Fundacja Ośrodka KARTA i biblioteka z Jasła ruszają do... Brazylii!
Polskę i Brazylię dzieli ponad 10 tys. kilometrów i ocean… historii. Gdzieś w pamięci ludzi, na starych fotografiach i w osobistych zapiskach na długie lata skryła się historia Wojciecha Breowicza, poety i publicysty pochodzącego z okolic Jasła, który wraz z rodziną wyemigrował do Ameryki Południowej i który początek życiowej rewolucji relacjonuje tak:
Fascynujące zapiski i fotografie z życia polskich emigrantów w Brazylii zebrała Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z siedzibą w Szebniach, jedna ze 110 bibliotek w całym kraju biorących udział w projekcie Cyfrowe Archiwa Tradycji Lokalnej pod auspicjami Fundacji Ośrodka „KARTA“. Ile podobnych opowieści kryją stare albumy, czy osobiste wspomnienia? Jak wiele z nich uda się przenieść w przyszłość?
Jak biblioteka pomaga Fundacji Ośrodka KARTA
Fundacja Ośrodka KARTA zajmuje się dokumentowaniem i upowszechnianiem historii najnowszej Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. Włączenie do tych działań sieci bibliotek gminnych okazało się strzałem w dziesiątkę. Biblioteki jako instytucje bliskie miejscowym społecznościom stały się podstawą procesu, którego głównym celem jest ratowanie śladów przeszłości i aktywizacja pamięci. KARTA dostrzegła potencjał bibliotek: fakt, że są to miejsca zaufania publicznego o wysokim prestiżu, a bibliotekarze – dzięki swojej otwartości, zaangażowaniu i znajomości społeczności lokalnej – mogą dotrzeć do ciekawych i nieznanych świadków, wydarzeń, dokumentów.
Jak Fundacja Ośrodka KARTA pomaga bibliotece
Efekty współpracy
Ta wspólna wymiana korzyści jest możliwa dzięki przemyślanemu projektowi, który angażuje bibliotekarzy, wzmacnia środowisko, w którym pracują, a organizacji pozarządowej pozwala realizować jej misję i cele.
Skorzystaj z potencjału biblioteki
- ucz bibliotekarzy i ucz się od nich – to znakomici mentorzy w zakresie przekładania wieloletniego doświadczenia i wiedzy na poziom relacji lokalnych, międzyludzkich,
- nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z bibliotekarzami – nie tylko na szkoleniach, ale także na miejscu. To nasz wspólny projekt i wspólnie troszczymy się o kontakt ze społecznością lokalną czy władzami samorządowymi,
- niech oczekiwania spotkają się z realiami – weź pod uwagę liczebność zespołu, zasady działania biblioteki, wyposażenie i inne zadania jakie na co dzień realizują bibliotekarze,
- wspólnie z bibliotekarzami planuj działania – ustalajcie razem ramy współpracy, zadania, terminy. Dzięki temu realizacja projektu będzie komfortowa dla obu stron.
Mogą również przekonać się, jak projekt przebiega w wybranych bibliotekach:
Projekt „Cyfrowe Archiwa Tradycji Lokalnej” jest prowadzony przez Fundację Ośrodka KARTA w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.
A czy w Twojej miejscowości znajduje się biblioteka uczestnicząca w Programie Rozwoju Bibliotek? Sprawdź!
W Polsce działa 8500 bibliotek publicznych, w tym 6500 w małych miejscowościach. W Programie Rozwoju Bibliotek uczestniczy 3327 placówek. Są w nich komputery z dostępem do Internetu, drukarki, projektory multimedialne i aparaty cyfrowe. Do bibliotek przychodzi 1/3 mieszkańców małych miejscowości.
Źródło: Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego