Media 3.0 jako jedyna fundacja w Polsce rywalizowała z największymi polskimi redakcjami
Pierwszy w Polsce hackathon dziennikarski "Editors'Lab - Gazeta Wyborcza Hackdays" odbył się 1-2 kwietnia w siedzibie Agory w Warszawie. Hackathon to inaczej maraton kodowania, w trakcie którego powstają konkretne narzędzia programistyczne zazwyczaj internetowe. Uczestnicy pierwszego w Polsce dziennikarskiego hackathonu mieli za zadanie stworzyć od zera aplikację dedykowaną dla newsroomów.
Na hackathon zostały zakwalifikowane największe redakcje z całego kraju takie jak Newsweek, Polsat News, Gazeta Wyborcza, TVN, TVN24. Jako jedyna, Fundacja Media 3.0 reprezentowała sektor NGO. Każda z drużyn składała się z dziennikarza, grafika i programisty.
Zwycięską aplikacją okazało się rozwiązanie zaproponowane przez Wirtualną Polskę, opierające się na łączeniu newsów z geolokalizacją. Trzyosobowa grupa z Media 3.0 pokazała projekt "Inform", dzięki któremu strumień wiadomości generuje interaktywną przestrzenną wizualizację. Jej struktura wynika z wagi informacji, zaś kolor od emocji, jakie wzbudza.
- Dwa dni to stanowczo za mało, by stworzyć porządne rozwiązanie, jednak wydaje się nam, że nasza aplikacja ma możliwości do dalszego rozwijania. Na co dzień zajmujemy się także wizualizacją danych i dziennikarstwem danych na naszym blogu datablog.pl, dlatego na hackathonie postanowiliśmy otworzyć maksymalnie naszą wyobraźnię i spróbować zrobić krok nieco dalej - przyznaje Łukasz Żyła z Fundacji Media 3.0.
Fundacja Media 3.0 zajmuje się nowymi technologiami w sektorze pozarządowym. W ramach swej działalności tworzy serwisy internetowe, aplikacje oraz wpiera inne organizacje we wdrażaniu nowych technologii i nowych mediów. Fundacja prowadzi także szkolenia dziennikarstwa cyfrowego, nowych mediów, ICT, programowania.
Źródło: Fundacja Media 3.0