W dniach 17-21 kwietnia 2012 roku instruktorka Fundacji Godne Życie Katarzyna Nowak reprezentowała fundację, a także Polskę na międzynarodowym szkoleniu organizowanym przez Polską Narodową Agencję Programu „Młodzież w działaniu” skierowanym do pracowników młodzieżowych.
Szkolenie to odbywało się w Holandii, w małej miejscowości De Glind, znajdującej się niedaleko Amsterdamu. Celem szkolenia było zdobycie umiejętności związanych z tworzeniem międzynarodowych projektów wymiany młodzieży w ramach projektu „Młodzież w działaniu”.
W szkoleniu, oprócz czteroosobowej reprezentacji Polski wyłonionej spośród 300 aplikacji, wzięli udział także pracownicy młodzieżowi z Chorwacji, Grecji, Holandii, Islandii, Łotwy, Norwegii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, a także państw Europy Południowo-Wschodniej dlatego też językiem wykładowym był język angielski.
Na początku szkolenia organizatorzy przygotowali wieczór interkulturalny aby się zintegrować, poznać i zrozumieć wzorce zachowań innych kultur i społeczeństwa oraz nabyć umiejętność zobaczenia i zrozumienia różnych punktów widzenia. Uczestnicy zobligowani byli podczas szkolenia, do napisania wirtualnych aplikacji młodzieżowych wymian międzynarodowych. Pierwszym krokiem do tego było znalezienie potencjalnych partnerów z różnych organizacji, o podobnej płaszczyźnie działalności. Kolejnym krokiem, kiedy już stworzyliśmy międzynarodowe grupy partnerskie, było przemyślenie całej strategii na zasadzie burzy mózgów, wymiany doświadczeń i w rezultacie, napisanie aplikacji.
Szkolenie zorganizowane było bardzo precyzyjnie, wypełnione do ostatniej minuty w różnego rodzaju gry symulacyjne, warsztaty oraz wykłady. Przez te kilka dni można było nauczyć się nie tylko w sposób teoretyczny oraz praktyczny pisania aplikacji i projektów. Istotne był także ogromny rozwój osobisty, zdobycie umiejętności wyrażania siebie, swoich pomysłów i odczuć w języku angielskim czy rozwinięcie umiejętności uczenia się oraz organizowania swojej nauki.
Po zakończeniu kursu każdy z uczestników dostał certyfikat Youthpass, który przedstawia i poświadcza umiejętności oraz rezultaty osiągnięte w procesie uczenia się pozaformalnego i nieformalnego w trakcie projektu. Dokument ten może być bardzo przydatny w dalszym rozwoju osobistym, kształceniu i pracy zawodowej każdego uczestnika szkolenia. Poznanie innych kultur, działania organizacji na terenie innego kraju a także zdobyte kontakty działają bardzo stymulująco na kreatywność. Mamy nadzieję, że to doświadczenie oraz zdobyta wiedza odbije się na działalności Fundacji Godne Życie w przyszłości.