Fundacja JiM przekaże trzem innym organizacjom prowadzącym diagnozę dzieci z autyzmem kosztowne narzędzie ADOS 2, pomagające przeprowadzać wiarygodną, rzetelną diagnozę autyzmu według światowych standardów. Chętne organizacje mogą o nią aplikować od tego tygodnia.
ADOS 2 został wreszcie zwalidowany do polskich potrzeb. Proces walidacji polegał na dostosowaniu go do polskich standardów. W USA, gdzie powstał, dzieci inaczej się bawią, inaczej reagują. Dlatego system ocen w musiał zostać dostosowany do polskich dzieci.
ADOS to skrót od Autism Diagnosis Observation Schedule, czyli protokół obserwacji do diagnozy autyzmu. Jest zobiektywizowanym protokołem obserwacji zachowań. Składa się z 4 modułów, dostosowanych do różnych grup wiekowych i do stopnia funkcjonowania osoby badanej. Podczas trwającego 40 – 60 minut badania, w ściśle określonej kolejności, oceniane są objawy charakterystyczne dla autyzmu.
Osoba przeprowadzająca badanie – psychiatra, psychiatra dziecięcy lub terapeuta – ocenia zachowania dziecka lub dorosłego w precyzyjnej punktacji, proponuje określone aktywności lub rozmawia z osobą badaną notując na bieżąco obserwacje w arkuszu diagnostycznym. Prowadzący badanie zwraca uwagę na takie elementy jak komunikacja, budowanie interakcji społecznych, ograniczone lub powtarzalne zachowania. Diagnozę autyzmu w Polsce stawiają lekarze, psychiatrzy, psychiatrzy dziecięcy bądź neurolodzy. Dzięki ADOS-2 zyskują nieocenione narzędzie, wspomagające ich w podejmowaniu decyzji diagnostycznych.
Proces polskiej walidacji ADOS 2 trwał aż 3 lata. Został przeprowadzony przez prof. Ewę Pisulę i dr Izabelę Chojnicką z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. W ich projekcie wzięły udział największe organizacje pozarządowe zajmujące się autyzmem m.in. Fundacja JiM. W celu walidacji ADOS 2 zdiagnozowano kilkaset dzieci i dorosłych.
Wczesne zdiagnozowanie autyzmu jest kluczowe w pracy z dzieckiem. Niestety, nie jest z tym w Polsce najlepiej – najczęściej od pierwszej wizyty u lekarza do rozpoczęcia terapii mija aż 2,5 roku. Tylko 46% diagnozuje się przed 3 rokiem życia. ADOS 2 doskonale może więc wesprzeć proces diagnozowania polskich dzieci ze spektrum autyzmu.
Fundacja JiM tworzy lepszy świat dla osób z autyzmem. Prowadzi Klinikę Diagnozy i Terapii JiM, Przedszkole, Szkołę Podstawową, Gimnazjum, Szkołę Przysposabiającą do pracy oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej. Razem z osobami dorosłymi z autyzmem i z Zespołem Aspergera tworzy program Silniejsza Dorosłość.
Źródło: inf. nadesłana