy i Abdullah to dorośli mężczyźni, potrzebujący specjalistycznej terapii, dzięki której będą mogli lepiej radzić sobie z problemami taki jak wada wymowy, osteoporoza, czy problem z kontrolowaniem emocji – wyjaśnia Julia Celejewska, koordynatorka akcji PCPM dla Palestyny.
Fundacja PCPM przeprowadziła zbiórkę na pomoc dziewięciorgu potrzebującym Palestyńczykom z ośrodków dla osób z niepełnosprawnościami Al Basma i Al Malath pod Betlejem, która dzięki wielkiemu wsparciu polskich darczyńców oraz warszawskiej BarKi, Klubu Plan B i Placu Zabaw okazała się wielkim sukcesem. Z indywidualnych wpłat zebraliśmy aż 4794,9 zł, a niemal drugie tyle podczas weekendowej zabawy, co daje łącznie prawie 9 tys. złotych.
Szczególne podziękowania od Fundacji PCPM dla organizatorów imprezy „Palestyna Music Aid”, czyli dla lokali: BarKa, Klub Plan B, Plac Zabaw, a szczególnie dla Michała Borkiewicza i Roberta Kamionki, a także muzyków, którzy zagrali na imprezie i wszystkich tych, którzy postanowili spędzić piątkowy wieczór nie tylko bawiąc się, ale też pomagając.
Od każdego sprzedanego piwa jedna złotówka szła na pomoc podopiecznym palestyńskich ośrodków, co dało 1407zł. Organizatorzy, zgodnie z obietnicą, dorzucili drugie tyle i jeszcze dodatkowy tysiąc.
Zebrane środki, czyli niemal 9 tys. złotych, zostały przekazane placówkom Al Basma i Al Malath. Dzięki temu pomożemy dziewięciorgu niepełnosprawnym dojeżdżać na zajęcia, integrować się z rówieśnikami korzystać z terapii specjalistycznej. Dajemy im szansę na rozwijanie swoich zainteresowań, takich jak zajęcia teatralne, wyplatanie dywanów czy uprawianie ogródka.
Ośrodki w Betlejem chcą stworzyć podopiecznym bezpieczną przestrzeń – dzięki odpowiedniemu programowi pacjenci mają kontakt z innymi ludźmi, i uczą się adaptacji społecznej i radzenia sobie z takimi problemami jak zaburzenia emocjonalne, różnego rodzaju schorzenia i choroby. Niektórzy z nich mieszkają w obozach dla uchodźców lub pochodzą z bardzo biednych rodzin.
Źródło: Fundacja PCPM