Fundacja Media 3.0 otworzyła właśnie pierwszy lab technologiczny na rybnickim kampusie. Będą szkolenia, warsztaty i spotkania z nowymi technologiami. Już w czerwcu do Rybnika zjadą organizacje pozarządowe z całego Śląska, bo rusza cykl spotkań Tech NGO.
- Chcemy, aby nasz lab był miejscem otwartym zarówno dla osób młodych jak i starszych, dlatego będziemy tutaj prowadzić większość naszych aktualnych programów i projektów jak „Senior enter”, „Lab 3.0 czy „Inteligentne miasta”. Będziemy dalej prowadzić działania na skalę ogólnopolską, ale chcielibyśmy, żeby to właśnie Rybnik jako nasze macierzyste miasto, stał się centrum nowych technologii dla całego Śląska - zapowiada Beata Matuszek z Fundacji Media 3.0.
10 maja podczas rybnickiego Festiwalu Nauki odbyły się już pierwsze szkolenia dla najmłodszych. Ponad 70 dzieci próbowało swych sił w programowaniu. - Frekwencja przeszła nasze największe oczekiwania. W grupach brakowało już miejsc, a zainteresowanie dzieci było olbrzymie, dlatego poważnie myślimy już o cyklicznych zajęciach tego typu. Wygląda na to, że udało się nam zarazić programowaniem kilkudziesięcioro dzieciaków, to oznacza, że w niedalekiej przyszłości nie będą mieć problemów z pracą. I co nas dodatkowo cieszy, to fakt, że programowaniem interesowały się także dziewczynki – przyznaje Beata Matuszek.
Przedstawiciele fundacji zapewniają, że to dopiero początek tego, co w najbliższym czasie będzie się dziać na kampusie. Już 3 czerwca odbędzie pierwsze bezpłatne szkolenie dla organizacji pozarządowych z cyklu „Tech NGO”. Jak zapowiadają organizatorzy, co miesiąc w rybnickim labie odbywać się będą bezpłatne szkolenia i spotkania związane z tematyką ICT w organizacjach pozarządowych. Spotkania organizowane są w partnerstwie z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego z Warszawy w ramach programu Nowe Technologie Lokalnie. - Chociaż do spotkania pozostały trzy tygodnie, już teraz mamy zgłoszenia od organizacji z całego Śląska, co tylko potwierdza nasze przekonanie, że tego typu działań po prostu brakuje – mówi Beata Matuszek. Z kolei w wyniku partnerstw zawiązanych z początkiem roku z rybnickimi szkołami oraz Politechniką Śląską uczniowie i studenci odbywają na rybnickim kampusie praktyki i angażują się w społeczne działania fundacji.
- Zdecydowaliśmy się przenieść nasze wszystkie działania na rybnicki kampus, ostatnio zamknęliśmy nasze biuro w Warszawie. Rybnik, a zwłaszcza kampus ma wielkie możliwości, dlatego to tutaj będziemy prowadzić nasze główne projekty jak Ktorzadzi.pl, apki.org czy nasz nowy program „Inteligentne Miasta”, w ramach którego tworzymy pierwszą w Polsce platformę do przetwarzania i otwierania danych publicznych dla miast. Są tylko dwa podobne narzędzia na świecie, trzecie będzie powstawać właśnie w Rybniku – mówi Łukasz Żyła, prezes fundacji.
Źródło: Fundacja Media 3.0