Fundacja MARE x Save Wave. Surfing dla Bałtyku - aukcja charytatywna z okazji Dnia Bałtyku
Fundacja MARE wraz z kolektywem We Roam Poland i magazynem RoastedMag, przedstawiają nową odsłonę inicjatywy Save Wave mającej na celu wsparcie działań na rzecz ochrony mórz i oceanów. Z okazji Dnia Bałtyku rozpoczynamy aukcje charytatywną limitowanej deski surfingowej projektu Łukasza Lesiuka.
Celem wspólnych działań jest zachęcenie całej bałtyckiej społeczności i decydentów do zjednoczenia się we wspólnym zaangażowaniu w ochronę Morza Bałtyckiego - pielęgnując relację z morzem i chroniąc je dla przyszłych pokoleń.
W Międzynarodowym Dniu Ochrony Bałtyku rozpocznie się specjalna aukcja charytatywna, której przedmiotem jest dedykowana deska surfingowa wykonana z wykorzystaniem sieci widm wyłowionych z Morza Bałtyckiego w ramach projektów realizowanych przez Fundację MARE. Ten symboliczny gest mający na celu pozyskiwanie niezbędnych funduszy na projekty ochronne MARE podkreśla pilną potrzebę ochrony naszego morza oraz promuje kulturę surfingową w Polsce, będącą kwintesencją życia w harmonii z morzem.
LINK DO AUKCJ: https://allegro.pl/oferta/deska-surfingowa-baltic-speed-egg-7-6-save-wave-x-fundacja-mare-15341708757
Zatopione w morzach i oceanach sieci rybackie, liny, żyłki, pułapki i inne akcesoria wędkarskie, wykonane głównie z trwałych tworzyw sztucznych, nieoficjalnie nazywane są „sieciami widmo”. Te porzucone, zagubione lub w inny sposób utracone narzędzia połowowe stanowią jedną z najbardziej szkodliwych form odpadów morskich – są pułapkami dla stworzeń morskich, takich jak ryby, ptaki czy ssaki. Zwierzęta zaplątują się w sieci, co w konsekwencji może prowadzić do ich śmierci. Ponadto wiemy także, że sieci jako odpad plastikowy, nie ulegną rozkładowi a jedynie rozdrobnieniu i z dużym prawdopodobieństwem pozostaną w morzu na zawsze. Jednym rozwiązaniem jest wyłowienie ich zanim ulegną rozpadowi do cząsteczek mikroplastików pod wpływem takich czynników jak prądy morskie, falowanie czy promieniowanie słoneczne.
Problem sieci widm jest jednym z głównych obszarów tematycznych działalności Fundacji MARE. MARE od 2019 roku prowadzi działania mające na celu wyławianie sieci z Bałtyku, a także szuka rozwiązań umożliwiających ponowne wykorzystanie wyłowionych z morza odpadów.
„Niestety, wszędzie tam, gdzie odbywają się połowy, następuje utrata sprzętu. Komisja Europejska szacuje, że 49% odpadów morskich w europejskich morzach to jednorazowy plastik, a 27% to plastik pochodzący z zagubionych narzędzi połowowych.” – mówi Olga Sarna, Prezeska Fundacji MARE.
Przedmiotem aukcji charytatywnej Save Wave jest starannie wykonana deska surfingowa o wymiarach 7,6’’ projektu Łukasza Lesiuka specjalnie dostosowana do potrzeb bałtyckiego surfingu. Łukasz jest shaperem od 7 lat i czynnie działa na rzecz promowania bałtyckiej kultury surfingowej opartej na głębokim zjednoczeniu z duchem morza.
O swoim zaangażowaniu w projekt Łukasz mówi: „Zależy mi na tym, aby nasze morze było czyste i tętniące życiem, dlatego gdy dowiedziałam się o projekcie Save Wave postanowiłem stworzyć wyjątkową deskę, w którą zatopiłem sieci wyławiane przez Fundacją MARE z Bałtyku. Dzięki temu ta deska jest symbolem wspólnego wysiłku na rzecz ochrony Bałtyku przed ludzką działalnością”.
Surfing, niegdyś niszowy sport w regionie Morza Bałtyckiego, przekształcił się w tętniącą życiem subkulturę, symbolizującą odrodzenie się świadomości ekologicznej wśród nadmorskich społeczności. Surfing to coś więcej niż tylko rekreacja, to zjednoczenie z żywiołami, nauka pokory oraz szacunku dla potęgi morza. Każda godzina spędzona na wodzie to przypomnienie o jej sile i naszej zależności od bogactw mórz i oceanów. Na przykładzie licznych inicjatyw podejmowanych ze środowiskiem surferskim, takich jak projekt SAVE WAVE, Fundacja MARE pragnie zwrócić uwagę na zależności pomiędzy wodą a człowiekiem i wybudzić na nowo wrażliwość ekologiczną w relacji z morzem.
„W Fundacji MARE wierzymy w siłę innowacji i współpracy, które mogą wpłynąć na pozytywne zmiany” – dodaje Olga Sarna z MARE. „Akcja Save Wave reprezentuje połączenie kreatywności, świadomości ekologicznej i filantropii, a cały dochód bezpośrednio wspiera nasze wysiłki na rzecz ochrony mórz i edukacji społeczeństwa”.
Aukcja charytatywna deski „Baltic Speed Egg” rozpocznie się w dniu 22 marca czyli w Dniu Ochrony Morza Bałtyckiego i potrwa do 30 kwietnia 2024 roku, zapewniając licytantom wyjątkową okazję do nabycia jedynej w swoim rodzaju deski surfingowej, jednocześnie wnosząc znaczący wkład w ochronę środowiska morskiego. Licytanci mogą wziąć udział w aukcji online za pośrednictwem platformy allegro charytatywni (LINK DO AUKCJI: https://allegro.pl/oferta/deska-surfingowa-baltic-speed-egg-7-6-save-wave-x-fundacja-mare-15341708757), a cały dochód zostanie przekazany bezpośrednio na rzecz inicjatyw Fundacji MARE dla Bałtyku. Jeżeli chcesz pomóc chronić Bałtyk także w inny sposób, przekaż 1,5% podatku Fundacji MARE (KRS: 0000594977) i wesprzyj nasze działania.
O Fundacji MARE:
Założona w 2016 roku Fundacja MARE jest jedyną organizacją pozarządową w Polsce, której działania skupiają się wyłącznie na ochronie ekosystemów morskich, ze szczególnym naciskiem na ochronę ekosystemu naszego rodzimego Morza Bałtyckiego. MARE skupia swoje działania na czterech obszarach tematycznych: zmiany klimatu, odpady morskie, niebezpieczne wraki i broń chemiczna i zrównoważone rybołówstwo. Celem działań MARE jest ochrona Bałtyku oraz wybudzanie wrażliwości ekologicznej społeczeństwa poprzez ponowne połączenie z wodą jako pierwotnym źródłem życia.
O inicjatywie SAVE WAVE:
Save Wave to projekt edukacyjny. Jego celem jest zwrócenie uwagi na tematy środowiskowe dotyczące morza. Ma on być motywatorem do rozmów, które mają bezpośrednio prowadzić do zwiększenia świadomości, jak swoimi decyzjami i działaniami możemy wpłynąć na poprawę stanu środowiska.
Źródło: Fundacja MARE